Domů     Medicína
Rajská hudba budoucnosti? Imunita proti obezitě…

Zatímco lidstvo hoduje, lékaři bijí na poplach. S nerozvážnou konzumací totiž povážlivě stoupá nejen ručička na váze, ale také riziko vzniku závažných onemocnění… Kdy řekneme dost?

Jen za posledních 40 let se počet pacientů s obezitou rapidně zvýšil, což má neblahý vliv na celkové zdraví. Zatímco u žen se jedná o skok dvojnásobný, v případě mužů je dokonce trojnásobný. Podle obezitologů je situace taková, že počet lidí s nadváhou zdaleka převyšuje množství osob trpících podvýživou. Misku vah by však v blízké budoucnosti mohla vyrovnat speciální „imunita“…

Fitness myšky

Revoluční výzkum představili dánští vědci z Kodaňské univerzity pod vedením Karen Nordgaardové Nielsenové v časopise Molecular Metabolism. Jejich prvními pacienty, kterým zajistili štíhlou figuru, se staly laboratorní myši, a to navzdory skutečnosti, že jim odborníci vydatně podstrojovali.

„Bylo to, jako kdyby byly myši permanentně na dietě. Avšak složené z hamburgerů a pizzy,“ představila podmínky vedoucí výzkumu.

Společně se svými kolegy totiž objevila, že hlodavci potřebují k tvorbě tukové tkáně tzv. NAMPT gen. Pokud se jej však genetickým inženýrům podaří vyblokovat, jsou vůči obezitě chráněni – bez ohledu na jejich jídelníček.

Pět písmen naděje

Výsledek severské studie představuje významný průlom. Dosud nashromážděné poznatky o úloze a fungování genu NAMPT totiž naznačovaly, že bude zapotřebí jeho aktivitu pro účinek zhubnutí podstatně navýšit, nikoli snížit.

Naši předci, kteří disponovali plnou funkčností tohoto genu, totiž neměli nejmenší problémy s přežitím – jejich tukové zásoby na horší časy fungovaly výborně. V opačném případě měli jedinci problém vyrovnat se s každým dalším hladomorem.

Myši ano, člověk ne…

Na každou dobrou zprávu však připadá i jedna špatná. Ta v tomto případě sestává ze skutečnosti, že prozatím není možné u člověka aktivitu genu NAMPT potlačit, a to ani cíleným zásahem do DNA.

Mohlo by se však podařit objevit látky, které odvedou tu samou práci – s minimálními riziky. Jejich objevení a otestování se nyní stane předmětem dalšího výzkumu dánského týmu.

Více se dočtete v čísle 1/2023, které je právě v prodeji…

Související články
Angelmanův syndrom je vzácné genetické onemocnění, které postihuje vývoj a funkce mozku. Kvůli typickému úsměvu a častému smíchu postižených se v Česku pro tuto poruchu vžilo pojmenování „syndrom šťastného dítěte“, v angličtině zase Happy puppet neboli Šťastná loutka. Zatím na něj neexistuje lék, ačkoliv čeští lékaři by to, za podpory veřejnosti, mohli změnit. Syndrom poprvé […]
Výzkumný tým Pavla Plevky z institutu CEITEC Masarykovy univerzity popsal strukturu a replikační cyklus bakteriofága, který si dokáže bez problémů poradit s bakterií, proti níž přestávají působit existující antibiotika. Je to obrovská naděje pro lidi s oslabenou imunitou nebo chronickým onemocněním, jimž hrozí vážné infekce. Bakteriofágy jsou viry, které se množí v bakteriálních buňkách. Když […]
Lidé žijící ve městě či blízko civilizované oblasti jsou pod vlivem mnoha druhů záření, ať už se jedná o rádiové vlny, ultrafialové záření ze Slunce, infračervené záření či vysokofrekvenční záření. Poslední jmenované využívají ke své funkci mobilní telefony, stejně jako televize či mikrovlnné trouby. Ohrožují tyto vlny lidské zdraví? Lidské tělo tato různá záření v […]
Některým žralokům se nový chrup obnoví každých několik týdnů, krokodýli mohou během svého života vystřídat i tisíc zubů. Člověk má nárok na jediný reparát, pak nezbývá než se smířit s mezerou, implantátem nebo můstkem. Do pár let by ale mohla přibýt další možnost – po aplikaci injekce počkat, až nový zub opět doroste. Nějakou formou bezzubosti […]
Záhadný virus, označovaný jako „lenochodí horečka“ byl kdysi omezen jen na Amazonii, nyní se však, poté co prošel genetickými změnami, díky kterým je silnější, šíří po celé Americe a první případy se objevily už i v Evropě. Máme se bát? Virus oropouche (čti oropuče), jak se odborně nazývá, byl až donedávna relativně neznámým, výskyt se […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz