Domů     Historie
Odhalená podoba svatého Vojtěcha
Zdroj: Cicero Moraes

Svatý Vojtěch, který pocházel ze slavného rodu Slavníkovců, jež bojovali s Přemyslovci o český trůn, byl druhým pražským biskupem a prvním českého původu. Unikl vyvraždění Slavníkovců, aby byl zabit na misii v Prusku. Nyní se mezinárodnímu týmu podařilo zrekonstruovat jeho tvář..

Vojtěch, který je v zahraničí známý pod svým biřmovacím jménem Adalbert, se narodil kolem roku 956 v Libici nad Cidlinou. Studiu teologie se devět let věnoval v německém Magdeburgu. Když se vrátil do Čech, stal se pomocníkem prvního českého biskupa Dětmara.

Po jeho smrti se stal Vojtěch roku 982 druhým pražským biskupem. Zatímco jeho předchůdce byl mírný, Vojtěch se pustil do boje s mnohoženstvím, alkoholismem i obchodem s otroky.

Jeho radikalismus však narazil na zažité stereotypy, proto se po pěti letech v úřadu rozhodl opustit Prahu. Odchod biskupa z jeho působiště však nebyl pro české knížectví dobrou vizitkou, proto ho kníže Boleslav II. přesvědčil k návratu.

Vojtěch mu i na příkaz papeže vyhověl a v roce 992 se vrátil do Prahy. S sebou přivedl i skupinu italských mnichů, pro které založil Břevnovský klášter, první mužský klášter v Čechách. Poměry v českém knížectví se však nijak nezměnily, proto se Vojtěch rozhodl roku 994 odejít podruhé.

Zemřel mučednickou smrtí

Unikl tak vyvraždění Slavníkovců, ke kterému došlo o rok později. Kvůli němu však byl jeho odchod z Čech definitivní. Odebral se do Polska a následně na misijní cestu do Pruska. Tam se snažil o evangelizaci místních pohanů mimo jiné i tím, že kácel jejich posvátné duby.

Za to byl jimi zajat a roku 997 rituálně zavražděn. Polský kníže Boleslav Chrabrý jeho ostatky od Prusů vykoupil a uložil je v katedrále v Hnězdně. Svatořečen byl svatý Vojtěch roku 999. Zpět do Čech měl jeho relikvie odvézt kníže Břetislav I. roku 1039.

Zdroj: WikiCommons by Pelz

V průběhu dějin se objevily hned tři lebky, které byly vydávány za lebku svatého Vojtěcha. Jedna měla údajně zůstat v katedrále v Hnězdně, druhou byla ta pražská. V roce 1000 měl Vojtěchův hrob v Hnězdně navštívit římský císař Ota III. a odvézt část jeho kostry a lebky.

Kosti nechal uložit v Římě, zlomek lebky věnoval nově založenému kostelu svatého Vojtěcha v Cáchách. Tam se roku 1475 náhle zjevila, před návštěvou císaře Friedricha III. a papežského nuncia, kompletní lebka světce.

Tři lebky svatého Vojtěcha

V 70. letech 20. století podrobil český antropolog Emanuel Vlček zkoumání „pražskou a cášskou lebku“. Tu z Hnězdna mu zkoumat nebylo dovoleno. Obě lebky se podobaly, nesly i stejná zranění, ale za pravou označil tu pražskou, která svojí sérologickou skupinou odpovídala zbytkům Vojtěchova skeletu, uloženým na Pražském hradě, i kosterním pozůstatkům z Říma.

Rovněž do ní lépe pasovaly zuby nalezené kolem kostry. A právě na základě této lebky, která je součástí Svatovítského pokladu, nyní vědci zrekonstruovali podobu svatého Vojtěcha.

Na projektu, který vedl Brazilec Cicero Moraes, se podíleli experti z Česka, Brazílie, Polska a Austrálie. „Nejprve bylo potřeba vytvořit digitální kopii lebky světce. To se provádí metodou vícesnímkové fotogrammetrie,“ vysvětluje geoinformatik Jiří Šindelář, který stojí za vznikem této rekonstrukce.

„Následně je třeba zkombinovat dvě metody – anatomickou a metodu hloubky měkkých tkání. První metoda využívá jednoznačné informace o úponu lebečních svalů, zatímco ta druhá využívá znalosti tloušťky měkkých tkání dle konkrétních lebečních rozměrů,“ dodává.

Vojtěchova podoba byla představena v budově pražského arcibiskupství 2. května 2024 za přítomnosti arcibiskupa Jana Graubnera.

Štítky:
Související články
Každé dávné společenství mělo svoji mytologii, soubor příběhů, jež vysvětlovaly jevy, které nebyly tyto kultury schopny pochopit, a tak je připisovaly nadpřirozenu. Většinou se týkaly původu a smyslu života a vesmíru, případně meteorologických jevů. Zpravidla souvisely s vírou a morálkou a vystupovaly v nich bohové, hrdinové či postavy s nadlidskými schopnostmi. Ačkoliv je vnímáme spíše […]
Dětská kreativita má své kořeny mnohem hlouběji v historii, než jsme si kdy mysleli. Nové výzkumy ukazují, že mnoho jeskynních kreseb z doby ledové mohly vytvořit děti. Tyto objevy mění naše představy o kulturním a společenském životě pravěkých komunit. Analýza jeskynního umění z doby mladého paleolitu, včetně kreseb v jeskyních Margot ve Francii a Las […]
Z Afriky vyšlo hned několik migračních vln Homo sapiens, aby osídlily další kontinenty. Do Evropy se tito vydali před 50 000 lety. Narazili zde na neandertálce, se kterými se před 45 000 až 49 000 lety zkřížili. Ovšem z této vlny se vydělila malá skupina, která se později s neandertálci už nekřížila. Někteří z těchto […]
Historie Medicína 2.1.2025
Na jednu stranu podivín, který se v mládí rozhodl, že nebude jíst maso, pít alkohol a neožení se, na druhou stranu lékař s pronikavým úsudkem, který se nebál jít vlastní cestou. Za jeho podíl na zastavení cholery v Londýně mu město postavilo unikátní pomník v podobě historické vodní pumpy. K medicíně se John Snow dostal jen shodou šťastných okolností. Jeho […]
Historie Zajímavosti 27.12.2024
V 70. letech 20. století byly ve 20 metrů hluboké přírodní vápencové šachtě v hrabství Somerset v jihozápadní Anglii objeveny pozůstatky 37 lidí. Po jejich prozkoumání dospěli nyní vědci k jedinému závěru, a to, že doba bronzová, ze které fosilie pocházely, byla mnohem temnějším obdobím, než jsme se domnívali. Lidé se při páchání násilí příliš […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz