Domů     Historie
Vařili naši předci v kladinské situle pivo?
Matěj Soukup
od Matěj Soukup 16.11.2022
Zdroj: Pixabay

V roce 2017 byla u malé vesnice Kladina na Pardubicku nalezena bohatě zdobená bronzová situla, vysoká nádoba ve tvaru vědra, kterou odborníci datují do pozdní doby bronzové, zhruba 800 let před naším letopočtem. Nyní zjistili, že se v ní pravděpodobně vyrábělo bylinné pivo..

Pokud je to pravda, jednalo by se o nejstarší kdy nalezený důkaz o přípravě piva na území Evropy.

Kladinská situla představuje na českém území mimořádný nález. Je bohatě zdobená a předčí všechny ostatní nálezy, například na Moravě a v jižních Čechách, také velikostí. Před konzervací byla 56 centimetrů široká a 60 centimetrů vysoká.

Nalezli stopy bylin

Pozdější výzkum odhalil v situle stopy miliacinu, který vědci považují za indikátor prosa. Paleobotanik Libor Petr objevil stopy bylin a archeobotanik Jaromír Kovárník náznaky stop po vaření škrobu. Dvojice archeologů Martin Golec a Zuzana Golec Mírová pak na základě těchto objevů vyslovili domněnku, že jde o pozůstatky piva.

Jediný další možný výsledek působení těchto složek by dával dohromady jen stěží poživatelnou kaši.

Chemik a zároveň zkušený domácí pivovarník Lukáš Kučera se pokusil podle zanalyzovaného složení a předpokládaného poměru bylin nápoj našich předků vytvořit. Do klasického základu dnešních piv přidal hlavní identifikované byliny:

reklama

světlík, mochnu, jitrocel a tužebník. „Postupoval jsem tak, aby to bylo pitelné a nemělo negativní účinky na bolest hlavy. První doušek je opravdu hodně kyselý, ale člověk nesmí přestat pít a kyselost jde stranou a víc vynikne chuť bylin,“ popisuje Kučera.

Zdá se tedy, že naši předci skutečně připravovali nápoj připomínající ikonický mok, v jehož konzumaci jsou Češi mezi ostatními národy přeborníky.

Situlu uvidí veřejnost už příští rok

Kvůli pokračující konzervaci a výzkumům zatím kladinskou nádobu veřejnost neměla možnost vidět. „Situla z Kladiny na Pardubicku patří bezesporu k nejvzácnějším exponátům sbírek pardubického muzea, proto mu také odborníci věnují pozornost již několik let,“ uvedl ředitel muzea Tomáš Libánek.

reklama

Přislíbil však, že už v roce 2023 chystá muzeum stálou expozici, ve které budou moci návštěvníci tento unikátní nález poprvé spatřit.

reklama
Související články
V roce 2016 byl na izraelském archeologickém nalezišti Tel Lachish, nacházejícím se jižně od Tel Avivu, objeven hřeben na vlasy. Nyní se na něm podařilo rozluštit nápis brojící proti vším. Kdo se jím česal? Území širší Palestiny a Izraele bylo v době bronzové, mezi roky 3500 a 1150 př. n. l., označováno jako Kanaán. Název […]
Škrkavky, roupi či nedejbože tasemnice rozhodně na žebříčku popularity nestojí na nejvyšších příčkách. Ba právě naopak, koneckonců, kdo by miloval parazity. Ale i tito tvorové jsou součástí živočišné říše a lidstvo už doprovázejí velmi dlouho. Hlístice, kam patří roup nebo škrkavka, stejně jako ploštěnci, ke kterým náleží tasemnice, jsou evolučně jedny z nejstarších organismů. Čile […]
Vědci z anglické University of Warwick smíchali dohromady ingredience na oční mast z 9. století a zkoumali, zda je účinná proti původcům ječného zrna. Zjistili, že je opravdu zabíjí! Zvyšující se odolnost bakterií vůči antibiotikům přidělává vrásky na čele nejen lékařům, ale i vědcům, kteří se snaží nalézt antimikrobiální látky, jež by tyto parazity účinně […]
Žili v období před 7000 lety, zavedli nový způsob stravování i soužití. Zároveň patřili k nejnáchylnějším druhům, jimž nemoci značně „cuchaly“ imunitu. Rané zemědělské komunity jsou podle nejnovější studie považovány za původce rapidního nárůstu nemocí jako chřipka a tuberkulóza. Jejich vzájemné soužití s hospodářskými zvířaty totiž bořilo i minimální hranice hygieny. Podle odborníků však byla […]
Analýza DNA ostatků dvou lidí, kteří obývali území Spojeného království po poslední době ledové, prokázala, že šlo o příslušníky odlišných genetických skupin. Paleolitická Evropa tak mohla být mnohem dynamičtěji se měnícím prostředím, než se doposud zdálo… Vědci z University College London, Natural History Museum a Francis Crick Institute analyzovali ostatky svou paleolitických lidí, kteří obývali […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz