Domů     Medicína
Rh faktor: Malý střípek v krevní mozaice
Zdroj: Pixabay

Rh faktor je něco jako poslední dílek krevní skládačky. Právě díky němu je možné určit, zda je krev dvou jedinců po „smíchání a protřepání“ kompatibilní. Ačkoli dnes se bez jeho znalosti medicína neobejde, jeho význam vědcům dlouhá léta unikal..

První zmínky o oběhu krve přitom medicína zaznamenala už v roce 1603. Britský lékař William Harvey (1578–1657) ovšem zpočátku neměl tolik odvahy, aby si své myšlenky prosadil. A když se tak nakonec po 25 letech stalo, byl (nejen) odbornou veřejností za své názory pohaněn.

Co nám proudí v žilách?

Teprve vídeňský lékař Karl Landsteiner (1868–1943) počátek 20. století provedl první systematické pokusy s přenosem krve. Během nich míchal svou krev s krví pěti kolegů, z níž následně odvodil krevní skupiny A, B, 0 a AB0. Revoluční objev však nejprve zapadl a pomyslné prvenství v objevu krevních skupin bylo připsáno českému sérologovi Janu Jánskému (1873–1921).

Landsteiner byl oceněn až roku 1930, kdy obdržel Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu.

Jsem životně důležitý

Ani poté jeho vášeň pro životodárnou tekutinu nepohasla, což stvrdil roku 1940 dalším převratným objevem. Při sérii výzkumů na opicích Makak rhesus, které prováděl s kolegou Alexanderem S. Wienerem (1907–1976) totiž narazil na antigen vyvolávající srážející reakci, dnes známý jako Rhesus factor.

V tu chvíli se stal důležitou oblastí v medicínském výzkumu. A ačkoli byla až do dnešních dnů identifikována celá řada Rh antigenů, k nejběžnějším stále patří RhD, který má až 90 % Evropanů a Severoameričanů bílé pleti. U Japonců a Číňanů se jedná o téměř 100 %.

Krevní „puzzle“

A jakou že mají tato dvě písmenka v medicínském světě vlastně moc? Dalo by se říci, že nepředstavitelnou. Včasné zjištění Rh faktoru totiž napomáhá zabránit vážné nemoci zvané fetální erytroblastóza. K ní dochází v případě, že těhotná žena, která je Rh negativní má s partnerem Rh pozitivním Rh pozitivní dítě.

Tělo matky si vytvoří proti červeným krvinkám plodu protilátky, které následně pronikají placentou směrem k nenarozenému dítěti, čímž jeho krvinky nenávratně poškozují. Řešením je podávání anti–D protilátek, které zničí Rh pozitivní krevní buňky.

Významnou roli sehrává také při transfuzi krve. Rh negativní pacienti totiž nemohou „pozitivní krev“ přijmout.

Pozitivně odolní?

Nečekanou souvislost se však podařilo objevit v roce 2016 vědcům z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Podle nich totiž Rh faktor ovlivňuje (ne)propuknutí toxoplazmózy Rh pozitivní jedinci totiž na parazita reagují mnohem lépe, než jejich negativní „protějšky“. Ale co víc… Toto zjištění se dá aplikovat i na další nemoci.

„Rh negativní jedinci reagují na celou řadu nemocí mnohem více. A z Rh pozitivních se ukázalo, že ti, kteří jsou heterozygoti – od jednoho rodiče mají gen pro Rh pozitivitu a od druhého pro Rh negativitu – tak ti jsou úplně nejrezistentnější.

Onemocní méně často,“ uvedl vedoucí výzkumu Jaroslav Flegr (*1958). Neméně zajímavá je také skutečnost, že čeští odborníci došli k tomuto závěru jako první.

Související články
Pokud dostanete do ruky výsledek z vyšetření krve, pak vás asi bude zajímat jen to, jestli máte skupinu A, B, AB nebo 0. Pro medicínu je to ale naprosté minimum. Když budete potřebovat transfuzi, budou lékaři chtít znát i váš Rh faktor a vliv mívá i méně známý krevní systém Kell.   I to jsou stále […]
Rakovina je na vzestupu, v řadě vyspělých zemí překonává co do počtu obětí i ty, kteří zemřou na onemocnění srdce. V poslední době přibývá zejména mladých lidí, kteří trpí nejrůznějšími typy rakoviny. Příčin je pravděpodobně více, podle odborníků se na tom však významně podílí zejména strava. Co jíst či nejíst, abychom snížili riziko rozvoje rakoviny? […]
Při srpkovité anémii mají červené krvinky odlišný tvar, místo promáčknutých piškotů jsou to protažené srpky, což omezuje množství kyslíku, které jsou schopné přenášet. Onemocnění s sebou přináší řadu život ohrožujících komplikací. Léčba existuje, ale je riziková a finančně náročná. Vědci však nyní zřejmě narazili na jednodušší způsob, jak nemoc vyléčit. Srpkovitá anémie je dědičné onemocnění. […]
Angelmanův syndrom je vzácné genetické onemocnění, které postihuje vývoj a funkce mozku. Kvůli typickému úsměvu a častému smíchu postižených se v Česku pro tuto poruchu vžilo pojmenování „syndrom šťastného dítěte“, v angličtině zase Happy puppet neboli Šťastná loutka. Zatím na něj neexistuje lék, ačkoliv čeští lékaři by to, za podpory veřejnosti, mohli změnit. Syndrom poprvé […]
Výzkumný tým Pavla Plevky z institutu CEITEC Masarykovy univerzity popsal strukturu a replikační cyklus bakteriofága, který si dokáže bez problémů poradit s bakterií, proti níž přestávají působit existující antibiotika. Je to obrovská naděje pro lidi s oslabenou imunitou nebo chronickým onemocněním, jimž hrozí vážné infekce. Bakteriofágy jsou viry, které se množí v bakteriálních buňkách. Když […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz