Domů     Medicína
Mikrobiom jako otisk prstu?
Zdroj: Unsplash

Při cestě do práce se v městské hromadné dopravě každý den „marinujeme v omáčce“ z pestrého mikrobiálního života. Ačkoli na první pohled nepůsobí příliš zdravě, může významně přispět k rozvoji vědy či vývoji nových a daleko efektivnějších léčiv. Nevěříte?.

Podle odborníků má každé město na světě svůj unikátní „kód“, přesněji řečeno mikrobiom sestávající z virů a bakterií, který je přirovnáván k otiskům prstů. K překvapivému závěru dospělo mezinárodní konsorcium vědců sestávajícího z týmu lékařské fakulty Marylandské univerzity (UMSOM).

Do jejich velkolepého projektu se zapojilo 60 měst z celého světa – Londýn, Tokio a New York nevyjímaje, přičemž středobodem zájmu se stala městská hromadná doprava, zejména metro. „Týmy lidí s rouškami a lékařskými tampony shromažďovaly genetický materiál ve městech po celém světě,“ uvedl vedoucí výzkumu a rovněž uznávaný genetik Christopher Mason. Výsledky následně společně se svými kolegy uveřejnil v odborném časopise Cell.

Město pod mikroskopem

Jedná se o dosud největší metagenomickou studii jedinečných městských mikrobiomů, obsahující komplexní analýzu všech identifikovaných mikrobiálních druhů – tisíců virů a bakterií. Celkem bylo analyzováno 4728 vzorků z 60 měst na šesti kontinentech, které odborníci sbírali po dobu tří let.

Jako konzistentní se projevilo 31 „hlavních“ druhů, které vědci nalezli prakticky ve všech vybraných lokalitách. Jednalo se kupříkladu o Propionibacterium acnes, bakterii, jež se běžně nachází na lidské kůži. Zároveň se podařilo identifikovat i dva neznámé jednobuněčné organismy.

Epicentrum? MHD!

Podle Masona patří městská hromadná doprava k „pravděpodobně největšímu společnému ekosystému“. Pochopení, co vše se v něm nalézá, by podle něj mohlo odborníkům pomoci rozmanité městské mikrobiomy zachovat.

Zároveň dodal, že mikrobiální podpis severoamerických a evropských měst se zcela významně liší od východoasijských „sousedů“. „Každé město má svou vlastní molekulární stopu mikrobů, které ho definují,“ prohlásil uznávaný profesor.

„Kdybyste mi půjčili svou botu, mohl bych vám s 90% přesností říct, z jakého města na světě pocházíte,“ dodal.

Zdroj: Unsplash

Naděje budoucnosti

Podle vědců položil výzkum pevné základy pro první systematický katalog, který pomůže při sledování virů a bakterií odolných proti antibiotikům. Zároveň může napomoci k objevování či pozorování evoluce mikrobiálního života.

„Na Zemi existují miliony druhů, ale v tuto chvíli máme kompletní a solidní referenční genomy pouze pro 100 tisíc až 200 tisíc druhů,“ dodal Mason. Odborníci upozorňují, že není důvod k jakýmkoli obavám, jelikož lidé jsou se zmapovanými bakteriemi v kontaktu neustále.

„Nechceme, aby se těchto mikrobů báli, neboť jsou jenom součástí ekosystému, v němž žijeme,“ Historie výzkumu se přitom začala psát již roku 2013, kdy uznávaný vědec sesbíral první vzorky v newyorském metru.

Právě tehdy si svým počínáním získal pozornost a úctu výzkumníků z celého světa, kteří chtěli podobné pátrání provést i ve „svých“ městech.

Související články
Parkinsonova choroba je spojena s nedostatkem neurotransmiteru dopaminu v mozku, což má za následek poruchy hybnosti. Po Alzheimerově chorobě je to druhé nejčastější neurodegenerativní onemocnění na světě, v současnosti na něj neexistuje lék. Lékaři ale odhalili důležité souvislosti, které by k jeho nalezení v nepříliš vzdálené budoucnosti vést mohly. Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění centrální […]
Medicína 18.3.2025
Tím, jak se lidé dožívají stále vyššího věku, se jich značná část potýká s neurodegenerativními onemocněními, jako jsou stařecká demence či Alzheimerova choroba. Aktuálně neexistuje účinný nástroj k časné detekci těchto problémů, lidé tak podporu, kterou si jejich zdravotní stav zaslouží, získávají až se zpožděním. To by do budoucna mohl změnit jednoduchý a bezbolestný test! […]
Medicína 16.3.2025
Konopí je jednou z nejrozšířenějších psychoaktivních látek na světě, a i proto jsou jeho dlouhodobé účinky na lidské zdraví předmětem intenzivního výzkumu. Nejnovější studie naznačuje, že užívání látek obsažených v konopí může být spojeno s epigenetickými změnami, tedy s úpravami v regulaci genů, které ovlivňují fungování organismu, aniž by měnily samotnou DNA. Tým vědců z […]
Medicína 14.3.2025
Na světě žije asi 40 milionů lidí s nákazou HIV, z toho dvě třetiny v Africe. Moderní léky již umí infekci potlačit, ale nakaženého viru nezbaví. Ročně se jím pak nově nakazí asi milion lidí, přičemž vakcína je stále v nedohlednu. Nyní ale začalo svítat na lepší časy. Nový injekčně podávaný lék zvaný lenacapavir totiž […]
Medicína 14.3.2025
Nová studie, za kterou stojí tým vedený Sebastiaanem van Heeschem z Oncode Institute v nizozemském Utrechtu, odhalila v lidském genomu celou armádu „podměrečných“ genů, kódujících takzvané mikroproteiny, jež jsou tvořené méně než stovkou aminokyselin, o nichž se dříve vědci domnívali, že nejsou příliš důležité. Mýlili se! Lidský genom je souhrnem veškeré genetické informace zapsané v […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz