Domů     Technika
Zemědělství 4.0: Jak bude chutnat budoucnost?
Zdroj: Pixabay

Aktuálně se na světě nachází 7,9 miliard lidí. Do roku 2050 má číslo vzrůst na 9 miliard. Zatímco počet obyvatel rapidně narůstá, zemědělské plochy stejným tempem klesají…

Pro neustále se zvyšující potřeby lidstva je ale stávající model již neudržitelný. Zvláště, když přihlédneme ke skutečnosti, že do roku 2100 má svět pojmout 11 miliard lidí. Zemědělství se proto pomalu dostává do své další, modernější fáze – fáze 4.0. Veškerá pěstitelská kouzla se místo na poli budou odehrávat on-line díky inteligentním technologiím a účinným sběrům dat.

Fáze čtyři

Pod příponou 4.0 se podle odborníků skrývá především využití moderních technologií ve snaze zvýšit efektivitu práce a výkonnost, zatímco náklady rapidně stlačit dolů. V minulé fázi byl nejlepším přítelem zemědělce stroj.

Dnes půjde o chytré telefony, tablety nebo počítače, díky kterým bude moci hospodář sledovat celý statek. Zároveň mu usnadní komunikaci s jednotlivými přístroji.

Neustále on-line

Každé zařízení či stroj bude přes několik senzorů připojený k internetu, díky čemuž bude možné non-stop sledovat veškeré činnosti před, během a následně i po práci na poli. Získaná data budou vždy odesílána do vybraného softwaru, který je zanalyzuje a poskytne co nejadekvátnější řešení.

Podle výzkumné společnosti Beecham mohou chytrá zařízení zvýšit produkci potravin až o 70 %. Zemědělství již nadále nebude záviset na rovnoměrném používání vody, hnojiv a pesticidů. Namísto toho půjde o práci s minimálním požadovaným množstvím a zaměřením na specifické oblasti.

V suchých oblastech dojde k pěstování s využitím přírodním zdrojů jako je slunce a mořská voda.

Zdroj: Pixabay

Záhadné IoT

Významnou roli v digitalizaci sehraje tzv. internet věcí (IoT), který s nadcházející revolucí pomalu ale jistě klepe na dveře. Jedná se o systém vzájemně propojených zařízení, které je možné s pomocí internetu připojit k síti prostřednictvím Wi-Fi nebo síťového kabelu.

Nespornou výhodou IoT je snadná identifikace jednotlivých zařízení, což činí ze sběru dat proces o mnoho jednodušší,.

a plánování práce na polích efektivnější. Každý krok, přípravek či myšlenka budou zaznamenávány. Ve 4.0 proto vznikne možnost pro zpětnou analýzu a hledání dalších vylepšení. Podle odborníků se počet využívaných IoT zařízení aktuálně zvedl z 30 milionů využitých v roce 2015 na 75 milionů.

Nadhled z nebes

Nové technologie naruší dosud zavedené stereotypy, na které byli zemědělci zvyklí. Jako příklad můžeme uvést skautské drony, jež se brzy stanou „třetím okem“ nepřetržitě monitorující dění na zemi. Ve Spojených státech amerických se využívají zejména při pátrání po škůdcích.

Díky nim dochází ke shromažďování a následnému vyhodnocení všech údajů o činnosti škůdce a lokalitách, kde se nejčastěji vyskytuje. Kombinování pastí a automatizace monitorování přispějí k přesnější a rychlejší nápravě škod.

Nejnovější pokroky ve vývoji senzorů umožňují dronům využívat další vlnové délky, díky kterým bude možné vyhodnocovat stav a zdraví plodin. Drony využívají také orgány veřejné správy. Jsou totiž alternativou k plnění kontrolních úkolů.

Svou roli sehrávají i při udělování veřejných grantů, jelikož půdu bylo v minulosti nutné fotografovat z letadel.

Jak dnes bude?

A pak je tu technologie pro sledování předpovědí počasí. Ta umožňuje zemědělcům lépe se připravit na silné bouře nebo extrémní sucha a tím minimalizovat škody. Většina hospodářů z těchto důvodů dnes vlastní meteostanici, která jim umožňuje pečlivě monitorovat a předvídat.

Související články
Česko se chystá na největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week, kde nemůže chybět jedna velká společnost z malého pošumavského města. V Klatovech totiž společnost ATC Space vyrábí komponenty pro novou evropskou raketu Ariane 6. Vlajková loď Evropské kosmické agentury už 9. července uskutečnila úspěšný první start, málokdo ale ví, že se raketa neobejde […]
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných elektráren. To je hlavním cílem projektu, na kterém pracují vědci z Centra polymerních systémů (CPS) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně společně se společností PRAKAB Pražská Kabelovna a Ústavem jaderného výzkumu ŘEŽ.   Nově vyvíjené kabely musí být odolné proti radiaci […]
Čínští vědci vybavili svého robota STAR1 párem tenisek, díky kterým se mu podařilo dosáhnou rychlosti 3,6 m/s, a stát se tak nejrychlejším humanoidním robotem na světě. V závodě v poušti Gobi to nandal i některým svým lidským soupeřům. STAR1 je humanoidní robot vysoký 171 centimetrů a vážící 65 kilogramů, kterého postavila čínská společnost Robot Era. […]
Největší český výrobce letadel, společnost AERO Vodochody AEROSPACE, pojmenovala svůj nejmodernější cvičný letoun L-39 Skyfox. Název odkazuje na dlouholetou tradici úspěšných československých letounů, jako byly L-29 Delfín nebo L-39 Albatros, a zároveň vystihuje jedinečné vlastnosti nového cvičného stroje. Aero letoun L-39 Skyfox produkuje v sériové výrobě a letos navíc slaví 105. výročí od založení. Za tu […]
Značka Kia vyvinula jako první na světě automobilové příslušenství vyrobené za použití plastů vytěžených organizací The Ocean Cleanup z Velké tichomořské odpadkové skvrny (GPGP). poskytovatele řešení trvale udržitelné mobility. Jedním z nejdůležitějších výstupů dosavadní spolupráce je rohož do zavazadelníku z plastů vytěžených z oceánu, kterou Kia v limitované edici uvede ve zcela novém modelu Kia EV3. Exkluzivní […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz