Domů     Příroda
Čokoláda v ohrožení, pomoci má očkování i matematika
Zdroj: Pixabay

Mezi přední světové producenty kakaa (Theobroma cacao) patří i africká Ghana. Její produkci však decimuje nemoc zvaná viróza zduřelých výhonků kakaovníku, přenášená drobným hmyzem vlnatkou. Od roku 1946 muselo být kvůli tomu v Ghaně vykáceno přes 254 milionů kakaovníků. Pomocnou ruku zemi nabídl profesor matematiky z Texaské univerzity..

Až polovina světové produkce čokolády pochází z kakaovníků, které rostou v africké Ghaně a na Pobřeží slonoviny. Virus, který v Ghaně napadá tamní kakaovníky, způsobuje ztráty na úrodě ve výši 15 až 60 %.

Takzvaná viróza zduřelých výhonků kakaovníku (Cocoa Swollen Shoot Virus Disease neboli CSSVD) likviduje listy, pupeny i květy těchto stromů. Představuje tak největší hrozbu pro produkci čokolády, jejíž jsou kakaové boby základní složkou.

Očkování proti škůdci je drahé

Vlnatek existuje mnoho druhů, některé poškozují cukrovou třtiny, jiné hrozny, ananas, maniok, papáju či moruši. Mravenci jim umožňují šíření a zároveň je chrání před predátory a parazity. Vlnatky obvykle dosahují velikosti jen několika milimetrů.

Disponují voskovými žlázami, které jim umožňují vytvářet zpravidla bílé vláknité výpotky, které je chrání. Tím se vytváří typický bělavý pokryv připomínající vlnu na napadených stromech či rostlinách.

Zdroj: WikiCommons by Obsidian Soul

„Pesticidy proti vlnatce, která virus přenáší, příliš nefungují, a tak se farmáři musí snažit zabránit šíření choroby vyřezáváním nakažených stromů a šlechtěním odolných stromů,“ vysvětluje Benito Chen-Charpentier, profesor matematiky na Texaské univerzitě v Arligtonu.

V boji s chorobou pomáhá také očkování, které si sice mohou dovolit bohaté státy, ale ne chudá Ghana. Navíc naočkované stromy mívají menší úrodu kakaa, což boj s CSSVD ještě více komplikuje.

Matematika zachraňuje čokoládu

Proto se profesor Chen-Carpentier spolu se svými kolegy rozhodl pomoci Ghaně s bojem s vlnatkou jinak, prostřednictvím svého oboru, kterým je aplikovaná matematika. S jejím využitím určili, jak daleko od neočkovaných stromů je třeba vysázet očkované, aby se zabránilo přeskakování vlnatky mezi jejich korunami.

„Vlnatky mají několik způsobů pohybu, včetně přesunu z koruna do koruny, přenášení mravenci nebo zavátí větrem,“ vysvětluje matematik.

A pokračuje: „Potřebovali jsme vytvořit model pro pěstitele kakaa, aby věděli, jak daleko mohou bezpečně vysadit očkované stromy od neočkovaných, aby zabránili šíření viru a zároveň aby se udržely náklady těchto farmářů na přijatelné úrovni.“ Matematikům se pomocí technik matematického modelování podařilo vytvořit dva modely, které by zemědělcům měly pomoci vytvořit ochrannou vrstvu očkovaných kakaovníků kolem neočkovaných stromů.

„I když jsou tyto modely stále experimentální, jsou moc zajímavé a nadějné, protože by zemědělcům pomohly ochránit jejich úrodu a zároveň dosáhnout lepší úrody,“ dodal Chen-Charpentier.

Štítky:
Související články
V tibetštině je nazýván Čumulangma, v nepálštině Sagarmatha. Je to ikonická část pozemské topografie, představuje smrtelné nebezpečí pro horolezce a zároveň je geologickým zázrakem. A navíc stále roste. Takový je Mt. Everest. S vrcholem ve výšce 8 848,86 metrů nad mořem bez problémů drží titul nejvyšší hory světa. Jistě, havajská Mauna Kea měří od úpatí […]
Vědci ze Stanfordovy univerzity zjistili, že po nanesení žlutého potravinářského barviva tartrazinu na kůži myší, dojde k jejímu zprůhlednění, a tak je možné sledovat jejich střeva a břišní orgány či cévy v mozku bez nutnosti chirurgického výkonu. Po smytí barviva získá kůže opět normální barvu. Potravinářské barvivo po nanesení dočasně zprůhlední kůži, svaly a pojivové […]
Příroda je plná travičů. Není před nimi úniku, jsou ve vodě, ve vzduchu i na souši, od těch nejdrobnějších, bakterií, až po šestimetrovou kobru královskou. Všichni ale mají jedno společné – v jejich jedech jsou látky, které by mohly nesmírně pomoci při léčení různých nemocí. V únoru tohoto roku rozvířila atmosféru v Lakewoodu v americkém státě […]
Mimořádný objev se podařil vědcům z olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR. Ve spolupráci s německými kolegy z Leibniz Institute of Plant Genetics and Crop Plant Research identifikovali u rostliny čirok pyl s unikátními vlastnostmi. Výzkum by v budoucnu mohl pomoci se šlechtěním odolnějších zemědělských plodin. O objevu informuje prestižní časopis The New […]
Už od roku 2005 zkoumá profesor Julian Byaliss, který hostuje na Oxford Brookes University, horu Mabu a její okolí v africkém Mosambiku. Zdejší deštný prales je totiž domovem řady endemických druhů rostlin a živočichů. Odborníci proto usilují o to, aby byla oblast navržena jako nový ekoregion s názvem South East Africa Montane Archipelago (SEAMA). Mount […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz