Domů     Historie
Středověká oční mast skutečně léčí!
Zdroj: The British Library Board

Vědci z anglické University of Warwick smíchali dohromady ingredience na oční mast z 9. století a zkoumali, zda je účinná proti původcům ječného zrna. Zjistili, že je opravdu zabíjí!

Zvyšující se odolnost bakterií vůči antibiotikům přidělává vrásky na čele nejen lékařům, ale i vědcům, kteří se snaží nalézt antimikrobiální látky, jež by tyto parazity účinně zabíjely. Svoji pozornost zaměřili na lékařské knihy dob minulých, ve kterých hledali recepty na léky, které s chorobami pomáhaly bojovat před objevem antibiotik.

Doktorka Freya Harrisonová, ze School of Life Sciences na univerzitě ve Warwicku, je mikrobioložka specializující se na bakteriální patogeny, které způsobují chronické infekce odolné vůči antibiotikům.

Ve volném čase se zabývá rekonstrukcí vikingských válek a zajímá se rovněž o anglosaské léčitelství. Proto ji v Britské knihovně (British Library) v Londýně zaujala kniha s názvem Bald’s Leechbook. Jedná se o lékařský text pocházející z 9. století, který zřejmě vznikl pod vlivem vzdělávacích reforem anglického krále Alfréda Velikého (849–899).

Obsahuje řadu receptů na nejrůznější léky, masti a léčebné prostředky, které mají odpomoci od bolesti hlavy, pomáhat při impotenci či ochrnutí.

Staroanglický recept z česneku a pórku

Kniha je psaná ve staroangličtině, proto se Harrisonová obrátila na doktorku Christinu Leeovou, která se zabývá studiem Vikingů na Nottinghamské univerzitě a ovládá staroangličtinu. S výběrem účinného léku, který by bylo možné zrekonstruovat i nyní, jim pomohl doktor Steve Diggle, docent ze School of Biological Sciences z americké Georgia Tech.

Na zkoumání starověkých metod léčby pak získal tým Ancientbiotics, založený roce 2015 a tvořený mikrobiology, chemiky, farmaceuty, datovými analytiky a odborníky na středověk z univerzit ve Warwicku, Nottinghamu a Spojených státech, grant.

Ke zkoumání účinnosti zvolili vědci „Baldovu oční mast“, jež měla pomáhat proti ječným zrnům, které způsobují bakterie zlatého stafylokoka (Stapyloccoccus aureus). V receptu, který přeložila doktorka Leeová, bylo uvedeno:

„Vezmi pórek a česnek, obojího stejné množství, dobře je spolu utluč. Vezmi víno a býčí žluč, obojího stejné množství, smíchej to s pórkem, dej to pak do mosazné nádoby, nech to v té nádobě devět dní stát, vyždímej přes plátno …“ Aby dodrželi co největší autentičnost receptu, zvolili vědci suroviny co nejpodobnější těm původním.

Zdroj: Creative Commons by Topi Pigula

Prokázaná účinnost v boji s odolnými patogeny

U pórku a česneku se jednalo o odrůdy označené jako kulturní dědictví, víno opatřili z historické ekologické vinice založené v devátém století. Mosaznou nádobu nahradili mosaznými pláty. Suroviny smíchali a nechali devět dní odstát, poté zkoumali účinnost této slizké česnekové pasty v boji proti laboratorně pěstovaným kmenům stafylokoka, což podpořily ještě testy na myších.

Mast uspěla, byla dokonce účinná i v boji s meticilin-rezistentní formou zlatého stafylokoka, což je jedna z nejodolnějších bakterií na světě. Účinkovala však jen jako směs, při vynechání některé ze složek již nebyla tak účinná.

V navazující studii zjistili vědci z University of Warwick, že „Baldova oční mast“ funguje proti celé řadě patogenů, které jsou spojovány s infikovanými zraněními vojáků vracejících se z bojových zón, s respiračními infekcemi, s kožními infekcemi včetně abscesů, infekcemi chirurgických ran či s nemocemi jako je spála, revmatická horečka a další.

Doktorka Freya Harrisonová to komentuje: „Většina antibiotik, která dnes používáme, pochází z přírodních sloučenin, ale naše práce zdůrazňuje potřebu zkoumat nejen jednotlivé sloučeniny, ale i směsi přírodních produktů pro léčbu bakteriálních infekcí.“.

Související články
Stonehenge, komplex menhirů a kamenných kruhů, na jihu Anglie je nejslavnějším a největším britským monumentem doby bronzové. Léta byl považován za chrám Slunce, astronomický kalendář či svatyni. Nejnovější hypotézy však hovoří o tom, že se zkrátka jednalo o stavbu pro setkávání lidí. Nyní se vědcům zřejmě podařilo odhalit původ oltářního kamene, který je součástí Stonehenge. […]
Vikingové byli zkušení mořeplavci, obývající jižní Skandinávii, tedy dnešní Norsko, Dánsko a Švédsko, kteří podnikali loupeživé výpravy do Evropy, a byli tak postrachem obyvatel konsolidujících se evropských států. Podle závěrů nejnovějšího výzkumu se však i oni často ocitali v ohrožení života, a to dokonce ve své domovině. Odborníci se dlouhou dobu domnívali, že míra násilí […]
Slovo „plast“ dnes nemá dobrý zvuk. Počátkem minulého století to ale bylo úplně jinak. Objev první pevné hmoty vytvořené člověkem znamenal převrat v chemii a obrovský posun ve vývoji průmyslu. A také v osudu syna obyčejného vlámského ševce. Na belgické vesnici Sint-Martens-Latem nebylo nic zajímavého, dokud se tu na přelomu 19. a 20. století nezačali usazovat malíři. […]
Jen chvilka o samotě ve speciálně upravené místnosti, a pacient se dozví svoji diagnózu. „Zázračné“ přístroje rozpoznají vše, od zlomené kosti, přes pokažený zub až po nádorová onemocnění. Diagnostika je dnes klíčem k léčbě. Kdo ale stojí za vynálezy nenahraditelných přístrojů? Krystalky platnatokyanidu barnatého, ležící na stole v tmavé laboratoři, se při každém elektrickém výboji ve skleněné […]
Keramická soška nahé ženy, pocházející z pravěkého naleziště mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem, patří k nejstarším známým soškám na světě. Mnoho let se odborníci domnívali, že do hlíny, z níž byla vyrobena, byly přimíchány i rozdrcené mamutí kosti. Nejnovější výzkum to ale vyvrací. Soška, kterou dne 13. července 1925 objevil tým archeologa Karla Absolona na […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz