Domů     Historie
Jeden z nejstarších písemných záznamů se týkal vší!
Zdroj: Dafna Gazit, Israel Antiquities Authority

V roce 2016 byl na izraelském archeologickém nalezišti Tel Lachish, nacházejícím se jižně od Tel Avivu, objeven hřeben na vlasy. Nyní se na něm podařilo rozluštit nápis brojící proti vším. Kdo se jím česal?.

Území širší Palestiny a Izraele bylo v době bronzové, mezi roky 3500 a 1150 př. n. l., označováno jako Kanaán. Název se odvozoval od purpurového barviva získávaného z mořských měkkýšů, kterým si Kananejci barvili oděvy.

Potomky původních Kananejců pak staří Řekové znali jako Féničany. Obyvatelé Kanaánu psali na papyrus, nikoliv na hliněné tabulky, proto se o nich zachovaly pouze skromné písemné záznamy. Informace o nich proto vyvozovali archeologové především z písemných pramenů jiných národů, jakými byli staří Egypťané, Řekové a Hebrejci.

V páté knize Mojžíšově neboli Deuteronomiu, které je součástí Starého zákona, přikázal Hospodin Hebrejcům, aby vyhladili národy žijící v oblasti Levanty, zahrnující dnešní Libanon, Izrael, Jordánsko a jižní část Sýrie.

Mezi těmito byli i Kananejci. Podle archeologických záznamů ale přinejmenším část kananejských komunit tento konflikt přežila. Naopak, postupem času narostl význam jejich přístavních měst a jejich říše se stala námořní velmocí.

Zdroj: Creative Commons

Nápis na „všiváčku“

Hřeben ze slonoviny má 3,8 cm na délku a 2,5 cm na výšku. Na jedné straně disponoval šesti zuby, které sloužily k rozčesávání zacuchaných vlasů, zatímco na druhé straně byla řada 14 blízko u sebe postavených zubů k odstraňování vší a hnid.

Na druhém z těchto zubů našli dokonce výzkumníci po bližším prozkoumání hřebenu částečné zbytky vší. Toho, že je na hřebeni nápis, si Madeleine Mumcuoglu, výzkumnice z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, kde je hřeben nyní uložen, všimla až v loňském roce.

Následně se jí podařilo tajemnou zprávu na hřebeni rozluštit, stálo tam: „Ať tento kel vykoření vši z vlasů a vousů.“ Vědci byli z nálezu nadšení, protože je to poprvé, kdy se jim podařilo najít celou větu v kanaánském dialektu.

Jak vysvětluje Daniel Vainstub, epigraf na Ben-Gurion University: „Známe desítky kanaánských nápisů, ale všechny obsahují dvě nebo tři slova. Nyní máme úplnou a jasnou větu, která nám umožňuje vidět jazyk, jeho gramatiku a syntax, a porovnat ji s jinými semitskými jazyky, jako je biblická hebrejština.“.

První celá věta v kanaánském dialektu

Jazyk Kananejců předcházel latině, čímž se stal nejstarším psaným jazykem s abecedou v historii, protože to slovy Davida Vainstuba: „byla první abeceda na světě, ze které pochází většina moderních abeced, včetně latinky.“ Radiokarbonové datování hřebene nepřineslo výsledky, ale jelikož kananejská abeceda byla vynalezena v 19. století př.

n. l., mohl by podle vědců být tento nápis datován do 17. století př. n. l.

Údaje o majiteli hřebene nejsou známé, ale podle archeologů musel být bohatý, neboť slonovina byla i tehdy velice drahý a exkluzivní materiál. A protože se v Kanaánu v té době sloni nevyskytovali, musel být hřeben dovezen odjinud, s největší pravděpodobností z Egypta.

Podle Daniela Vainstuba tak hřeben nepochybně patřil bohatému muži z vyšších společenských vrstev.

Související články
Historie Zajímavosti 10.12.2024
Mezi časté nálezy, které archeologové objevovali v oblasti neolitické Horní Mezopotámie, patřily tak zvané „husking trays“ neboli „podnosy na loupání“. Nejnovější zkoumání těchto podnosů, pocházejících z archeologických nalezišť v Sýrii, ukazují, že nesloužily k loupání plodin, ale spíše k pečení chleba podobného dnešní focaccie. Neolitická revoluce, při které lidé začali cíleně pěstovat plodiny, včetně obilí, […]
Historie 30.11.2024
Starověký Egypt je dodnes fascinující nejen svými monumenty, ale i záhadnými rituály, které utvářely život jeho obyvatel. Mezi tyto tajemné praktiky se nyní přidává i užívání halucinogenních látek, které byly pravděpodobně součástí magických obřadů spojených s plodností. Když nizozemský kurátor zaměřený na řecko-římské exponáty Branko van Oppen de Ruiter začal pracovat pro Muzeum umění v […]
Historie 29.11.2024
Vědci z Chathamské univerzity v Pensylvánii objevili v Keni 1,5 milionu let staré stopy, které náležely dvěma různým homininům. Naznačují, že náš předchůdce, Homo erectus, zde žil společně s jiným druhem dvounohého lidoopa. Jedná se o první důkaz, že spolu skutečně mohli interagovat. Kevin Hatala, paleoantropolog z Chathamské univerzity v Pensylvánii, vedl tým odborníků, kteří […]
Historie Objevy 22.11.2024
Ve starověké pohřební jámě v Grotte des Pigeons neboli Jeskyni holubů v severovýchodním Maroku objevili vědci semenné bobule chvojníku (Ephedra). Ty obsahují stimulant efedrin, který mohl pozůstalé uvést do stavu euforie s přítomností halucinací. Jedná se o důkaz dávného využívání rostlin jako léčiv či k nastolení transu. Chvojníky jsou bohatě rozvětvené keře připomínající přesličku. První […]
Historie Objevy 22.11.2024
Paleontologové vědí, že spolu s mamuty pobíhali po povrchu naší planety i šavlozubé kočky, které je lovily. Ovšem téměř dvě stě let se mohli jen dohadovat, jak tito predátoři ve skutečnosti vypadali, a to na základě nálezů zkamenělých kostí, tesáků či občasné stopy. Nyní bylo ale objeveno v permafrostu Sibiře dokonale zachované tělo mláděte. Jedná […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz