Domů     Historie
Jeden z nejstarších písemných záznamů se týkal vší!
Zdroj: Dafna Gazit, Israel Antiquities Authority

V roce 2016 byl na izraelském archeologickém nalezišti Tel Lachish, nacházejícím se jižně od Tel Avivu, objeven hřeben na vlasy. Nyní se na něm podařilo rozluštit nápis brojící proti vším. Kdo se jím česal?.

Území širší Palestiny a Izraele bylo v době bronzové, mezi roky 3500 a 1150 př. n. l., označováno jako Kanaán. Název se odvozoval od purpurového barviva získávaného z mořských měkkýšů, kterým si Kananejci barvili oděvy.

Potomky původních Kananejců pak staří Řekové znali jako Féničany. Obyvatelé Kanaánu psali na papyrus, nikoliv na hliněné tabulky, proto se o nich zachovaly pouze skromné písemné záznamy. Informace o nich proto vyvozovali archeologové především z písemných pramenů jiných národů, jakými byli staří Egypťané, Řekové a Hebrejci.

V páté knize Mojžíšově neboli Deuteronomiu, které je součástí Starého zákona, přikázal Hospodin Hebrejcům, aby vyhladili národy žijící v oblasti Levanty, zahrnující dnešní Libanon, Izrael, Jordánsko a jižní část Sýrie.

Mezi těmito byli i Kananejci. Podle archeologických záznamů ale přinejmenším část kananejských komunit tento konflikt přežila. Naopak, postupem času narostl význam jejich přístavních měst a jejich říše se stala námořní velmocí.

Zdroj: Creative Commons

Nápis na „všiváčku“

Hřeben ze slonoviny má 3,8 cm na délku a 2,5 cm na výšku. Na jedné straně disponoval šesti zuby, které sloužily k rozčesávání zacuchaných vlasů, zatímco na druhé straně byla řada 14 blízko u sebe postavených zubů k odstraňování vší a hnid.

Na druhém z těchto zubů našli dokonce výzkumníci po bližším prozkoumání hřebenu částečné zbytky vší. Toho, že je na hřebeni nápis, si Madeleine Mumcuoglu, výzkumnice z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, kde je hřeben nyní uložen, všimla až v loňském roce.

Následně se jí podařilo tajemnou zprávu na hřebeni rozluštit, stálo tam: „Ať tento kel vykoření vši z vlasů a vousů.“ Vědci byli z nálezu nadšení, protože je to poprvé, kdy se jim podařilo najít celou větu v kanaánském dialektu.

Jak vysvětluje Daniel Vainstub, epigraf na Ben-Gurion University: „Známe desítky kanaánských nápisů, ale všechny obsahují dvě nebo tři slova. Nyní máme úplnou a jasnou větu, která nám umožňuje vidět jazyk, jeho gramatiku a syntax, a porovnat ji s jinými semitskými jazyky, jako je biblická hebrejština.“.

První celá věta v kanaánském dialektu

Jazyk Kananejců předcházel latině, čímž se stal nejstarším psaným jazykem s abecedou v historii, protože to slovy Davida Vainstuba: „byla první abeceda na světě, ze které pochází většina moderních abeced, včetně latinky.“ Radiokarbonové datování hřebene nepřineslo výsledky, ale jelikož kananejská abeceda byla vynalezena v 19. století př.

n. l., mohl by podle vědců být tento nápis datován do 17. století př. n. l.

Údaje o majiteli hřebene nejsou známé, ale podle archeologů musel být bohatý, neboť slonovina byla i tehdy velice drahý a exkluzivní materiál. A protože se v Kanaánu v té době sloni nevyskytovali, musel být hřeben dovezen odjinud, s největší pravděpodobností z Egypta.

Podle Daniela Vainstuba tak hřeben nepochybně patřil bohatému muži z vyšších společenských vrstev.

Související články
Historie Ostatní 9.11.2024
Archeologové objevili důkazy o raných křesťanských pohřebních zvyklostech ze čtvrtého století díky bazilice uprostřed egyptské pouště, která i přes nánosy dvou tisíciletí zůstala neuvěřitelně zachovaná. V této bazilice odborníci nalezli více než deset hrobů, z nichž značná část překvapivě patřila ženám a dětem. Při typických křesťanských pohřbech ze čtvrtého století byli duchovní jako kněží nebo […]
Historie 8.11.2024
Forenzní patologové zanalyzovali slavnou fresku Michelangela Buonarrotiho s názvem Potopa, která se nachází v Sixtinské kapli. Podle všeho je na ní zachycena mladá žena s příznaky rakoviny prsu. Výsledky svého zkoumání zveřejnili v odborném časopise The Brest. Odhalené ženská ňadra jsou ve výtvarném umění velmi častým motivem, zpravidla v souvislosti s mateřstvím či erotikou. Mohou […]
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Historie 29.10.2024
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem se připojily asi před 12 000 let a spolu s nimi se šířily po světě. Jak a kdy si podmanily Evropu? Mezi lidmi a myšmi panuje už […]
Historie 23.10.2024
Tajemství krve v průběhu historie fascinovalo nejchytřejší hlavy své doby. Životodární tekutině se připisovaly mnohé vlastnosti a stala se součástí četných mýtů i rituálů. Byť krev byla odnepaměti pokládána za důležitou tekutinu, stovky let se využíval všelék v podobě pouštění žilou.  V 17. století se ale na scéně objevili lékaři, kteří se pokusili o pravý opak […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz