Domů     Ostatní
Světová populace překročila hranici osmi miliard!
Matěj Soukup
od Matěj Soukup 23.11.2022
Zdroj: Pixabay

Osm miliard. Tolik lidí žije podle odhadů na Zemi. Podle odhadů Organizace spojených národů dosáhl počet obyvatel planety tohoto mezníku 15. listopadu. Od vzniku Homo sapiens uplynulo zhruba 300 000 let, než nás na Zemi žila miliarda.

Bylo to kolem roku 1804. Poslední miliarda přibyla za pouhých dvanáct let..

„Osmimiliardový milník s sebou přináší také důležitou odpovědnost a upozorňuje na související výzvy v oblasti sociálního a hospodářského rozvoje a udržitelnosti životního prostředí,“ uvedla v červenci na tiskové konferenci Maria-Francesca Spatolisano, asistentka generálního tajemníka OSN pro koordinaci.

Tempo obecně zpomaluje

Ačkoli se světová populace stále rozrůstá, tempo růstu se naopak zpomaluje. Současné prognózy předpovídají, že světová populace dosáhne vrcholu přibližně 10,4 miliardy v roce 2080 a zůstane stabilní až do roku 2100. Dříve OSN předpovídala, že by světová populace mohla do roku 2100 dosáhnout 11,2 miliardy, a to na základě tempa růstu populace v roce 2017.

reklama

Podle zprávy World Population Prospects 2022, kterou OSN zveřejnila v červenci, bude v příštích desetiletích jedinou hnací silou populačního růstu v zemích s vysokými příjmy migrace. Navíc se předpokládá, že počet obyvatel 61 zemí se do roku 2050 sníží o 1 % nebo více.

V zemích s nižšími příjmy se očekává, že růst populace bude stále způsoben větším počtem narozených dětí než zemřelých.

Opačné trendy na opačných koncích světa

Svět čelí pravděpodobnosti obrovské populační exploze a kolapsu zároveň. Možná již letos, poprvé po dvou tisíciletích, přestane být Čína nejlidnatější zemí světa, protože ji předstihne Indie. Ještě před zavedením čínské politiky jednoho dítěte, která vstoupila v platnost v roce 1980, porodnost v Číně téměř nepřetržitě klesala.

reklama

Jen v 70. letech 20. století tam klesla porodnost o polovinu. Tyto trendy se během pandemie ještě zrychlily. V roce 2020 se v Číně narodilo o 45 % méně dětí než v roce 2015.

V Africe se naopak trendy rychle ubírají opačným směrem. V celém Sahelu se počet obyvatel rychle zvyšuje. Průměrný věk v Nigérii je pouhých 17 let. Porodnost tam sice také klesá, ale zůstává dvacetkrát vyšší než v Číně.

Potravinová bezpečnost je již nyní problémem. Více než třetina obyvatel země žije v extrémní chudobě. V současné době má země 216 milionů obyvatel a podle některých odhadů by se počet mohl do konce století zčtyřnásobit.

reklama
Související články
Profesor Katsuhiko Hayashi z Ósacké univerzity se už léta zaobírá léčbou neplodnosti. Na konferenci v Londýně nyní oznámil, že se mu podařilo vytvořit vajíčka z buněk myších samců. Výzkum, který je zatím v počáteční fázi, spočíval v přeměně samčích pohlavních chromozomů XY na samičí XX. Podle Hayashiho, který je celosvětově uznávaným odborníkem v této oblasti, […]
Nový rok je zde a jako vždy s sebou přináší spoustu nadějí. Aby onu fázi očekávání nevystřídala cimrmanovská fáze zklamání, o to se budou snažit i vědci. Co tedy lze očekávat v roce 2023 na poli vědy? * V dubnu by měla k Jupiteru odstartovat sonda JUICE. Kromě krále Sluneční soustavy bude zkoumat i místní […]
Náš nejbližší vesmírný souputník Měsíc má svou tvář výrazně zjizvenou krátery. To není nijak výjimečné, nějaký ten kráter si z kosmických karambolů odnese každé pevné těleso. A i když na naší planetě kvůli erozi a přírodním podmínkám nejsou tak patrné, i zde je spousta památníků na nedobrovolné schůzky Země s nezvanými kosmickými návštěvníky. A kdyby […]
Ještě před nějakými sto lety byl svět vědy otevřen téměř výhradně mužům. Byla to obrovská škoda, protože lidstvo tak využívalo jen padesát procent své intelektuální kapacity. Od té doby se však mnohé změnilo i díky průkopnicím jako byla antropoložka Ruth Benedictová. Její přesah přitom dalece vědeckou obec přesáhl, když vystupovala proti rasismu, a přišla s […]
Výzkumný tým Provozně ekonomické fakulty MENDELU, který se dlouhodobě věnuje problematice plýtvání potravinami v domácnostech, zjistil, jaké množství potravin končí ve směsném komunálním odpadu. Průměrně je to 36,4 kilogramů za rok, v sídlištní zástavbě pak až 53 kilogramů na osobu. Nyní se chtějí zaměřit na to, jak by se mohl tento odpad dále zpracovat a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz