Domů     Příroda
Šikovné samičky kondorů: Vystačí si samy!
Zdroj: Unsplash

V současné době poletuje po střední a jižní Kalifornii zhruba 160 kondorů kalifornských. V 80. letech však jejich populace sotva odpovídala dvěma jedenáctkám na fotbalovém hřišti.

Aktuálně kondoři patří k vysoce ohroženým druhům. Jejich nepříznivá situace by se ale mohla v budoucnosti změnit. Vědcům ze zoologické zahrady v San Diegu se totiž podařilo objevit zajímavou skutečnost – samičky se dokážou bez problémů rozmnožit bez jakéhokoli přičinění samce.

Na mušce

Kondor kalifornský (Gymnogyps californianus) přitom patří k vysoce ohroženým druhům. Po příchodu Evropanů na západ totiž došlo k jejich masivnímu lovení a odchytu. Některé exempláře dokonce sloužili jako potrava pro antilopy či losy.

Roku 1982 bylo proto možné ve volné přírodě spatřit pouhých 22 jedinců, což přimělo ochránce přírody začít s odchovem v zajetí. Ten se po několika letech projevil jako úspěšný. Do roku 2019 se podařilo počet navýšit na více než 500, postupně se proto suchozemští opeřenci vracejí zpět do svého původního prostředí.

Dva výjimeční

Překvapivý objev nyní umožnila důkladná analýza DNA, jíž podstoupila skupina čítající na 900 opeřenců. V případě volně žijících druhů se vědci nebáli kupříkladu slanit ze stěn útesů, aby mohli genetický materiál získat.

Nejvíce pozornosti k sobě následně připoutala pouze dvě mláďata s označením SB260 a SB517, k jejichž narození došlo v roce 2001 a 2009. Zatímco na pohled vypadali jako zcela normální kondoři, oba vykazovali pouze DNA matky, z žádným ze 470 testovaných samců se nepodařilo nalézt shodu. A právě to vědce přivedlo k teorii partenogeneze.

Buď, anebo

Ačkoli se mohou kondoři dožít až 60 let, obě mláďata se potýkala s vleklými zdravotními problémy. Staršího z dvojice trápil malý vzrůst, zároveň měl problém s integrací ke skupině, mladší měl výrazně zakřivenou páteř, která mu znemožňovala plynulou chůzi.

K jejich úmrtí došlo velice záhy, což znemožnilo případná další zkoumání. Vědci si tak pokládají otázku, zda jejich problémy souvisely se samooplodněním nebo byly způsobeny jinými, nespecifikovanými okolnostmi.

Důvod? Neznámý

Partenogeneze přitom není v přírodní říši pojmem neznámým, jelikož ji lze spojit s varany či žraloky. U ptáků jde o průlom, jelikož v minulosti se „soběstačnost“ projevovala pouze v situacích, kdy samice neměli k samcům přístup.

„Je to skutečně ohromující objev. Vůbec jsme nepátrali po partenogenezi, ale nemohli jsme to nevidět,“ prohlásil spoluautor studie Oliver Ryder. Podle něj nyní vyvstává otázka, zda samoplodnění nepraktikují i jiné druhy, o kterých to zatím není známo.

Zpět ke kořenům

Co činí tento případ skutečně bizarní, je skutečnost, že obě mláďata počaly různé matky, které měly neustálý přístup ke svému mužskému protějšku. A co víc, úspěšně se s těmito samci množily nejen předtím, ale také po celém zázraku samopočetí.

„Proč se to stalo? To skutečně nevíme. Ale věřím, že se tato anomálie bude opakovat, “ dodal k celé situaci Ryder. Zároveň doufá, že s pomocí důkladné analýzy vzorků pocházejících z let 1800–1900, jež získají ze světových muzeí, jim pomůže odpověď na otázku, jak moc byla partenogeneze běžná u předchozích generací.

reklama
Související články
Raflézie jsou parazité známí největšími květy světa, navíc se vzhledem a zápachem zkaženého masa. Ještě pozoruhodnější je ale jejich bizarní genom, který odhaluje, čeho jsou parazité schopni: Manipulovat s DNA, promazávat vlastní a krást geny hostitele. Někdy v dobách, kdy se Britské impérium chlubilo, že nad jeho územím slunce nezapadá, putovali pralesem Sumatry sir Thomas […]
Procházka v lese, spojená se sběrem hub nebo lesního ovoce, je příjemná záležitost. Ale na různých místech světa můžete narazit také na takzvané potravinové lesy, které sice les připomínají, ale plní jiný účel Jde hlavně o pomoc lidem, kteří mají problémy se zásobováním potravinami. Například v USA existuje více než 6500 venkovských a městských oblastí, […]
Ani vitaminy, ani antioxidanty. Americký výzkum přišel s poznatkem, že větším zdravotním benefitem ovoce a zeleniny mohou být toxiny, které rostlinám slouží na ochranu proti hmyzu. Jsou v množství, které nám neublíží, přesto cosi zajímavého dělají s našimi buňkami. Někdy před 15 lety připravili vědci ve Švýcarském federálním technologickém institutu jednoduchý experiment, u nějž se […]
Skutečnost, že příroda léčí není moderní medicíně vůbec neznámá. Prozatím však lékaři pobyt na čerstvém vzduchu nepředepisují… Podle nejnovějších studií by možná měli. Nashromážděné poznatky totiž naznačují, že pobyt v parcích či lesích výrazně napomáhá k fyzické i duševní pohodě člověka. Podobným „balzámem“ by měly být také moře a oceány. Na otázku, co přesně za […]
V bitvě u Thermopyl, která proběhla v roce 480 př. n.l., se utkaly jednotky řeckých městských států s početnějšími vojsky perského krále Xerxa I. Bitva dala vzniknout mýtu o odvaze 300 Sparťanů v boji s perskou přesilou. Podle všeho využívají obdobnou taktiku původní australští mravenci v boji s početnějším invazivním druhem. Původním druhem jsou v […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz