Domů     Vesmír
Nový výzkum naznačuje, že vodní světy v naší Galaxii nejsou výjimkou
Martin Janda
od Martin Janda 30.10.2022

Naší Galaxii sice nazýváme Mléčnou dráhou, ale možná by nebylo od věci jí říkat Mokrá galaxie. Nejnovější výzkumy naznačují, že vody je v ní více než dost.

Oceánské světy, nebo také aquaplanety, jsou třídou planet se značným množstvím vody v podobě oceánů. Ten může být jak pod povrchem, tak na povrchu. Takový svět zatím známe jeden, je jím samozřejmě naše domovská planeta.

V rámci Sluneční soustavy je tím mezi planetami výjimečná (u měsíců je tomu jinak), ovšem v rámci celé galaxie pravděpodobně nikoliv. Tyto vodní světy jsou obzvláště zajímavým cílem při hledání mimozemského života, protože voda je jedním ze základních prvků života, jak jej známe.

reklama

S pomocí stále modernějšího vybavení astronomové odhalují v naší Galaxii stále více exoplanet. Vědci tak mají stále konkrétnější představu, jaké typy exoplanet jsou běžné a jaké typy jsou neobvyklé. Tým badatelů pod vedením španělského vědce Rafaela Luqueho se nyní zaměřil na planety, které obíhají kolem hvězd třídy M (červených trpaslíků), což je nejběžnější typ hvězd v naší galaxii.

Astronomové nejsou schopni tyto exoplanety sami spatřit, protože hostitelské hvězdy jsou mnohem jasnější než samotné planety. Místo využívají některé jemné efekty, jako je stín, který planeta vrhá, když přechází před svou hvězdou (tranzitní metoda), a nepatrný odpor při pohybu hvězdy, když kolem ní exoplaneta krouží (metoda radiální rychlosti).

Kromě toho lze pomocí gravitační síly, kterou planeta působí na hvězdu, určit její hmotnost a podle stínu, který vrhá i její průměr. Když se obě metody zkombinují, je možné zjistit i to, z čeho se exoplaneta skládá.

Tyto typy analýz byly v minulosti prováděny u jednotlivých exoplanet, ale Luque a spol. se rozhodl prozkoumat veškeré známé exoplanety obíhající červené trpaslíky. Z tohoto vyhodnocení vyplynul nečekaný obraz.

reklama

Hustota mnoha planet naznačovala, že jsou vzhledem ke své velikosti příliš lehké na to, aby se skládaly výhradně z hornin. Místo toho jsou tyto planety s největší pravděpodobností tvořeny směsí vody a horniny.

„Byl jsem šokován, když jsem tuto analýzu viděl – já i mnoho lidí z oboru jsme předpokládali, že se jedná o suché, kamenité planety,“ řekl planetolog Jacob Bean z Chicagské univerzity.

Nemálo vody lze najít i v naší Sluneční soustavě. Světy jako Europa, Ganymed, Enceladus nebo Triton ukrývají podpovrchové oceány. Podobné to podle autorů výzkumu bude i s exoplanetami. Oceán u nich většinou nebude pokrývat povrch, ale bude ukrytý hlouběji.

FOTO: MIT

reklama
Související články
Střední Ameriku vojensky, kulturně i technologicky ovládali po 1200 let, dokud je nepřemohlo úmorné sucho. V období největšího rozmachu položili základy oborů astronomie, matematiky i stavitelství, čímž pomyslnou studnici vědomostí naplnili doslova po okraj. A současní vědci z ní pijí dosud… Jejich znalosti zdaleka předčily dobu i největší kapacity astronomie v čele s Mikulášem Koperníkem […]
Za hranice Česka a ještě dál se vydává letošní festival kosmických aktivit Czech Space Week. Odstartoval dnes 28. listopadu v prostorách Kongresového centra Praha dvoudenní akcí Space2Business a potrvá až do pátku 2. prosince. Z České republiky se pomalu stává Mekka kosmického průmyslu. Má velký potenciál a talent v oblasti kosmických aktivit. V porovnání s […]
Už více než rok a půl zkoumá rover Perseverance povrch Marsu. Pohybuje se v oblasti kráteru Jezero, v místech, kde se v dávných dobách vyskytovala voda. Kromě stop, které zdejší výskyt vody v minulosti potvrzují, zde vozítko našlo velké množství organických látek. Vědci poprvé použili palubní ultrafialový spektrometr nazvaný „SHERLOC“. Zařízení využívá různé spektrometry, kamery […]
Rekordně drahá i silná kosmická loď SLS s modulem Orion je ve vesmíru. Odstartovala tím program Artemis, návrat člověka na Měsíc i vybudování oběžné lunární stanice. Byl to velmi sledovaný let, mnohokrát odložený. I proto, že do vesmíru zamířila nikoli největší, ale nejsilnější raketa, jakou kdy lidstvo postavilo. Raketa SLS (Space Launch System) měří na […]
Za hranice Česka a ještě dál se vydá letošní festival kosmických aktivit Czech Space Week, který pořádá Ministerstvo dopravy společně s agenturou CzechInvest, Hvězdárnou a planetáriem v Praze a dalšími partnery.  Akce potrvá od 28. listopadu do 2. prosince a nabídne bohatý program pro firmy, investory, startupy, studenty, děti a ostatní fanoušky vesmíru. Festival oslaví […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz