Domů     Medicína
Rh faktor: Malý střípek v krevní mozaice
Zdroj: Pixabay

Rh faktor je něco jako poslední dílek krevní skládačky. Právě díky němu je možné určit, zda je krev dvou jedinců po „smíchání a protřepání“ kompatibilní. Ačkoli dnes se bez jeho znalosti medicína neobejde, jeho význam vědcům dlouhá léta unikal..

První zmínky o oběhu krve přitom medicína zaznamenala už v roce 1603. Britský lékař William Harvey (1578–1657) ovšem zpočátku neměl tolik odvahy, aby si své myšlenky prosadil. A když se tak nakonec po 25 letech stalo, byl (nejen) odbornou veřejností za své názory pohaněn.

Co nám proudí v žilách?

Teprve vídeňský lékař Karl Landsteiner (1868–1943) počátek 20. století provedl první systematické pokusy s přenosem krve. Během nich míchal svou krev s krví pěti kolegů, z níž následně odvodil krevní skupiny A, B, 0 a AB0. Revoluční objev však nejprve zapadl a pomyslné prvenství v objevu krevních skupin bylo připsáno českému sérologovi Janu Jánskému (1873–1921).

Landsteiner byl oceněn až roku 1930, kdy obdržel Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu.

Jsem životně důležitý

Ani poté jeho vášeň pro životodárnou tekutinu nepohasla, což stvrdil roku 1940 dalším převratným objevem. Při sérii výzkumů na opicích Makak rhesus, které prováděl s kolegou Alexanderem S. Wienerem (1907–1976) totiž narazil na antigen vyvolávající srážející reakci, dnes známý jako Rhesus factor.

V tu chvíli se stal důležitou oblastí v medicínském výzkumu. A ačkoli byla až do dnešních dnů identifikována celá řada Rh antigenů, k nejběžnějším stále patří RhD, který má až 90 % Evropanů a Severoameričanů bílé pleti. U Japonců a Číňanů se jedná o téměř 100 %.

Krevní „puzzle“

A jakou že mají tato dvě písmenka v medicínském světě vlastně moc? Dalo by se říci, že nepředstavitelnou. Včasné zjištění Rh faktoru totiž napomáhá zabránit vážné nemoci zvané fetální erytroblastóza. K ní dochází v případě, že těhotná žena, která je Rh negativní má s partnerem Rh pozitivním Rh pozitivní dítě.

Tělo matky si vytvoří proti červeným krvinkám plodu protilátky, které následně pronikají placentou směrem k nenarozenému dítěti, čímž jeho krvinky nenávratně poškozují. Řešením je podávání anti–D protilátek, které zničí Rh pozitivní krevní buňky.

Významnou roli sehrává také při transfuzi krve. Rh negativní pacienti totiž nemohou „pozitivní krev“ přijmout.

Pozitivně odolní?

Nečekanou souvislost se však podařilo objevit v roce 2016 vědcům z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Podle nich totiž Rh faktor ovlivňuje (ne)propuknutí toxoplazmózy Rh pozitivní jedinci totiž na parazita reagují mnohem lépe, než jejich negativní „protějšky“. Ale co víc… Toto zjištění se dá aplikovat i na další nemoci.

„Rh negativní jedinci reagují na celou řadu nemocí mnohem více. A z Rh pozitivních se ukázalo, že ti, kteří jsou heterozygoti – od jednoho rodiče mají gen pro Rh pozitivitu a od druhého pro Rh negativitu – tak ti jsou úplně nejrezistentnější.

Onemocní méně často,“ uvedl vedoucí výzkumu Jaroslav Flegr (*1958). Neméně zajímavá je také skutečnost, že čeští odborníci došli k tomuto závěru jako první.

reklama
Související články
Velmi často se mluví o tom, jak jsou zdravý jídelníček a dostatek pohybu důležité pro naše fyzické zdraví. Nyní se ukazuje, že zdravý životní styl je významný i pro duševní zdraví člověka. Studie provedená vědci z University of Cambridge a dalších významných světových univerzit naznačuje, že se podstatným způsobem podílí na snížení rizika rozvoje deprese. […]
Významná hrozba pro lidské zdraví… i tak by se dala označit antibiotická rezistence, ke které podle nejnovější studie velkou měrou přispívá také nestále se zhoršující kvalita ovzduší. Své závěry mezinárodní tým vědců z Velké Británie a Číny postavil na údajích z více než stovky zemí nashromážděných za dvě desetiletí. „Naše analýza představuje silný důkaz, že […]
Česká republika se drží na předních příčkách žebříčku výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku na světě. Ačkoliv je nádor ve střevě chirurgicky odstranitelný, zákeřnost této diagnózy spočívá v tom, že malé množství rakovinných buněk původní tumor opustí a založí novou rakovinu v životně důležitých orgánech. Tomu se nyní snaží zabránit španělští vědci. Kolorektální karcinom je […]
V letošním roce se Američané byli donuceni „vrátit“ zpět do minulosti. Po více než 20 letech se totiž na Floridě podařilo zachytit stopy jednoho z nejstarších nepřátel člověka, malárie… Každým rokem se na území USA objeví 2000 případů malárie. Drtivou většinu z nich lze však vystopovat k jedincům, kteří přicestovali ze subsaharské Afriky nebo jižní […]
Ani vitaminy, ani antioxidanty. Americký výzkum přišel s poznatkem, že větším zdravotním benefitem ovoce a zeleniny mohou být toxiny, které rostlinám slouží na ochranu proti hmyzu. Jsou v množství, které nám neublíží, přesto cosi zajímavého dělají s našimi buňkami. Někdy před 15 lety připravili vědci ve Švýcarském federálním technologickém institutu jednoduchý experiment, u nějž se […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz