Domů     Technika
Zemědělství 4.0: Jak bude chutnat budoucnost?
Zdroj: Pixabay

Aktuálně se na světě nachází 7,9 miliard lidí. Do roku 2050 má číslo vzrůst na 9 miliard. Zatímco počet obyvatel rapidně narůstá, zemědělské plochy stejným tempem klesají…

Pro neustále se zvyšující potřeby lidstva je ale stávající model již neudržitelný. Zvláště, když přihlédneme ke skutečnosti, že do roku 2100 má svět pojmout 11 miliard lidí. Zemědělství se proto pomalu dostává do své další, modernější fáze – fáze 4.0. Veškerá pěstitelská kouzla se místo na poli budou odehrávat on-line díky inteligentním technologiím a účinným sběrům dat.

Fáze čtyři

Pod příponou 4.0 se podle odborníků skrývá především využití moderních technologií ve snaze zvýšit efektivitu práce a výkonnost, zatímco náklady rapidně stlačit dolů. V minulé fázi byl nejlepším přítelem zemědělce stroj.

Dnes půjde o chytré telefony, tablety nebo počítače, díky kterým bude moci hospodář sledovat celý statek. Zároveň mu usnadní komunikaci s jednotlivými přístroji.

Neustále on-line

Každé zařízení či stroj bude přes několik senzorů připojený k internetu, díky čemuž bude možné non-stop sledovat veškeré činnosti před, během a následně i po práci na poli. Získaná data budou vždy odesílána do vybraného softwaru, který je zanalyzuje a poskytne co nejadekvátnější řešení.

Podle výzkumné společnosti Beecham mohou chytrá zařízení zvýšit produkci potravin až o 70 %. Zemědělství již nadále nebude záviset na rovnoměrném používání vody, hnojiv a pesticidů. Namísto toho půjde o práci s minimálním požadovaným množstvím a zaměřením na specifické oblasti.

V suchých oblastech dojde k pěstování s využitím přírodním zdrojů jako je slunce a mořská voda.

Zdroj: Pixabay

Záhadné IoT

Významnou roli v digitalizaci sehraje tzv. internet věcí (IoT), který s nadcházející revolucí pomalu ale jistě klepe na dveře. Jedná se o systém vzájemně propojených zařízení, které je možné s pomocí internetu připojit k síti prostřednictvím Wi-Fi nebo síťového kabelu.

Nespornou výhodou IoT je snadná identifikace jednotlivých zařízení, což činí ze sběru dat proces o mnoho jednodušší,.

a plánování práce na polích efektivnější. Každý krok, přípravek či myšlenka budou zaznamenávány. Ve 4.0 proto vznikne možnost pro zpětnou analýzu a hledání dalších vylepšení. Podle odborníků se počet využívaných IoT zařízení aktuálně zvedl z 30 milionů využitých v roce 2015 na 75 milionů.

Nadhled z nebes

Nové technologie naruší dosud zavedené stereotypy, na které byli zemědělci zvyklí. Jako příklad můžeme uvést skautské drony, jež se brzy stanou „třetím okem“ nepřetržitě monitorující dění na zemi. Ve Spojených státech amerických se využívají zejména při pátrání po škůdcích.

Díky nim dochází ke shromažďování a následnému vyhodnocení všech údajů o činnosti škůdce a lokalitách, kde se nejčastěji vyskytuje. Kombinování pastí a automatizace monitorování přispějí k přesnější a rychlejší nápravě škod.

Nejnovější pokroky ve vývoji senzorů umožňují dronům využívat další vlnové délky, díky kterým bude možné vyhodnocovat stav a zdraví plodin. Drony využívají také orgány veřejné správy. Jsou totiž alternativou k plnění kontrolních úkolů.

Svou roli sehrávají i při udělování veřejných grantů, jelikož půdu bylo v minulosti nutné fotografovat z letadel.

Jak dnes bude?

A pak je tu technologie pro sledování předpovědí počasí. Ta umožňuje zemědělcům lépe se připravit na silné bouře nebo extrémní sucha a tím minimalizovat škody. Většina hospodářů z těchto důvodů dnes vlastní meteostanici, která jim umožňuje pečlivě monitorovat a předvídat.

reklama
Související články
Za posledních 50 let se lidská populace více než zdvojnásobila. Momentálně se po planetě Zemi pohybuje přes 8 miliard jedinců. Predikce nastiňují, že do roku 2050 číslo „poskočí“ k hranici 10 miliard. Tím se nabízí otázka… „Zvládneme tuto masu vůbec nakrmit?“ Z na pohled nepříznivé situace proto vyplývá poměrně silný tlak na neustálé zlepšování vlastností […]
Hybridní přístup, který kombinuje lidskou schopnost řešit problém s analytickými schopnosti umělé inteligence (AI) zcela změní pravidla hry v ekonomice, strategickém prognózování, nebo například v geopolitice. Předpovídá to ve svém komentáři Tobias Heger, ředitel pro inovace a strategie ve společnosti Creative Dock. Skutečný průlom, který AI přinese, spočívá v posílení lidského rozhodování. Zatímco lidé budou […]
Už děti vědí, co znamenají tři barvy na semaforu. Ale co kdyby se na něm najednou objevilo i bílé světlo? Není vyloučeno, že se to stane a výzkumníci horlivě zvažují, kdy a jak ho prosadit. Souvisí s autonomními vozidly a i pro ta obyčejná by prý mohlo mít jen samé výhody. Autonomní vozidla (AV) brázdí […]
Oblast technologií je světem, kde se nad dosaženým vývojem leckdy tají dech. Ale jindy je také světem jen těžko uvěřitelných selhání a průšvihů. Inu, jak to tak bývá, není každý den posvícení… Elon a jeho síť Některými je považován za vizionáře, jinými za sociopatického egomaniaka. Ano, řeč je o podnikateli Elonu Muskovi. Když se jednou […]
Využívání umělé inteligence v mnoha sférách je nyní aktuálním diskuzním tématem. Jedni jsou jí nakloněni, druzí ji považují za časovanou bombu. Asi zde bude platit více než jinde, že AI je skvělým sluhou, ale špatným pánem. Umělá inteligence (AI) má neskutečný potenciál. Vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu jsou přesvědčeni o tom, že by […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz