Domů     Medicína
Proč se děti smějí jako primáti?
Zdroj: Pixabay

Pouhých 15 minut smíchu denně umožní člověku spálit 10–40 kalorií. Kromě příznivých účinků na lidské tělo vzbuzuje vědecké vášeň také fyziologie. A paralela s našimi „předky“.

Říká se, že malé děti jsou drzé jako opice. Podle nejnovějších výzkumů mají junioři společnou nejen energii a touhu po zábavě, ale také smích. Alespoň z fyziologického hlediska. Na rozdíl od dospělých lidí, kteří se smějí společně s výdechem, miminka a šimpanzi to mají trochu jinak. Na poslech líbezné zvuky radosti totiž vydávají jak při výdechu, tak i nádechu.

Nádech i výdech

Důvodem je skutečnost, že malé děti, stejně jako šimpanzí mláďata, nemají ve svém věku kontrolu nad hlasovým ústrojím. „Jedná se o dosud neprozkoumané téma. Každý rodič však ví, že malá miminka svým způsobem šimpanze připomínají,“ uvedla spoluautorka výzkumu Disa Sauterová.

Podle ní je také možné, že vývoj dětského smíchu značně souvisí s napodobováním dospělých. „Jednoduše ze svého způsobu vyrostou,“ dodává. V případě, že se zasměje dospělý, nejprve se nadechne a teprve poté vydá zvuky „hahaha“ v krátkých po sobě jdoucích intervalech „Nejprve začnou hlasitě, poté však jejich smích pomalu odezní,“ okomentovala autorka studie Mariska Kretová, profesorka kognitivní psychologie na Leidenské univerzitě.

Když zasedne porota

Pro potvrzení svých závěrů nashromáždil odborný tým několik on-line videí, v nichž byly děti zapojeny do rozličných hravých interakcí. Nahrávky posléze analyzovalo 102 posluchačů z řad studentů psychologie, jejichž úkolem bylo vyhodnotit, do jaké míry byl smích produkován při výdechu či nádechu.

Nejmladší děti se skutečně smály při nádechu a výdechu, stejně jako primáti. U starších batolat byl smích primárně produkován při výdechu. „Porota“ také vyhodnotila smích produkovaný při výdechu jako příjemnější a zároveň nakažlivější.

Pozorně sleduj

Podle profesorky Kretové je však dobré si u šimpanzů všímat rozdílů mezi smíchem a úsměvem. Ve chvíli, kdy se totiž opice usmívá či má vyceněné zuby, pravděpodobně tak činí ze strachu. Oproti tomu lidé úsměvem vyjadřují zdvořilost, ale také nervozitu.

Smích je u opic patrný při hře, kdy má tlamu dokořán. „Často vidím tuto hravou tvář i u vlastního dítěte,“ prozradila Kretová.

Co o tobě víme?

V celkovém měřítku je smích pro odborníky stále velkou neznámou. Skutečný nervový základ se totiž dosud nepodařilo objasnit. Ačkoli se o to pokoušel i rodák z Příbora, psycholog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud (1856–1939).

Podle něj smích umožňuje lidem „upustit páru“ a zároveň uvolnit zadržovanou „nervovou“ energii. Na základě dlouhodobého pozorování je možné rozdělit do různých typů od pravého a spontánního, přes simulovaný a stimulovaný až k indukovanému či patologickému.

Rovněž se vědcům nakonec podařilo identifikovat několik mozkových drah, jež ke smíchu přispívají – každá z nich pro jinou složku. Oblasti mozku, které se obvykle podílejí na rozhodování a kontrole chování, musí být potlačeny, aby se člověk mohl „od srdce“ zasmát.

Terapie smíchem?

Ať je jeho podstata jakákoli, ukázalo se, že terapie smíchem patří k nejúčinnějším. Nejenže zlepší naše dýchání, ale zároveň sníží úroveň stresu, zlepší náladu a posilní psychiku. Bylo dokonce prokázáno, že smích funguje podobně jako antidepresiva – značně zvyšuje hladinu serotoninu v mozku, což je zásadní neurotransmiter nezbytný pro příjemné pocity pohody, štěstí a klidu.

Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz