Domů     Příroda
Šikovné samičky kondorů: Vystačí si samy!
Zdroj: Unsplash

V současné době poletuje po střední a jižní Kalifornii zhruba 160 kondorů kalifornských. V 80. letech však jejich populace sotva odpovídala dvěma jedenáctkám na fotbalovém hřišti.

Aktuálně kondoři patří k vysoce ohroženým druhům. Jejich nepříznivá situace by se ale mohla v budoucnosti změnit. Vědcům ze zoologické zahrady v San Diegu se totiž podařilo objevit zajímavou skutečnost – samičky se dokážou bez problémů rozmnožit bez jakéhokoli přičinění samce.

Na mušce

Kondor kalifornský (Gymnogyps californianus) přitom patří k vysoce ohroženým druhům. Po příchodu Evropanů na západ totiž došlo k jejich masivnímu lovení a odchytu. Některé exempláře dokonce sloužili jako potrava pro antilopy či losy.

reklama

Roku 1982 bylo proto možné ve volné přírodě spatřit pouhých 22 jedinců, což přimělo ochránce přírody začít s odchovem v zajetí. Ten se po několika letech projevil jako úspěšný. Do roku 2019 se podařilo počet navýšit na více než 500, postupně se proto suchozemští opeřenci vracejí zpět do svého původního prostředí.

Dva výjimeční

Překvapivý objev nyní umožnila důkladná analýza DNA, jíž podstoupila skupina čítající na 900 opeřenců. V případě volně žijících druhů se vědci nebáli kupříkladu slanit ze stěn útesů, aby mohli genetický materiál získat.

Nejvíce pozornosti k sobě následně připoutala pouze dvě mláďata s označením SB260 a SB517, k jejichž narození došlo v roce 2001 a 2009. Zatímco na pohled vypadali jako zcela normální kondoři, oba vykazovali pouze DNA matky, z žádným ze 470 testovaných samců se nepodařilo nalézt shodu. A právě to vědce přivedlo k teorii partenogeneze.

Buď, anebo

Ačkoli se mohou kondoři dožít až 60 let, obě mláďata se potýkala s vleklými zdravotními problémy. Staršího z dvojice trápil malý vzrůst, zároveň měl problém s integrací ke skupině, mladší měl výrazně zakřivenou páteř, která mu znemožňovala plynulou chůzi.

reklama

K jejich úmrtí došlo velice záhy, což znemožnilo případná další zkoumání. Vědci si tak pokládají otázku, zda jejich problémy souvisely se samooplodněním nebo byly způsobeny jinými, nespecifikovanými okolnostmi.

Důvod? Neznámý

Partenogeneze přitom není v přírodní říši pojmem neznámým, jelikož ji lze spojit s varany či žraloky. U ptáků jde o průlom, jelikož v minulosti se „soběstačnost“ projevovala pouze v situacích, kdy samice neměli k samcům přístup.

„Je to skutečně ohromující objev. Vůbec jsme nepátrali po partenogenezi, ale nemohli jsme to nevidět,“ prohlásil spoluautor studie Oliver Ryder. Podle něj nyní vyvstává otázka, zda samoplodnění nepraktikují i jiné druhy, o kterých to zatím není známo.

Zpět ke kořenům

Co činí tento případ skutečně bizarní, je skutečnost, že obě mláďata počaly různé matky, které měly neustálý přístup ke svému mužskému protějšku. A co víc, úspěšně se s těmito samci množily nejen předtím, ale také po celém zázraku samopočetí.

reklama

„Proč se to stalo? To skutečně nevíme. Ale věřím, že se tato anomálie bude opakovat, “ dodal k celé situaci Ryder. Zároveň doufá, že s pomocí důkladné analýzy vzorků pocházejících z let 1800–1900, jež získají ze světových muzeí, jim pomůže odpověď na otázku, jak moc byla partenogeneze běžná u předchozích generací.

reklama
Související články
Ačkoliv se počet jedinců českých ptáků v celkovém součtu příliš nemění, počty jednotlivých druhů se v čase vyvíjejí často velmi rozdílně. Nová studie týmu českých ornitologů ukazuje, že počty českých ptáků neovlivňují jen změny podmínek u nás, ale také globální klimatické změny. Největší pokles počtů zažívají vedle polních druhů ptáků také ty, které podstupují dlouhou […]
Mezi vědci panuje už dlouhé roky shoda, že dinosaury na Zemi s největší pravděpodobností vymýtil ničivý dopad obřího asteroidu před 66 miliony lety. Nyní se jim ale podařilo zjistit, ve které části roku k této tragédii, při které vymřely tři čtvrtiny všech živočišných druhů, došlo… K hromadnému vymírání mnoha rostlinných i živočišných druhů, které se […]
Dva prstíky opatrně uchopí vajíčko a položí ho kousek dál, aniž by ho rozmáčkly nebo upustily. Nebylo by na tom nic divného, kdyby ty prstíky nebyly na konci sloního chobotu. Sloní chobot je obdivuhodný nástroj. Silou a šikovností v mnohém předčí lidskou ruku, navíc je multifunkční. S pozoruhodnou lehkostí dokáže z cesty odstraňovat kmeny a […]
Když byl výzkum inteligence ve zvířecí říši ještě v plenkách, domnívali se vědci, že výroba a používání nástrojů je schopnost, kterou oplývá jedině člověk. Pak ale slavná bioložka Jane Goodallová prokázala, že nástroje umí vyrábět a používat také šimpanzi, tím se vnímání zvířecí inteligence od základů změnilo… A v poslední době nové výzkumy prokazují, že schopnost vědomě […]
Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou demence u lidí, vedle zapomínání způsobuje také zmatenost a schopnost zabloudit i ve vlastním domě. Postihuje především osoby starší 65 let a činí je závislými na pomoci ostatních. Protože jsou si lidský a delfíní mozek podobné, zaměřili se nyní vědci na zkoumání, zda delfíni, kteří bez zjevných příčin uvízli na […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz