Domů     Historie
Středověká oční mast skutečně léčí!
Zdroj: The British Library Board

Vědci z anglické University of Warwick smíchali dohromady ingredience na oční mast z 9. století a zkoumali, zda je účinná proti původcům ječného zrna. Zjistili, že je opravdu zabíjí!

Zvyšující se odolnost bakterií vůči antibiotikům přidělává vrásky na čele nejen lékařům, ale i vědcům, kteří se snaží nalézt antimikrobiální látky, jež by tyto parazity účinně zabíjely. Svoji pozornost zaměřili na lékařské knihy dob minulých, ve kterých hledali recepty na léky, které s chorobami pomáhaly bojovat před objevem antibiotik.

Doktorka Freya Harrisonová, ze School of Life Sciences na univerzitě ve Warwicku, je mikrobioložka specializující se na bakteriální patogeny, které způsobují chronické infekce odolné vůči antibiotikům.

Ve volném čase se zabývá rekonstrukcí vikingských válek a zajímá se rovněž o anglosaské léčitelství. Proto ji v Britské knihovně (British Library) v Londýně zaujala kniha s názvem Bald’s Leechbook. Jedná se o lékařský text pocházející z 9. století, který zřejmě vznikl pod vlivem vzdělávacích reforem anglického krále Alfréda Velikého (849–899).

Obsahuje řadu receptů na nejrůznější léky, masti a léčebné prostředky, které mají odpomoci od bolesti hlavy, pomáhat při impotenci či ochrnutí.

Staroanglický recept z česneku a pórku

Kniha je psaná ve staroangličtině, proto se Harrisonová obrátila na doktorku Christinu Leeovou, která se zabývá studiem Vikingů na Nottinghamské univerzitě a ovládá staroangličtinu. S výběrem účinného léku, který by bylo možné zrekonstruovat i nyní, jim pomohl doktor Steve Diggle, docent ze School of Biological Sciences z americké Georgia Tech.

Na zkoumání starověkých metod léčby pak získal tým Ancientbiotics, založený roce 2015 a tvořený mikrobiology, chemiky, farmaceuty, datovými analytiky a odborníky na středověk z univerzit ve Warwicku, Nottinghamu a Spojených státech, grant.

Ke zkoumání účinnosti zvolili vědci „Baldovu oční mast“, jež měla pomáhat proti ječným zrnům, které způsobují bakterie zlatého stafylokoka (Stapyloccoccus aureus). V receptu, který přeložila doktorka Leeová, bylo uvedeno:

„Vezmi pórek a česnek, obojího stejné množství, dobře je spolu utluč. Vezmi víno a býčí žluč, obojího stejné množství, smíchej to s pórkem, dej to pak do mosazné nádoby, nech to v té nádobě devět dní stát, vyždímej přes plátno …“ Aby dodrželi co největší autentičnost receptu, zvolili vědci suroviny co nejpodobnější těm původním.

Zdroj: Creative Commons by Topi Pigula

Prokázaná účinnost v boji s odolnými patogeny

U pórku a česneku se jednalo o odrůdy označené jako kulturní dědictví, víno opatřili z historické ekologické vinice založené v devátém století. Mosaznou nádobu nahradili mosaznými pláty. Suroviny smíchali a nechali devět dní odstát, poté zkoumali účinnost této slizké česnekové pasty v boji proti laboratorně pěstovaným kmenům stafylokoka, což podpořily ještě testy na myších.

Mast uspěla, byla dokonce účinná i v boji s meticilin-rezistentní formou zlatého stafylokoka, což je jedna z nejodolnějších bakterií na světě. Účinkovala však jen jako směs, při vynechání některé ze složek již nebyla tak účinná.

V navazující studii zjistili vědci z University of Warwick, že „Baldova oční mast“ funguje proti celé řadě patogenů, které jsou spojovány s infikovanými zraněními vojáků vracejících se z bojových zón, s respiračními infekcemi, s kožními infekcemi včetně abscesů, infekcemi chirurgických ran či s nemocemi jako je spála, revmatická horečka a další.

Doktorka Freya Harrisonová to komentuje: „Většina antibiotik, která dnes používáme, pochází z přírodních sloučenin, ale naše práce zdůrazňuje potřebu zkoumat nejen jednotlivé sloučeniny, ale i směsi přírodních produktů pro léčbu bakteriálních infekcí.“.

Související články
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Historie 29.6.2025
Drsní a silní bojovníci, tak nějak bývají Keltové zapsáni v obecném povědomí. Tedy, ne že by nebyli, avšak na přelomu věků, kdy nastala zlatá keltská éra, nebyli v tomto ohledu výjimkou. Nové objevy však přinášejí možná překvapivé informace o tom, jakým způsobem některé keltské kmeny žily. Nový objev z jihozápadní Anglie přináší zajímavý vhled do […]
Doba kamenná, bronzová, železná i římská. Jeskyně, keltské hroby, zlaté prsteny a mamutí mládě. A k tomu knihy, které generace čtenářů neodložily, dokud nedočetly do poslední stránky. Výstava Pravěká dobrodružství Eduarda Štorcha, otevřená od 26. června v Nové budově Národního muzea, představuje fascinující svět českého autora, který spojil literaturu, pedagogiku a archeologii v jeden poutavý […]
Malomocenství neboli lepra činila po dlouhá staletí ze svých obětí znetvořená monstra, kterých se zdraví panicky báli. Dlouho se mělo za to, že na americký kontinent nemoc zanesli evropští kolonizátoři. Nejnovější mezinárodní výzkum však dospěl ke zcela jiným závěrům, existuje tam nejméně tisíc let! Jak je to možné? Lepra, známá také jako Hansenova choroba, je […]
Přezdívá se jí „božská částice“ – Higgsův boson. Ač její jméno zní téměř mysticky, jde o velmi reálný, vědecky doložený objev, který proměnil naše chápání vesmíru. Právě ona totiž dává elementárním částicím jejich hmotnost, a tedy i podmínky pro vznik hvězd, planet i života samotného. V červenci 2012 se v podzemí u Ženevy otřásl svět […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz