Domů     Ostatní
Světová populace překročila hranici osmi miliard!
Matěj Soukup 23.11.2022
Zdroj: Pixabay

Osm miliard. Tolik lidí žije podle odhadů na Zemi. Podle odhadů Organizace spojených národů dosáhl počet obyvatel planety tohoto mezníku 15. listopadu. Od vzniku Homo sapiens uplynulo zhruba 300 000 let, než nás na Zemi žila miliarda.

Bylo to kolem roku 1804. Poslední miliarda přibyla za pouhých dvanáct let..

„Osmimiliardový milník s sebou přináší také důležitou odpovědnost a upozorňuje na související výzvy v oblasti sociálního a hospodářského rozvoje a udržitelnosti životního prostředí,“ uvedla v červenci na tiskové konferenci Maria-Francesca Spatolisano, asistentka generálního tajemníka OSN pro koordinaci.

Tempo obecně zpomaluje

Ačkoli se světová populace stále rozrůstá, tempo růstu se naopak zpomaluje. Současné prognózy předpovídají, že světová populace dosáhne vrcholu přibližně 10,4 miliardy v roce 2080 a zůstane stabilní až do roku 2100. Dříve OSN předpovídala, že by světová populace mohla do roku 2100 dosáhnout 11,2 miliardy, a to na základě tempa růstu populace v roce 2017.

Podle zprávy World Population Prospects 2022, kterou OSN zveřejnila v červenci, bude v příštích desetiletích jedinou hnací silou populačního růstu v zemích s vysokými příjmy migrace. Navíc se předpokládá, že počet obyvatel 61 zemí se do roku 2050 sníží o 1 % nebo více.

V zemích s nižšími příjmy se očekává, že růst populace bude stále způsoben větším počtem narozených dětí než zemřelých.

Opačné trendy na opačných koncích světa

Svět čelí pravděpodobnosti obrovské populační exploze a kolapsu zároveň. Možná již letos, poprvé po dvou tisíciletích, přestane být Čína nejlidnatější zemí světa, protože ji předstihne Indie. Ještě před zavedením čínské politiky jednoho dítěte, která vstoupila v platnost v roce 1980, porodnost v Číně téměř nepřetržitě klesala.

Jen v 70. letech 20. století tam klesla porodnost o polovinu. Tyto trendy se během pandemie ještě zrychlily. V roce 2020 se v Číně narodilo o 45 % méně dětí než v roce 2015.

V Africe se naopak trendy rychle ubírají opačným směrem. V celém Sahelu se počet obyvatel rychle zvyšuje. Průměrný věk v Nigérii je pouhých 17 let. Porodnost tam sice také klesá, ale zůstává dvacetkrát vyšší než v Číně.

Potravinová bezpečnost je již nyní problémem. Více než třetina obyvatel země žije v extrémní chudobě. V současné době má země 216 milionů obyvatel a podle některých odhadů by se počet mohl do konce století zčtyřnásobit.

reklama
Související články
Společnost OpenAI na sklonku ledna značně pozměnila „pravidla hry“. Ze svých zásad totiž odstranila zákaz týkající se poskytování umělé inteligence armádám. Proč? Kvůli prevenci! Spolupráci s Pentagonem navázalo „dítko“ Elona Muska a Sama Altmana v polovině ledna, a to konkrétně v oblasti kybernetické bezpečnosti. Projekt, do kterého společnost prozatím zapojila je však ryze preventivní – […]
Tým výzkumníků z Itálie a Švýcarska zhotovil zařízení, nazývané „MiniTouch“, které by mělo lidem s protetickou (horní) končetinou umožnit vnímání teploty předmětů, kterých se jejím prostřednictvím dotýkají. Jedná se o další krok na cestě k tomu, aby byly náhrady končetin co nejpodobnější těm skutečným. Protéza nahrazuje chybějící část končetiny. V posledních letech se vývoj nových […]
Prestiž českého kosmického průmyslu a vědy roste. České firmy vedou mezinárodní vesmírné mise, dodávají součástky do raket, staví vlastní družice a stávají se uznávaným centrem analogových misí. Co všech z té české hroudy míří nahoru? Za tři/čtyři roky by měla na oběžnou dráhu Země vystoupat česká družice SOVA. Zkoumat bude procesy ve středních a vyšších […]
Chmelařství je dalším odvětvím, které kvůli klimatické změně prochází v Evropě zásadní proměnou. Růst teplot a stále častější sucha v minulých letech vedly a dále povedou ke snižování výnosu aromatického chmele v tradičních chmelařských oblastech v Evropě. Zároveň s výnosem se snižuje obsah alfa látek, které určují chuť a hořkost piva, vyplývá ze studie, zveřejněné […]
Mnoho lidí se v dnešní době potýká s nedostatkem, případně se špatnou kvalitou, spánku. Ten se projevuje nesoustředěností a ospalostí. Nyní vědci přišli s tím, že zlepšit výkon mozku po probdělé noci může pomoci cvičení! Podle výzkumů je ideální délka spánku pro dospělého člověka 7 až 7,5 hodiny za noc. Minimum, při kterém je schopen […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz