Domů     Historie
Jeden z nejstarších písemných záznamů se týkal vší!
Zdroj: Dafna Gazit, Israel Antiquities Authority

V roce 2016 byl na izraelském archeologickém nalezišti Tel Lachish, nacházejícím se jižně od Tel Avivu, objeven hřeben na vlasy. Nyní se na něm podařilo rozluštit nápis brojící proti vším. Kdo se jím česal?.

Území širší Palestiny a Izraele bylo v době bronzové, mezi roky 3500 a 1150 př. n. l., označováno jako Kanaán. Název se odvozoval od purpurového barviva získávaného z mořských měkkýšů, kterým si Kananejci barvili oděvy.

Potomky původních Kananejců pak staří Řekové znali jako Féničany. Obyvatelé Kanaánu psali na papyrus, nikoliv na hliněné tabulky, proto se o nich zachovaly pouze skromné písemné záznamy. Informace o nich proto vyvozovali archeologové především z písemných pramenů jiných národů, jakými byli staří Egypťané, Řekové a Hebrejci.

V páté knize Mojžíšově neboli Deuteronomiu, které je součástí Starého zákona, přikázal Hospodin Hebrejcům, aby vyhladili národy žijící v oblasti Levanty, zahrnující dnešní Libanon, Izrael, Jordánsko a jižní část Sýrie.

Mezi těmito byli i Kananejci. Podle archeologických záznamů ale přinejmenším část kananejských komunit tento konflikt přežila. Naopak, postupem času narostl význam jejich přístavních měst a jejich říše se stala námořní velmocí.

Zdroj: Creative Commons

Nápis na „všiváčku“

Hřeben ze slonoviny má 3,8 cm na délku a 2,5 cm na výšku. Na jedné straně disponoval šesti zuby, které sloužily k rozčesávání zacuchaných vlasů, zatímco na druhé straně byla řada 14 blízko u sebe postavených zubů k odstraňování vší a hnid.

Na druhém z těchto zubů našli dokonce výzkumníci po bližším prozkoumání hřebenu částečné zbytky vší. Toho, že je na hřebeni nápis, si Madeleine Mumcuoglu, výzkumnice z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, kde je hřeben nyní uložen, všimla až v loňském roce.

Následně se jí podařilo tajemnou zprávu na hřebeni rozluštit, stálo tam: „Ať tento kel vykoření vši z vlasů a vousů.“ Vědci byli z nálezu nadšení, protože je to poprvé, kdy se jim podařilo najít celou větu v kanaánském dialektu.

Jak vysvětluje Daniel Vainstub, epigraf na Ben-Gurion University: „Známe desítky kanaánských nápisů, ale všechny obsahují dvě nebo tři slova. Nyní máme úplnou a jasnou větu, která nám umožňuje vidět jazyk, jeho gramatiku a syntax, a porovnat ji s jinými semitskými jazyky, jako je biblická hebrejština.“.

První celá věta v kanaánském dialektu

Jazyk Kananejců předcházel latině, čímž se stal nejstarším psaným jazykem s abecedou v historii, protože to slovy Davida Vainstuba: „byla první abeceda na světě, ze které pochází většina moderních abeced, včetně latinky.“ Radiokarbonové datování hřebene nepřineslo výsledky, ale jelikož kananejská abeceda byla vynalezena v 19. století př.

n. l., mohl by podle vědců být tento nápis datován do 17. století př. n. l.

Údaje o majiteli hřebene nejsou známé, ale podle archeologů musel být bohatý, neboť slonovina byla i tehdy velice drahý a exkluzivní materiál. A protože se v Kanaánu v té době sloni nevyskytovali, musel být hřeben dovezen odjinud, s největší pravděpodobností z Egypta.

Podle Daniela Vainstuba tak hřeben nepochybně patřil bohatému muži z vyšších společenských vrstev.

Související články
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „domácím“ mazlíčkem, proto se jí dostalo pocty být pohřbená spolu se svými „páníčky“. Naleziště, nacházející se asi 210 kilometrů jižně od argentinského města Mendoza, bylo objeveno […]
Zhruba 5200 let staré Ötziho přírodně mumifikované tělo bylo nalezeno roku 1991 v Ötztalských Alpách, odtud pochází jeho jméno. Je nejstarší známou evropskou, přírodně zachovanou, mumií, která nabízí nebývalý pohled na Evropany doby měděné. Nyní se vědci zaměřili na zkoumání jeho tetování a techniky, pomocí které vznikla. Ötzi měřil kolem 160 centimetrů a vážil asi […]
Včera, 8. dubna 2024, bylo možné pozorovat úplné zatmění Slunce v Mexiku, Spojených státech a Kanadě. Podle všeho byli už dávní Mayové schopni předvídat tento jev, který pro ně představoval umírání slunečního boha, a přijmout opatření, aby nenastal konec světa. Zatmění Slunce je astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže […]
Nový archeologický výzkum, jenž probíhá v ruinách starořímského města Pompeje, které roku 79 zničila erupce sopky Vesuv, odhalil také několik domů, které byly v době výbuchu sopky v rekonstrukci. To vědcům umožnilo seznámit se se stavebními postupy, které Římané používali. Možná bychom se jimi měli nechat inspirovat… Starořímské město Pompeje se nacházelo v Neapolském zálivu. […]
Mělo „srdce“ z kamene, a svou rozlohou předčilo i starověký Řím. Vynikalo totiž majestátními stavbami, důmyslným obchodem i nerostným bohatstvím. Dnes je považováno za kolébku dávné moudrosti, která však na své rozluštění stále ještě čeká. Civilizace, která zde v klasickém období sídlila, totiž představuje pro archeology a vědce těžší oříšek než Mayové. Její jazyk nám […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz