Domů     Ostatní
Světová populace překročila hranici osmi miliard!
Matěj Soukup
od Matěj Soukup 23.11.2022
Zdroj: Pixabay

Osm miliard. Tolik lidí žije podle odhadů na Zemi. Podle odhadů Organizace spojených národů dosáhl počet obyvatel planety tohoto mezníku 15. listopadu. Od vzniku Homo sapiens uplynulo zhruba 300 000 let, než nás na Zemi žila miliarda.

Bylo to kolem roku 1804. Poslední miliarda přibyla za pouhých dvanáct let..

„Osmimiliardový milník s sebou přináší také důležitou odpovědnost a upozorňuje na související výzvy v oblasti sociálního a hospodářského rozvoje a udržitelnosti životního prostředí,“ uvedla v červenci na tiskové konferenci Maria-Francesca Spatolisano, asistentka generálního tajemníka OSN pro koordinaci.

Tempo obecně zpomaluje

Ačkoli se světová populace stále rozrůstá, tempo růstu se naopak zpomaluje. Současné prognózy předpovídají, že světová populace dosáhne vrcholu přibližně 10,4 miliardy v roce 2080 a zůstane stabilní až do roku 2100. Dříve OSN předpovídala, že by světová populace mohla do roku 2100 dosáhnout 11,2 miliardy, a to na základě tempa růstu populace v roce 2017.

reklama

Podle zprávy World Population Prospects 2022, kterou OSN zveřejnila v červenci, bude v příštích desetiletích jedinou hnací silou populačního růstu v zemích s vysokými příjmy migrace. Navíc se předpokládá, že počet obyvatel 61 zemí se do roku 2050 sníží o 1 % nebo více.

V zemích s nižšími příjmy se očekává, že růst populace bude stále způsoben větším počtem narozených dětí než zemřelých.

Opačné trendy na opačných koncích světa

Svět čelí pravděpodobnosti obrovské populační exploze a kolapsu zároveň. Možná již letos, poprvé po dvou tisíciletích, přestane být Čína nejlidnatější zemí světa, protože ji předstihne Indie. Ještě před zavedením čínské politiky jednoho dítěte, která vstoupila v platnost v roce 1980, porodnost v Číně téměř nepřetržitě klesala.

reklama

Jen v 70. letech 20. století tam klesla porodnost o polovinu. Tyto trendy se během pandemie ještě zrychlily. V roce 2020 se v Číně narodilo o 45 % méně dětí než v roce 2015.

V Africe se naopak trendy rychle ubírají opačným směrem. V celém Sahelu se počet obyvatel rychle zvyšuje. Průměrný věk v Nigérii je pouhých 17 let. Porodnost tam sice také klesá, ale zůstává dvacetkrát vyšší než v Číně.

Potravinová bezpečnost je již nyní problémem. Více než třetina obyvatel země žije v extrémní chudobě. V současné době má země 216 milionů obyvatel a podle některých odhadů by se počet mohl do konce století zčtyřnásobit.

reklama
Související články
Výzkumný tým Provozně ekonomické fakulty MENDELU, který se dlouhodobě věnuje problematice plýtvání potravinami v domácnostech, zjistil, jaké množství potravin končí ve směsném komunálním odpadu. Průměrně je to 36,4 kilogramů za rok, v sídlištní zástavbě pak až 53 kilogramů na osobu. Nyní se chtějí zaměřit na to, jak by se mohl tento odpad dále zpracovat a […]
Vědecký slovník je svým vlastním universem. Archaickým, výstižným, jedinečným, ale také kontroverzním. A stejně jako ten lidský občas prochází radikální proměnou. Jako nyní… Pojem „rasa“ se vine jako stříbrná nit napříč dějinami. S prvními myšlenkami na klasifikaci lidí koketoval už Aristoteles (384–322 př. n. l.), jehož příkladu později následoval švédský přírodovědec Carl Linné (1707–1778). Všechny […]
Jsou charismatičtí, oplývají vysokým sebevědomím a hýří nápady… I přesto se po komunikaci s nimi dostavují pocity prázdnoty a frustrace. Upíři od dob Brama Stokera dospěli do své nenápadnější fáze, kdy namísto krve sají pozitivní emoce i vitalitu. Každý člověk alespoň jednou za život „vysál“ energii někoho jiného. Ve zdravých vztazích se však jedná o […]
O umělém masu, které nechá vydechnout planetě, snil už britský premiér Winston Churchill. Zatímco v jeho době bylo možné o této metodě právě jen snít, dnes je „zkumavkové hovězí“ hudbou blízké budoucnosti… Je šťavnaté jako maso, chutná jako maso, dokonce i tak vypadá. Ale není. Ve skutečnosti jde o sofistikovanou náhražku pocházející z laboratoří kanadské […]
Po Matematické pohotovosti slouží studentům v Opavě nově i první pomoc z oblasti fyziky. Jedná se o aktivitu Slezské univerzity v Opavě, jejíž pokročilí studenti zajišťují pohotovostní doučování pro studenty středních škol i žáky základních škol, kteří se dostanou do dočasných problémů s chápáním učiva. Zatímco matematická pohotovost v Opavě úspěšně slouží už třetím rokem, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz