Domů     Technika
Jděte na energie a topení chytře…
Jan Zelenka 21.12.2022
foto: Pixabay

Česko sevřel mráz, možná nejhorší tuto zimu, a ihned vzrostla spotřeba plynu, a klesly jeho zásoby. Ale i v nejdražší topné sezóně posledních let se dají snížit náklady na vytápění – chytrými praktikami a spotřebiči..

foto: Pixabay

V místnosti, kde pobýváte dlouhodobě, třeba v obývacím a dětském pokoji či pracovně, by měla být podle expertů teplota 19–21 °C. V kuchyni stačí klidně 17 °C, protože další teplo vychází z vaření. Na spaní snižte teplotu v ložnici na 16–18 °C, bude se vám lépe usínat a spánek bude kvalitnější.

Nejvyšší teplotu si nastavte v koupelně na 24 °C. V místnostech, které vůbec nevyužíváte nebo v nich jen skladujete věci, udržujte teplotu 12–15 °C. I samotné zavírání dveří mezi místnostmi pomůže k tomu, aby teplo zbytečně neunikalo.

A pokud využíváte podlahové topení, měla by vám stačit teplota ještě o stupeň nižší. Pocitově totiž vnímáme teplo od nohou. To jsou rady, které se dočtete všude. Co ale chytré technologie?

Inteligentní šetření

V první řadě existují inteligentní systémy řízení vytápění, které zajišťují, že se topí pouze v případě potřeby. Nejjednodušší formou jsou programovatelné radiátorové termostaty, které se montují na radiátory místo obvyklých otočných knoflíků.

K dostání jsou už za pár stovek. Pomocí tlačítek na zařízení určíte, kdy má topení místnost ohřívat a na jakou teplotu. Takové správné nastavení pak snižuje teplotu například v noci – nebo během dne, kdy nikdo není doma.

Ještě více smart jsou Wi-Fi radiátorové termostatické hlavice, které lze nastavit i v aplikaci chytrého telefonu. Radiátory můžete také prostřednictvím aplikace ovládat jednotlivě nebo hromadně.

foto: archiv

Chytré topení

Můžete si zatopit i elektřinou, aniž by vám účet sežral peněženku. Na trhu jsou totiž ekologická a chytrá topná tělesa, třeba od značky Aeno. Topný panel nicméně funguje na jiném principu než běžná topidla.

Využívá technologii infračerveného vytápění, v porovnání s běžnými topidly tedy nevyfukuje a nevysušuje vzduch, nevíří prach, nevytváří škodliviny, zápach ani hluk. Pomocí infračervených vln vyhřívá všechny objekty v místnosti včetně podlahy, zdí a nábytku.

Topení je vhodné pro vytápění místností do 30 m2. Při běžném provozu rychle a efektivně využívá méně než 700 W výkonu. Tím ušetří až 50 % energie a navíc je to skvělý designový prvek. Pokud třeba v mobilní aplikaci nastavíte teplotu panelu ohřívače na 60 °C, spotřebuje se přibližně 160 Wh, pokud je teplota panelu ohřívače 120 °C, spotřeba vzroste na přibližně 700 Wh. Samotný panel Aeno stojí 6000 Kč.

foto: Aeno

Nástěnné biokrby

O trochu dražší jsou nástěnné biokrby na bioetanolové palivo. Jde spíš o levnou alternativu ke krbům, bez nutnosti stavebních úprav, revizí, kominíka. Spalování bioetanolu je sice čisté a netoxické a uvolňuje jen velmi málo oxidu uhličitého a vodní páry, ale 1 litr biolihu vydrží jen na 3 hodiny hoření. Cena za litr přitom vyjde asi na 120 korun a výhřevnost dosahuje „jen“ 3 kW.

reklama
Související články
Stejně jako člověk šlechtil tisíce let odolnější a výnosnější odrůdy pšenice, vědci v laboratořích dnes „domestikují“ a „šlechtí“ bakterie a kvasinky pro efektivnější produkci léčiv, biopaliv nebo nových materiálů. Učebnicovým příkladem je inzulin, který nám od 80. let 20. století vyrábějí geneticky upravené bakterie a kvasinky. Vědecký tým pod vedením syntetického biologa Pavla Dvořáka z Masarykovy univerzity pracuje s bakterií Pseudomanas putida. Ta byla […]
Poslední listopadový týden bude v Česku už 6. rokem patřit populárnímu festivalu Czech Space Week, který oslaví úspěchy českého kosmického průmyslu a nabídne unikátní prostor pro spolupráci firem i akademického sektoru. Časopis 21. STOLETÍ je mediálním partnerem kosmického týdne. Czech Space Week určený pro firmy, investory, startupy, studenty, děti a všechny ostatní fanoušky vesmíru, potrvá […]
Mercedes-Benz uspořádal globálně vůbec první veřejný nárazový test dvou elektromobilů, aby prokázal bezpečnost těchto vozů v podmínkách, které se co nejvíce blíží reálným střetům na silnici. Zatímco u standardních bezpečnostních testů, jako je Euro NCAP, naráží vozík o hmotnosti 1 400 kg polovinou své deformovatelné hliníkové přídě do zkoušeného vozu, test stuttgartské automobilky proběhl za […]
Dnes odpoledne se uskutečnil druhý testovací let kosmického dopravního systému Starship společnosti SpaceX. Kosmická loď poprvé dosáhla hranice vesmíru, nicméně ve výšce 148 kilometrů vybuchla. Dvoustupňová loď odstartovala ve 14,03 z odpalovací rampy Starbase poblíž Boca Chica v Texasu na plánovaný devadesátiminutový let do vesmíru bez posádky. Třiatřiceti motorům Raptor rakety Super Heavy podařilo vynést […]
Chemická kybernetika. Biochemie a mikrobiologie. Omezování klimatických změn.  Vodíkové technologie a nanomateriály. Na dnech otevřených dveří, které 24. a 25. listopadu pořádá pražská Vysoká škola chemicko-technologická, se středoškoláci a jejich rodiče seznámí se širokým spektrem studijních oborů, špičkovým vybavením laboratoří nebo výrobou ve výzkumném minipivovaru. „Zájemci si vyzkouší moderní přístroje a technologie, ale především budou […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz