Domů     Ostatní
Světová populace překročila hranici osmi miliard!
Matěj Soukup 23.11.2022
Zdroj: Pixabay

Osm miliard. Tolik lidí žije podle odhadů na Zemi. Podle odhadů Organizace spojených národů dosáhl počet obyvatel planety tohoto mezníku 15. listopadu. Od vzniku Homo sapiens uplynulo zhruba 300 000 let, než nás na Zemi žila miliarda.

Bylo to kolem roku 1804. Poslední miliarda přibyla za pouhých dvanáct let..

„Osmimiliardový milník s sebou přináší také důležitou odpovědnost a upozorňuje na související výzvy v oblasti sociálního a hospodářského rozvoje a udržitelnosti životního prostředí,“ uvedla v červenci na tiskové konferenci Maria-Francesca Spatolisano, asistentka generálního tajemníka OSN pro koordinaci.

Tempo obecně zpomaluje

Ačkoli se světová populace stále rozrůstá, tempo růstu se naopak zpomaluje. Současné prognózy předpovídají, že světová populace dosáhne vrcholu přibližně 10,4 miliardy v roce 2080 a zůstane stabilní až do roku 2100. Dříve OSN předpovídala, že by světová populace mohla do roku 2100 dosáhnout 11,2 miliardy, a to na základě tempa růstu populace v roce 2017.

Podle zprávy World Population Prospects 2022, kterou OSN zveřejnila v červenci, bude v příštích desetiletích jedinou hnací silou populačního růstu v zemích s vysokými příjmy migrace. Navíc se předpokládá, že počet obyvatel 61 zemí se do roku 2050 sníží o 1 % nebo více.

V zemích s nižšími příjmy se očekává, že růst populace bude stále způsoben větším počtem narozených dětí než zemřelých.

Opačné trendy na opačných koncích světa

Svět čelí pravděpodobnosti obrovské populační exploze a kolapsu zároveň. Možná již letos, poprvé po dvou tisíciletích, přestane být Čína nejlidnatější zemí světa, protože ji předstihne Indie. Ještě před zavedením čínské politiky jednoho dítěte, která vstoupila v platnost v roce 1980, porodnost v Číně téměř nepřetržitě klesala.

Jen v 70. letech 20. století tam klesla porodnost o polovinu. Tyto trendy se během pandemie ještě zrychlily. V roce 2020 se v Číně narodilo o 45 % méně dětí než v roce 2015.

V Africe se naopak trendy rychle ubírají opačným směrem. V celém Sahelu se počet obyvatel rychle zvyšuje. Průměrný věk v Nigérii je pouhých 17 let. Porodnost tam sice také klesá, ale zůstává dvacetkrát vyšší než v Číně.

Potravinová bezpečnost je již nyní problémem. Více než třetina obyvatel země žije v extrémní chudobě. V současné době má země 216 milionů obyvatel a podle některých odhadů by se počet mohl do konce století zčtyřnásobit.

Související články
Stal se předmětem muzejní expozice s rekordní návštěvností, posloužil k výrobě bionafty a zároveň jeho pouhá přítomnost obrací žaludek naruby. Řeč je o fenoménu posledního desetiletí, který se stal nákladnou daní za pohodlný život v městském blahobytu. V únoru 2018 vystavilo Londýnské muzeum kousek hroudy vydolované ze stokové sítě jedné z jeho městských částí. Exponát, který přilákal rekordní počet […]
Pro dospělé není život černo-bílý, žijeme v mnoha barvách. Pro dítě se však dělí na dvě poloviny – ženskou a mužskou. Od chvíle, kdy dítě začne vnímat, je pro něj otec zástupcem/modelem jedné poloviny lidstva. A pokud muž chce být skutečným mužem/otcem, musí být i „dobrým tátou“… Role otce před 100 lety byla někde úplně […]
Ve věku 94 let zemřel 8. dubna 2024 ve svém domě v Edinburghu skotský fyzik Peter Higgs. Svou pověstnou skromnost a plachost překonával jen při rozhovorech o fyzice, kterou dokázal vysvětlit s pozoruhodnou srozumitelností. Do historie se ale zapsal především jako jeden z objevitelů částice, která váže vesmír dohromady. K objevu bosonu, který nese jeho […]
Včera, 8. dubna 2024, bylo možné pozorovat úplné zatmění Slunce v Mexiku, Spojených státech a Kanadě. Podle všeho byli už dávní Mayové schopni předvídat tento jev, který pro ně představoval umírání slunečního boha, a přijmout opatření, aby nenastal konec světa. Zatmění Slunce je astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže […]
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity se vpasovala mezi pilíře moderní fyziky. Před 108 lety přinesl světu její dokonalejší verzi – obecnou teorii relativity.   Teoretický fyzik Albert Einstein (1879–1955) neměl laboratoř, stačil […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz