Domů     Medicína
Proč jsou starší lidé náchylnější ke chřipce?
Alexandra Fiedlerová
od Alexandra Fiedlerová 15.11.2022
Zdroj: Pixabay

Odborníci varují, že se po letech koronavirové pandemie, při které nás opatření proti šíření covidu -19 chránila i proti chřipce, tato nemoc letos zřejmě vrátí v plné síle. K očkování proti chřipce jsou nabádáni zejména lidé starší.

Jsou totiž vůči této chorobě náchylnější než mladší lidé. Proč?.

Odpověď na tuto otázku hledal tým vědců z Michiganské univerzity, v čele s Danielem Goldsteinem, profesorem vnitřního lékařství, mikrobiologie a imunologie, a doktorkou Judy Chenovou. Snažili se zjistit, proč se výkonnost buněk zvaných alveolární makrofágy, které tvoří v plicích první obrannou linii těla, s věkem snižuje.

reklama

Makrofágy se nacházejí uvnitř plicních sklípků a pomáhají likvidovat vetřelce, jakými jsou například právě viry chřipky. S přibývajícím věkem však těchto buněk ubývá.

Předchozí výzkum jiné vědecké skupiny ukázal, že pokud byly makrofágy z plic staré myši vloženy do plic mladé myši, jako by znovu došlo k jejich omlazení. „To nás vedlo k závěru, že k tomu přispívá něco v prostředí plic,“ vysvětluje doktorka Chenová.

Po podrobnějším zkoumání zjistil tým, že s věkem se v plicích vyskytuje více tkáňového hormonu prostaglandinu E2 (PGE2), který se jako medikament využívá v porodnictví k navození porodu, zástavě poporodního krvácení či ukončení těhotenství.

Ovšem zvýšení množství PGE2 v plicích zde negativně působí na makrofágy, a to jak na jejich produkci, tak na jejich správné fungování.

Kýchání
Zdroj: Pixabay

Za vším stojí biologické stárnutí buněk

Hromadění PGE2 je znakem senescence neboli biologického stárnutí buněk, které vede k postupnému zhoršování jejich funkce. Zároveň slouží jako pojistka proti nekontrolovatelnému dělení poškozených buněk, protože buňky, které jsou senescentní, již nejsou schopny replikace.

reklama

Studie ukázala, že s věkem buňky vystýlající plicní sklípky senescentují, což vede ke zvýšené produkci prostaglandinu E2 a v důsledku toho k potlačení imunitní odpovědi.

Aby vědci prokázali souvislost mezi zvýšeným množství PGE2 a větší náchylností k onemocnění chřipkou, provedli test na myších, v jehož rámci podávali starším myším lék, který blokuje produkci PGE2. Závěry experimentu komentuje doktorka Chenová takto:

„Starší myši, které dostaly tento lék, měly více alveolárních makrofágů, a tudíž lepší míru přežití chřipkové infekce než starší myši, které tento lék nedostaly.“.

Na základě těchto výsledků plánuje tým prozkoumat, jakými dalšími způsoby ovlivňuje prostaglandin E2 plicní makrofágy, stejně jako jeho potenciální vliv na tvorbu zánětů v celém těle, protože stárnutím se stáváme náchylnějšími nejen ke chřipce, ale také dalším nemocem, jako je například rakovina, nejrůznější autoimunitní onemocnění či jiné infekce.

reklama

Pochopení těchto souvislostí by mohlo vědcům pomoci při vyvíjení léků zvyšujících obranyschopnost těla i ve stáří.

reklama
Související články
Coby potomci Adama a Evy jsme byli „naprogramováni“ k tomu, abychom se milovali a množili. Proto každý rok přijde na svět 140 milionů dětí, 500 000 z nich však s pomocí umělého oplodnění. V posledních letech totiž vitalita mužských spermií klesá. Avšak Češi našli lék… Měří zhruba 0,05 mm a pouhým okem jsou neviditelné. I […]
Do žebříčku 50 nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední a jihovýchodní Evropě se probojovalo 13 českých společností. Ve 23. ročníku soutěže Deloitte Technology Fast 50 CE získaly prestižní ocenění CE Tech Rocketship české firmy LutherOne a CYRKL, ale vůbec nejlepší a nejrychleji rostoucí tech firmou je opět FTMO. Nejrychleji rostoucí technologickou firmou ve střední Evropě […]
Ve světě je moc bolesti. Jak by ji mohlo být o něco míň, to představili odborníci z FN Motol. Jde o neuromodulační metody léčby určené k tlumení nebo odstranění silných, jinak nezvládnutelných bolestí. Chronická bolest je syndrom. Toto onemocnění pacienty sužuje nejen po tělesné, ale i psychické stránce. Ale farmakologická, psychoterapeutická či rehabilitační pohybová terapie […]
Proces stárnutí začíná již v momentě našeho narození. Každý den je v lidském těle nahrazeno 330 miliard buněk. Jejich životní cyklus šlape jako hodinky, a nikdy se nemění. Je ale možné tyto základní stavební kameny přimět k pomalejšímu odchodu do penze? Jedno známé rčení praví, že „ženy stárnou otřesně, zatímco na mužích to vůbec není […]
Rh faktor je něco jako poslední dílek krevní skládačky. Právě díky němu je možné určit, zda je krev dvou jedinců po „smíchání a protřepání“ kompatibilní. Ačkoli dnes se bez jeho znalosti medicína neobejde, jeho význam vědcům dlouhá léta unikal. První zmínky o oběhu krve přitom medicína zaznamenala už v roce 1603. Britský lékař William Harvey […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz