Domů     Technika
Heslo zapsané v hlavě? Ani zde není zcela v bezpečí!
Martin Janda 20.11.2022

Staré úsloví tvrdí, že co má člověk v hlavě, to mu nikdo neukradne. Na první pohled se to zdá logické. Avšak moderní technologie v mnohém převracejí současný svět naruby.

Bankovní účet, heslo k emailu, přístup k mobilnímu telefonu a řada dalších věcí. Kdo chce vymoženosti moderní doby využívat, potřebuje nějaké heslo či identifikační číslo známé jako PIN. Bezpečnostní experti často upozorňují, že nosit napsaný PIN v pouzdru s bankovní kartou, se rovná pozvánce ke krádeži.

Jenže jak ukázal nedávný experiment, ani když má člověk svá hesla zapsána jen mezi mozkovými neurony, nemusejí zde být zcela v bezpečí.

Vědci totiž před časem provedli pokus, při kterém PIN z hlavy dokázali ukrást. Povedlo se to americkým badatelům z Alabamské univerzity. Ti dvanácti dobrovolníkům nasadili čelenky s elektroencefalografem, který umí sledovat povrchové struktury mozku.

Dobrovolníci poté zasedli před počítač, kde se věnovali běžným činnostem, jako psaní, brouzdání po internetu či on-line nakupování.

Speciální program napojený na čelenku se poté pokoušel „vykrást“ myšlenky v hlavě. Program měl značnou míru autonomie a dokázal se sám učit. Výsledky byly docela překvapující.

Po prvních zahřívacích pokusech se technologie rozjela a její šance na odhalení šestimístného PINu se pohybovala v poměru 1 : 500 a u čtyřmístného, který se používá třeba u bankovních karet dokonce v poměru 1 : 20.

Technologie tedy není ještě stoprocentní a má řadu rezerv. Podle autorů studie by však nějaký hackerský tým mohl její účinnost zvýšit. „Dnes ještě neexistují přístroje, které by dokázaly zachytit mozkové vlny na dálku, ale tato technologie se rychle zlepšuje,“ podotkl badatel Nitesh Saxena.

Podle něj na jejím vývoji mají zájem především firmy, které se zaobírají robotikou a s tím souvisejícím propojením mezi roboty a lidmi.

Máme se tedy bát, že nám někdo „vysaje“ z hlavy informace? Zatím to nehrozí, ale jednou, kdo ví? Navíc každá nová technologie s sebou může přinášet i dosud neznámé aspekty. Na to upozorňuje i studie vědců z Alabamy, podle nichž existují rizika, která se v současnosti vymykají naší představivosti.

„Nová vznikající zařízení otevírají pro každodenní uživatele obrovské možnosti. Ale současně zvyšují bezpečnostní hrozby,“ dodal Saxena. Jistou šanci vidí v lepším zabezpečení elektroencefalografů. Ty mají sice velmi pozitivní využití v medicíně, kdy usnadňují život handicapovaným lidem, avšak, jak se ukazuje, mohou být i zneužitelné.

Související články
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
Přesnější a rychlejší mapování znečištění vodních ploch i lepší ovládání pasivních hladinových plavidel tažených lodí byly hlavní cíle projektů kooperace robotických dronů vyvíjených Skupinou multirobotických systémů FEL ČVUT (MRS) a autonomně řízených lodí. Výsledky představili výzkumníci před pár dny u břehů vodní nádrže Orlík. Nad hladinu a okolní louky se vzneslo během soustřední v minulých dnech […]
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy, na které skrze online přednášky studují miliony lidé po celém světě, měl loni na konferenci TED Talk, jejímž mottem je heslo […]
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
Pro své rozměry, vybavení a technologie se stala chloubou amerického námořnictva. Jedná se totiž o největší a nejnovější letadlovou loď, která po více než 10 letech od spuštění na vodu konečně začala sloužit Spojeným státům i alianci NATO. Stavba nejmodernějšího plavidla, se kterým si USA pojistily pozici největší námořní velmoci planety, započala roku 2009. Slanost […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz