Domů     Ostatní
Vymizí slovo „rasa“ navždy z učebnic genetiky?
Zdroj: Pixabay

Vědecký slovník je svým vlastním universem. Archaickým, výstižným, jedinečným, ale také kontroverzním. A stejně jako ten lidský občas prochází radikální proměnou. Jako nyní…

Pojem „rasa“ se vine jako stříbrná nit napříč dějinami. S prvními myšlenkami na klasifikaci lidí koketoval už Aristoteles (384–322 př. n. l.), jehož příkladu později následoval švédský přírodovědec Carl Linné (1707–1778).

Všechny odborníky nakonec předčil se svým revolučním dílem „O původu druhů“ zakladatel evoluční teorie Charles Darwin (1809–1882).

Důsledné pátrání

Dnes je ale označení rasa považováno za přežitek, pouhý sociální konstrukt, který si vytváří společnost. Možná i proto postupně začíná mizet z většiny odborných prací. Alespoň podle vedoucího nejnovější studie, sociálního vědce Vence L. Bonhama, zástupce ředitele Národního institutu pro výzkum lidského genomu (NHGRI).

reklama

Podle něj během 19.–20. století vědecká obec, ale především společnost, přijala myšlenku, že lidská rasa se dělí na „negroidní“, „europoidní“ „mongoloidní“ či „australoidní“, což mělo ze všeho nejvíce předejít diskriminaci.

Nyní se ale odborníci dívají na celou záležitost jinou optikou. A rozhodli se bádat. Aby však mohli lépe porozumět tomu, jak genetici využívali populační deskriptory, rozhodli se prozkoumat archiv The American Journal of Human Genetics (AJHG), periodikum s nejdelší „genetickou“ historií.

Napříč historií

Termín „rasa“ se podařilo nalézt v 11 635 článcích publikovaných od roku 1949 do roku 2018. Jen v prvním desetiletí fungování časopisu se objevil ve 22 % prací, v posledních letech ale jeho užití kleslo na 5 %.

reklama

To pravděpodobně souvisí s označením rasy jako „sociální kategorie s biologickými důsledky“. Odborníci také zjistili, že hojně užívané výrazy spojené s rasovými skupinami jako „europoidní“ nebo „negroidní“ byly v prvním desetiletí používány ve 21 % článků.

Aktuálně se tato označení využívají v méně než 1 % článků. „Tato studie poskytuje skvělý náhled do historie společnosti vědců, která měla velký vliv na to, jak byla používána rasová terminologie a rasové myšlení,“ říká Rick Kittles, genetik z City of Hope National Medical Center.

Budoucnost ukáže…

Národní akademie věd, inženýrství a lékařství (NASEM) na sklonku loňského roku ustanovila výbor, jehož úkolem je vypracovat konsensuální zprávu o používání slova „rasa“ a dalších termínů jako deskriptorů populace.

reklama

V bádání nepolevují ani ostatní vědci, kteří hledají způsob, jak zaujmout antirasistický postoj v genetických publikacích. Podle posledních průzkumů na oblíbenosti získávají především alternativní termíny – ať už „původ“ nebo „etnická příslušnost“.

Je to z důvodu nejednoznačnosti výrazů, což však vede nejen k jejich kombinování, ale především k vyhýbání se definicím. „To znamená, že genetici jsou stejně zmatení jako všichni ostatní,“ říká Fatimah Jacksonová, biologická antropoložka z Howard University.

Pátrání po ideálním výrazu, která by skupiny popsala přesně podle jejich DNA proto stále probíhá.

reklama
Související články
Výzkumný tým Provozně ekonomické fakulty MENDELU, který se dlouhodobě věnuje problematice plýtvání potravinami v domácnostech, zjistil, jaké množství potravin končí ve směsném komunálním odpadu. Průměrně je to 36,4 kilogramů za rok, v sídlištní zástavbě pak až 53 kilogramů na osobu. Nyní se chtějí zaměřit na to, jak by se mohl tento odpad dále zpracovat a […]
Osm miliard. Tolik lidí žije podle odhadů na Zemi. Podle odhadů Organizace spojených národů dosáhl počet obyvatel planety tohoto mezníku 15. listopadu. Od vzniku Homo sapiens uplynulo zhruba 300 000 let, než nás na Zemi žila miliarda. Bylo to kolem roku 1804. Poslední miliarda přibyla za pouhých dvanáct let. „Osmimiliardový milník s sebou přináší také […]
Jsou charismatičtí, oplývají vysokým sebevědomím a hýří nápady… I přesto se po komunikaci s nimi dostavují pocity prázdnoty a frustrace. Upíři od dob Brama Stokera dospěli do své nenápadnější fáze, kdy namísto krve sají pozitivní emoce i vitalitu. Každý člověk alespoň jednou za život „vysál“ energii někoho jiného. Ve zdravých vztazích se však jedná o […]
O umělém masu, které nechá vydechnout planetě, snil už britský premiér Winston Churchill. Zatímco v jeho době bylo možné o této metodě právě jen snít, dnes je „zkumavkové hovězí“ hudbou blízké budoucnosti… Je šťavnaté jako maso, chutná jako maso, dokonce i tak vypadá. Ale není. Ve skutečnosti jde o sofistikovanou náhražku pocházející z laboratoří kanadské […]
Po Matematické pohotovosti slouží studentům v Opavě nově i první pomoc z oblasti fyziky. Jedná se o aktivitu Slezské univerzity v Opavě, jejíž pokročilí studenti zajišťují pohotovostní doučování pro studenty středních škol i žáky základních škol, kteří se dostanou do dočasných problémů s chápáním učiva. Zatímco matematická pohotovost v Opavě úspěšně slouží už třetím rokem, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz