Domů     Technika
Zemědělství 4.0: Jak bude chutnat budoucnost?
Zdroj: Pixabay

Aktuálně se na světě nachází 7,9 miliard lidí. Do roku 2050 má číslo vzrůst na 9 miliard. Zatímco počet obyvatel rapidně narůstá, zemědělské plochy stejným tempem klesají…

Pro neustále se zvyšující potřeby lidstva je ale stávající model již neudržitelný. Zvláště, když přihlédneme ke skutečnosti, že do roku 2100 má svět pojmout 11 miliard lidí. Zemědělství se proto pomalu dostává do své další, modernější fáze – fáze 4.0. Veškerá pěstitelská kouzla se místo na poli budou odehrávat on-line díky inteligentním technologiím a účinným sběrům dat.

Fáze čtyři

Pod příponou 4.0 se podle odborníků skrývá především využití moderních technologií ve snaze zvýšit efektivitu práce a výkonnost, zatímco náklady rapidně stlačit dolů. V minulé fázi byl nejlepším přítelem zemědělce stroj.

reklama

Dnes půjde o chytré telefony, tablety nebo počítače, díky kterým bude moci hospodář sledovat celý statek. Zároveň mu usnadní komunikaci s jednotlivými přístroji.

Neustále on-line

Každé zařízení či stroj bude přes několik senzorů připojený k internetu, díky čemuž bude možné non-stop sledovat veškeré činnosti před, během a následně i po práci na poli. Získaná data budou vždy odesílána do vybraného softwaru, který je zanalyzuje a poskytne co nejadekvátnější řešení.

Podle výzkumné společnosti Beecham mohou chytrá zařízení zvýšit produkci potravin až o 70 %. Zemědělství již nadále nebude záviset na rovnoměrném používání vody, hnojiv a pesticidů. Namísto toho půjde o práci s minimálním požadovaným množstvím a zaměřením na specifické oblasti.

V suchých oblastech dojde k pěstování s využitím přírodním zdrojů jako je slunce a mořská voda.

Zdroj: Pixabay

Záhadné IoT

Významnou roli v digitalizaci sehraje tzv. internet věcí (IoT), který s nadcházející revolucí pomalu ale jistě klepe na dveře. Jedná se o systém vzájemně propojených zařízení, které je možné s pomocí internetu připojit k síti prostřednictvím Wi-Fi nebo síťového kabelu.

reklama

Nespornou výhodou IoT je snadná identifikace jednotlivých zařízení, což činí ze sběru dat proces o mnoho jednodušší,.

a plánování práce na polích efektivnější. Každý krok, přípravek či myšlenka budou zaznamenávány. Ve 4.0 proto vznikne možnost pro zpětnou analýzu a hledání dalších vylepšení. Podle odborníků se počet využívaných IoT zařízení aktuálně zvedl z 30 milionů využitých v roce 2015 na 75 milionů.

Nadhled z nebes

Nové technologie naruší dosud zavedené stereotypy, na které byli zemědělci zvyklí. Jako příklad můžeme uvést skautské drony, jež se brzy stanou „třetím okem“ nepřetržitě monitorující dění na zemi. Ve Spojených státech amerických se využívají zejména při pátrání po škůdcích.

reklama

Díky nim dochází ke shromažďování a následnému vyhodnocení všech údajů o činnosti škůdce a lokalitách, kde se nejčastěji vyskytuje. Kombinování pastí a automatizace monitorování přispějí k přesnější a rychlejší nápravě škod.

Nejnovější pokroky ve vývoji senzorů umožňují dronům využívat další vlnové délky, díky kterým bude možné vyhodnocovat stav a zdraví plodin. Drony využívají také orgány veřejné správy. Jsou totiž alternativou k plnění kontrolních úkolů.

Svou roli sehrávají i při udělování veřejných grantů, jelikož půdu bylo v minulosti nutné fotografovat z letadel.

Jak dnes bude?

A pak je tu technologie pro sledování předpovědí počasí. Ta umožňuje zemědělcům lépe se připravit na silné bouře nebo extrémní sucha a tím minimalizovat škody. Většina hospodářů z těchto důvodů dnes vlastní meteostanici, která jim umožňuje pečlivě monitorovat a předvídat.

reklama
Související články
Za hranice Česka a ještě dál se vydává letošní festival kosmických aktivit Czech Space Week. Odstartoval dnes 28. listopadu v prostorách Kongresového centra Praha dvoudenní akcí Space2Business a potrvá až do pátku 2. prosince. Z České republiky se pomalu stává Mekka kosmického průmyslu. Má velký potenciál a talent v oblasti kosmických aktivit. V porovnání s […]
Do žebříčku 50 nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední a jihovýchodní Evropě se probojovalo 13 českých společností. Ve 23. ročníku soutěže Deloitte Technology Fast 50 CE získaly prestižní ocenění CE Tech Rocketship české firmy LutherOne a CYRKL, ale vůbec nejlepší a nejrychleji rostoucí tech firmou je opět FTMO. Nejrychleji rostoucí technologickou firmou ve střední Evropě […]
Staré úsloví tvrdí, že co má člověk v hlavě, to mu nikdo neukradne. Na první pohled se to zdá logické. Avšak moderní technologie v mnohém převracejí současný svět naruby. Bankovní účet, heslo k emailu, přístup k mobilnímu telefonu a řada dalších věcí. Kdo chce vymoženosti moderní doby využívat, potřebuje nějaké heslo či identifikační číslo známé […]
Rekordně drahá i silná kosmická loď SLS s modulem Orion je ve vesmíru. Odstartovala tím program Artemis, návrat člověka na Měsíc i vybudování oběžné lunární stanice. Byl to velmi sledovaný let, mnohokrát odložený. I proto, že do vesmíru zamířila nikoli největší, ale nejsilnější raketa, jakou kdy lidstvo postavilo. Raketa SLS (Space Launch System) měří na […]
Za hranice Česka a ještě dál se vydá letošní festival kosmických aktivit Czech Space Week, který pořádá Ministerstvo dopravy společně s agenturou CzechInvest, Hvězdárnou a planetáriem v Praze a dalšími partnery.  Akce potrvá od 28. listopadu do 2. prosince a nabídne bohatý program pro firmy, investory, startupy, studenty, děti a ostatní fanoušky vesmíru. Festival oslaví […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz