Domů     Historie
Středověká oční mast skutečně léčí!
Alexandra Fiedlerová
od Alexandra Fiedlerová 15.11.2022
Zdroj: The British Library Board

Vědci z anglické University of Warwick smíchali dohromady ingredience na oční mast z 9. století a zkoumali, zda je účinná proti původcům ječného zrna. Zjistili, že je opravdu zabíjí!

Zvyšující se odolnost bakterií vůči antibiotikům přidělává vrásky na čele nejen lékařům, ale i vědcům, kteří se snaží nalézt antimikrobiální látky, jež by tyto parazity účinně zabíjely. Svoji pozornost zaměřili na lékařské knihy dob minulých, ve kterých hledali recepty na léky, které s chorobami pomáhaly bojovat před objevem antibiotik.

Doktorka Freya Harrisonová, ze School of Life Sciences na univerzitě ve Warwicku, je mikrobioložka specializující se na bakteriální patogeny, které způsobují chronické infekce odolné vůči antibiotikům.

reklama

Ve volném čase se zabývá rekonstrukcí vikingských válek a zajímá se rovněž o anglosaské léčitelství. Proto ji v Britské knihovně (British Library) v Londýně zaujala kniha s názvem Bald’s Leechbook. Jedná se o lékařský text pocházející z 9. století, který zřejmě vznikl pod vlivem vzdělávacích reforem anglického krále Alfréda Velikého (849–899).

Obsahuje řadu receptů na nejrůznější léky, masti a léčebné prostředky, které mají odpomoci od bolesti hlavy, pomáhat při impotenci či ochrnutí.

Staroanglický recept z česneku a pórku

Kniha je psaná ve staroangličtině, proto se Harrisonová obrátila na doktorku Christinu Leeovou, která se zabývá studiem Vikingů na Nottinghamské univerzitě a ovládá staroangličtinu. S výběrem účinného léku, který by bylo možné zrekonstruovat i nyní, jim pomohl doktor Steve Diggle, docent ze School of Biological Sciences z americké Georgia Tech.

reklama

Na zkoumání starověkých metod léčby pak získal tým Ancientbiotics, založený roce 2015 a tvořený mikrobiology, chemiky, farmaceuty, datovými analytiky a odborníky na středověk z univerzit ve Warwicku, Nottinghamu a Spojených státech, grant.

Ke zkoumání účinnosti zvolili vědci „Baldovu oční mast“, jež měla pomáhat proti ječným zrnům, které způsobují bakterie zlatého stafylokoka (Stapyloccoccus aureus). V receptu, který přeložila doktorka Leeová, bylo uvedeno:

„Vezmi pórek a česnek, obojího stejné množství, dobře je spolu utluč. Vezmi víno a býčí žluč, obojího stejné množství, smíchej to s pórkem, dej to pak do mosazné nádoby, nech to v té nádobě devět dní stát, vyždímej přes plátno …“ Aby dodrželi co největší autentičnost receptu, zvolili vědci suroviny co nejpodobnější těm původním.

Zdroj: Creative Commons by Topi Pigula

Prokázaná účinnost v boji s odolnými patogeny

U pórku a česneku se jednalo o odrůdy označené jako kulturní dědictví, víno opatřili z historické ekologické vinice založené v devátém století. Mosaznou nádobu nahradili mosaznými pláty. Suroviny smíchali a nechali devět dní odstát, poté zkoumali účinnost této slizké česnekové pasty v boji proti laboratorně pěstovaným kmenům stafylokoka, což podpořily ještě testy na myších.

reklama

Mast uspěla, byla dokonce účinná i v boji s meticilin-rezistentní formou zlatého stafylokoka, což je jedna z nejodolnějších bakterií na světě. Účinkovala však jen jako směs, při vynechání některé ze složek již nebyla tak účinná.

V navazující studii zjistili vědci z University of Warwick, že „Baldova oční mast“ funguje proti celé řadě patogenů, které jsou spojovány s infikovanými zraněními vojáků vracejících se z bojových zón, s respiračními infekcemi, s kožními infekcemi včetně abscesů, infekcemi chirurgických ran či s nemocemi jako je spála, revmatická horečka a další.

Doktorka Freya Harrisonová to komentuje: „Většina antibiotik, která dnes používáme, pochází z přírodních sloučenin, ale naše práce zdůrazňuje potřebu zkoumat nejen jednotlivé sloučeniny, ale i směsi přírodních produktů pro léčbu bakteriálních infekcí.“.

reklama
Související články
V roce 2016 byl na izraelském archeologickém nalezišti Tel Lachish, nacházejícím se jižně od Tel Avivu, objeven hřeben na vlasy. Nyní se na něm podařilo rozluštit nápis brojící proti vším. Kdo se jím česal? Území širší Palestiny a Izraele bylo v době bronzové, mezi roky 3500 a 1150 př. n. l., označováno jako Kanaán. Název […]
Škrkavky, roupi či nedejbože tasemnice rozhodně na žebříčku popularity nestojí na nejvyšších příčkách. Ba právě naopak, koneckonců, kdo by miloval parazity. Ale i tito tvorové jsou součástí živočišné říše a lidstvo už doprovázejí velmi dlouho. Hlístice, kam patří roup nebo škrkavka, stejně jako ploštěnci, ke kterým náleží tasemnice, jsou evolučně jedny z nejstarších organismů. Čile […]
V roce 2017 byla u malé vesnice Kladina na Pardubicku nalezena bohatě zdobená bronzová situla, vysoká nádoba ve tvaru vědra, kterou odborníci datují do pozdní doby bronzové, zhruba 800 let před naším letopočtem. Nyní zjistili, že se v ní pravděpodobně vyrábělo bylinné pivo. Pokud je to pravda, jednalo by se o nejstarší kdy nalezený důkaz o přípravě […]
Žili v období před 7000 lety, zavedli nový způsob stravování i soužití. Zároveň patřili k nejnáchylnějším druhům, jimž nemoci značně „cuchaly“ imunitu. Rané zemědělské komunity jsou podle nejnovější studie považovány za původce rapidního nárůstu nemocí jako chřipka a tuberkulóza. Jejich vzájemné soužití s hospodářskými zvířaty totiž bořilo i minimální hranice hygieny. Podle odborníků však byla […]
Analýza DNA ostatků dvou lidí, kteří obývali území Spojeného království po poslední době ledové, prokázala, že šlo o příslušníky odlišných genetických skupin. Paleolitická Evropa tak mohla být mnohem dynamičtěji se měnícím prostředím, než se doposud zdálo… Vědci z University College London, Natural History Museum a Francis Crick Institute analyzovali ostatky svou paleolitických lidí, kteří obývali […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz