Domů     Medicína
Mikrobiom jako otisk prstu?
Zdroj: Unsplash

Při cestě do práce se v městské hromadné dopravě každý den „marinujeme v omáčce“ z pestrého mikrobiálního života. Ačkoli na první pohled nepůsobí příliš zdravě, může významně přispět k rozvoji vědy či vývoji nových a daleko efektivnějších léčiv. Nevěříte?.

Podle odborníků má každé město na světě svůj unikátní „kód“, přesněji řečeno mikrobiom sestávající z virů a bakterií, který je přirovnáván k otiskům prstů. K překvapivému závěru dospělo mezinárodní konsorcium vědců sestávajícího z týmu lékařské fakulty Marylandské univerzity (UMSOM).

Do jejich velkolepého projektu se zapojilo 60 měst z celého světa – Londýn, Tokio a New York nevyjímaje, přičemž středobodem zájmu se stala městská hromadná doprava, zejména metro. „Týmy lidí s rouškami a lékařskými tampony shromažďovaly genetický materiál ve městech po celém světě,“ uvedl vedoucí výzkumu a rovněž uznávaný genetik Christopher Mason. Výsledky následně společně se svými kolegy uveřejnil v odborném časopise Cell.

Město pod mikroskopem

Jedná se o dosud největší metagenomickou studii jedinečných městských mikrobiomů, obsahující komplexní analýzu všech identifikovaných mikrobiálních druhů – tisíců virů a bakterií. Celkem bylo analyzováno 4728 vzorků z 60 měst na šesti kontinentech, které odborníci sbírali po dobu tří let.

Jako konzistentní se projevilo 31 „hlavních“ druhů, které vědci nalezli prakticky ve všech vybraných lokalitách. Jednalo se kupříkladu o Propionibacterium acnes, bakterii, jež se běžně nachází na lidské kůži. Zároveň se podařilo identifikovat i dva neznámé jednobuněčné organismy.

Epicentrum? MHD!

Podle Masona patří městská hromadná doprava k „pravděpodobně největšímu společnému ekosystému“. Pochopení, co vše se v něm nalézá, by podle něj mohlo odborníkům pomoci rozmanité městské mikrobiomy zachovat.

Zároveň dodal, že mikrobiální podpis severoamerických a evropských měst se zcela významně liší od východoasijských „sousedů“. „Každé město má svou vlastní molekulární stopu mikrobů, které ho definují,“ prohlásil uznávaný profesor.

„Kdybyste mi půjčili svou botu, mohl bych vám s 90% přesností říct, z jakého města na světě pocházíte,“ dodal.

Zdroj: Unsplash

Naděje budoucnosti

Podle vědců položil výzkum pevné základy pro první systematický katalog, který pomůže při sledování virů a bakterií odolných proti antibiotikům. Zároveň může napomoci k objevování či pozorování evoluce mikrobiálního života.

„Na Zemi existují miliony druhů, ale v tuto chvíli máme kompletní a solidní referenční genomy pouze pro 100 tisíc až 200 tisíc druhů,“ dodal Mason. Odborníci upozorňují, že není důvod k jakýmkoli obavám, jelikož lidé jsou se zmapovanými bakteriemi v kontaktu neustále.

„Nechceme, aby se těchto mikrobů báli, neboť jsou jenom součástí ekosystému, v němž žijeme,“ Historie výzkumu se přitom začala psát již roku 2013, kdy uznávaný vědec sesbíral první vzorky v newyorském metru.

Právě tehdy si svým počínáním získal pozornost a úctu výzkumníků z celého světa, kteří chtěli podobné pátrání provést i ve „svých“ městech.

..
Související články
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
Demence souvisí se ztrátou paměti, zmateností a kognitivními problémy. To se ví. Co když ale první varovné signály nepocházejí z mozku, ale z očí? Nedávná vědecká studie ukázala, že změny ve zrakovém vnímání mohou předpovědět demenci až 12 let před její oficiální diagnózou. Zjištění otevírají dveře novým možnostem včasné detekce a prevence neurodegenerativních onemocnění. Zrak […]
Invazivní biopsie neboli odebrání malého kousku tkáně z míst, kde předchozí zobrazovací metody neposkytly jasnou informaci o tom, zda pacient trpí rakovinou či nikoliv, by se v blízké budoucnosti mohla stát minulostí. Nahradit by ji mohli miniroboti schopní pořídit snímky přímo z nitra vašeho těla. První takový robot, označovaný jako OME (oloidní magnetický endoskop), vznikl […]
Může technologie zrušit smrt, jak ji známe? Možná ano. Uchování mozku by podle jednoho mladého australského vědce mohlo být možnou cestou k tomu, aby lidstvo překonalo své největší biologicky dané omezení. V roce 1918 bylo Elizabeth Hughes Gossettové jedenáct let. Místo, aby si hrála s jinými dětmi, pomalu umírala. Lékaři jí totiž diagnostikovali diabetes 1. […]
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že vyšší koncentrace jemných částic PM10 a PM2.5 mohou snižovat riziko vzniku melanomu, nejnebezpečnějšího typu rakoviny kůže. Mechanismus je jednoduchý: částice v ovzduší blokují ultrafialové […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz