Domů     Technika
Zemědělství 4.0: Jak bude chutnat budoucnost?
Zdroj: Pixabay

Aktuálně se na světě nachází 7,9 miliard lidí. Do roku 2050 má číslo vzrůst na 9 miliard. Zatímco počet obyvatel rapidně narůstá, zemědělské plochy stejným tempem klesají…

Pro neustále se zvyšující potřeby lidstva je ale stávající model již neudržitelný. Zvláště, když přihlédneme ke skutečnosti, že do roku 2100 má svět pojmout 11 miliard lidí. Zemědělství se proto pomalu dostává do své další, modernější fáze – fáze 4.0. Veškerá pěstitelská kouzla se místo na poli budou odehrávat on-line díky inteligentním technologiím a účinným sběrům dat.

Fáze čtyři

Pod příponou 4.0 se podle odborníků skrývá především využití moderních technologií ve snaze zvýšit efektivitu práce a výkonnost, zatímco náklady rapidně stlačit dolů. V minulé fázi byl nejlepším přítelem zemědělce stroj.

Dnes půjde o chytré telefony, tablety nebo počítače, díky kterým bude moci hospodář sledovat celý statek. Zároveň mu usnadní komunikaci s jednotlivými přístroji.

Neustále on-line

Každé zařízení či stroj bude přes několik senzorů připojený k internetu, díky čemuž bude možné non-stop sledovat veškeré činnosti před, během a následně i po práci na poli. Získaná data budou vždy odesílána do vybraného softwaru, který je zanalyzuje a poskytne co nejadekvátnější řešení.

Podle výzkumné společnosti Beecham mohou chytrá zařízení zvýšit produkci potravin až o 70 %. Zemědělství již nadále nebude záviset na rovnoměrném používání vody, hnojiv a pesticidů. Namísto toho půjde o práci s minimálním požadovaným množstvím a zaměřením na specifické oblasti.

V suchých oblastech dojde k pěstování s využitím přírodním zdrojů jako je slunce a mořská voda.

Zdroj: Pixabay

Záhadné IoT

Významnou roli v digitalizaci sehraje tzv. internet věcí (IoT), který s nadcházející revolucí pomalu ale jistě klepe na dveře. Jedná se o systém vzájemně propojených zařízení, které je možné s pomocí internetu připojit k síti prostřednictvím Wi-Fi nebo síťového kabelu.

Nespornou výhodou IoT je snadná identifikace jednotlivých zařízení, což činí ze sběru dat proces o mnoho jednodušší,.

a plánování práce na polích efektivnější. Každý krok, přípravek či myšlenka budou zaznamenávány. Ve 4.0 proto vznikne možnost pro zpětnou analýzu a hledání dalších vylepšení. Podle odborníků se počet využívaných IoT zařízení aktuálně zvedl z 30 milionů využitých v roce 2015 na 75 milionů.

Nadhled z nebes

Nové technologie naruší dosud zavedené stereotypy, na které byli zemědělci zvyklí. Jako příklad můžeme uvést skautské drony, jež se brzy stanou „třetím okem“ nepřetržitě monitorující dění na zemi. Ve Spojených státech amerických se využívají zejména při pátrání po škůdcích.

Díky nim dochází ke shromažďování a následnému vyhodnocení všech údajů o činnosti škůdce a lokalitách, kde se nejčastěji vyskytuje. Kombinování pastí a automatizace monitorování přispějí k přesnější a rychlejší nápravě škod.

Nejnovější pokroky ve vývoji senzorů umožňují dronům využívat další vlnové délky, díky kterým bude možné vyhodnocovat stav a zdraví plodin. Drony využívají také orgány veřejné správy. Jsou totiž alternativou k plnění kontrolních úkolů.

Svou roli sehrávají i při udělování veřejných grantů, jelikož půdu bylo v minulosti nutné fotografovat z letadel.

Jak dnes bude?

A pak je tu technologie pro sledování předpovědí počasí. Ta umožňuje zemědělcům lépe se připravit na silné bouře nebo extrémní sucha a tím minimalizovat škody. Většina hospodářů z těchto důvodů dnes vlastní meteostanici, která jim umožňuje pečlivě monitorovat a předvídat.

reklama
Související články
Stejně jako člověk šlechtil tisíce let odolnější a výnosnější odrůdy pšenice, vědci v laboratořích dnes „domestikují“ a „šlechtí“ bakterie a kvasinky pro efektivnější produkci léčiv, biopaliv nebo nových materiálů. Učebnicovým příkladem je inzulin, který nám od 80. let 20. století vyrábějí geneticky upravené bakterie a kvasinky. Vědecký tým pod vedením syntetického biologa Pavla Dvořáka z Masarykovy univerzity pracuje s bakterií Pseudomanas putida. Ta byla […]
Poslední listopadový týden bude v Česku už 6. rokem patřit populárnímu festivalu Czech Space Week, který oslaví úspěchy českého kosmického průmyslu a nabídne unikátní prostor pro spolupráci firem i akademického sektoru. Časopis 21. STOLETÍ je mediálním partnerem kosmického týdne. Czech Space Week určený pro firmy, investory, startupy, studenty, děti a všechny ostatní fanoušky vesmíru, potrvá […]
Mercedes-Benz uspořádal globálně vůbec první veřejný nárazový test dvou elektromobilů, aby prokázal bezpečnost těchto vozů v podmínkách, které se co nejvíce blíží reálným střetům na silnici. Zatímco u standardních bezpečnostních testů, jako je Euro NCAP, naráží vozík o hmotnosti 1 400 kg polovinou své deformovatelné hliníkové přídě do zkoušeného vozu, test stuttgartské automobilky proběhl za […]
Dnes odpoledne se uskutečnil druhý testovací let kosmického dopravního systému Starship společnosti SpaceX. Kosmická loď poprvé dosáhla hranice vesmíru, nicméně ve výšce 148 kilometrů vybuchla. Dvoustupňová loď odstartovala ve 14,03 z odpalovací rampy Starbase poblíž Boca Chica v Texasu na plánovaný devadesátiminutový let do vesmíru bez posádky. Třiatřiceti motorům Raptor rakety Super Heavy podařilo vynést […]
Chemická kybernetika. Biochemie a mikrobiologie. Omezování klimatických změn.  Vodíkové technologie a nanomateriály. Na dnech otevřených dveří, které 24. a 25. listopadu pořádá pražská Vysoká škola chemicko-technologická, se středoškoláci a jejich rodiče seznámí se širokým spektrem studijních oborů, špičkovým vybavením laboratoří nebo výrobou ve výzkumném minipivovaru. „Zájemci si vyzkouší moderní přístroje a technologie, ale především budou […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz