Domů     Historie
Přenášely ve středověké Anglii lepru veverky?
Zdroj: Pixabay

Ve středověku byla lepra neboli malomocenství obávanou nemocí, do Evropy byla zavlečena v době křižáckých válek. Dlouho na ni neexistoval lék, nemocní proto byli shromažďování v leprosáriích, aby se zabránilo šíření nemoci.

Nejnovější výzkum ukazuje, že lepru, která byla považována za výhradně lidskou nemoc, ve středověku zřejmě pomáhaly šířit veverky!.

Lepra je infekční onemocnění, které způsobuje bakterie Mycobacterium leprae, jež napadá periferní nervy, kůži a sliznice těla. Původce nákazy objevil roku 1869 norský mikrobiolog Gerhard Armauer Hansen, proto se lepře někdy říká také Hansenova nemoc.

Nejstarší zmínka o této nemoci pochází z roku 1500 př. n. l., nicméně nejstarší tělesné pozůstatky vykazující jasné známky tohoto onemocnění se datují už do 4. tisíciletí př. n. l.

Leprou je možné se nakazit i dnes, ročně se vyskytne asi 200 000 nových případů, zejména v Latinské Americe, střední Africe a na Madagaskaru či v jihovýchodní Asii, případně na Havajských ostrovech. Čas od času se případ lepry objeví i na jihu Evropy, například ve Španělsku, či v Rumunsku.

Onemocnění často probíhá bez příznaků, pro přenos nákazy je pak nutný dlouhodobý blízký kontakt s nemocným.

Lepra nebyla výhradně lidskou nemocí

Za určitých okolností se však může rozvinout destruktivní forma lepry, která napadá ve velkém Schwanovy buňky a makrofágy v periferní nervové soustavě. Ničí imunitní systém a způsobuje znetvoření na končetinách a obličeji.

Tomu se přezdívá „lví obličej“. V současnosti je lepra léčena antibiotiky, léčba však trvá několik měsíců a v některých případech dokonce i několik let. Mezi přenašeče nemoci patří i divoká zvířata, jako je pásovec devítipásý, nejnovější studie odhalila, že ve středověké Anglii byly jejími přenašeči i veverky.

Zdroj: WikiCommons by Pierre Arents

I některé dnešní veverky ve Spojeném království mají lepru, ovšem nikdy nebyl hlášen případ přenosu na člověka. Odborníci z University of Leicester a Univerzity v Basileji se na základě toho rozhodli prostudovat 25 lidských a 12 veverčích vzorků z města Winchester, v němž se ve středověku nacházelo leprosárium, stejně jako mnoho kožešníků, kteří zpracovávali zvířecí kožešiny, včetně veverčích.

Jejich kožešina se používala na jemnou podšívku, někteří bohatí měšťané, zejména ženy, veverky chovali jako domácí mazlíčky.

Veverky a lidé sdíleli stejný kmen bakterií

Zkoumané lidské ostatky pocházely z winchesterského leprosária, veverčí ostatky z nedaleké jámy využívané kožešníky ke zbavení se zbytků. Všechny studované kosti obsahovaly blízce příbuzné kmeny bakterií, které způsobují lepru.

„Nález lepry u moderních veverek byl překvapivý, o to neuvěřitelnější bylo, že jsme ji našli i u veverčích ostatků ze středověku,“ říká k tomu spoluautorka studie Sarah Inskipová z University of Leicester.

A dodává: „Je to opravdu v rozporu s příběhem, že to byla specificky lidská nemoc.“.

Není jasné, zda ve středověku došlo k přenosu lepry z lidí na veverky či opačně. Nicméně sdílený kmen naznačuje, že ve středověku tyto bakterie cirkulovaly mezi lidmi a zvířaty způsoben, který nebyl dříve zjištěn.

„Historie malomocenství je mnohem složitější, než se dříve myslelo,“ komentuje zjištění hlavní autorka studie, profesorka Verena Schünemann z Univerzity v Basileji ve Švýcarsku. „Nebylo zvažováno, jakou roli mohla hrát zvířata při přenosu a šíření této nemoci v minulosti, a jako takové je naše chápání historie malomocenství neúplně, dokud se nezohlední i tito zvířecí hostitelé.“.

Štítky:
Související články
Historie 14.7.2025
Je to hotový archeologický poklad. Odborníkům se podařilo objevit tisíce artefaktů, pocházejících z různých časových období. Z dávných sídlišť a pohřebišť. A za pár let? Po stejné zemi, která v sobě jako monumentální schránka uchovala tisíce let historie, budou jezdit proudy aut. Že je Pražský okruh pro tuzemské hlavní město klíčovou silniční tepnou, je neoddiskutovatelné. […]
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná královská hrobka. Caracol byl jedním z největších a nejdůležitějších měst mayského světa s odhadovanou populací přesahující 100 000 obyvatel v době svého největšího rozmachu. […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele Staré říše, starý 4 800 let. Pochází tedy z doby, kdy vznikaly pyramidy. Co prozradil? Genom se snažily extrahovat z egyptských mumií četné laboratoře. V roce […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz