Domů     Technika
Zemědělství 4.0: Jak bude chutnat budoucnost?
Zdroj: Pixabay

Aktuálně se na světě nachází 7,9 miliard lidí. Do roku 2050 má číslo vzrůst na 9 miliard. Zatímco počet obyvatel rapidně narůstá, zemědělské plochy stejným tempem klesají…

Pro neustále se zvyšující potřeby lidstva je ale stávající model již neudržitelný. Zvláště, když přihlédneme ke skutečnosti, že do roku 2100 má svět pojmout 11 miliard lidí. Zemědělství se proto pomalu dostává do své další, modernější fáze – fáze 4.0. Veškerá pěstitelská kouzla se místo na poli budou odehrávat on-line díky inteligentním technologiím a účinným sběrům dat.

Fáze čtyři

Pod příponou 4.0 se podle odborníků skrývá především využití moderních technologií ve snaze zvýšit efektivitu práce a výkonnost, zatímco náklady rapidně stlačit dolů. V minulé fázi byl nejlepším přítelem zemědělce stroj.

Dnes půjde o chytré telefony, tablety nebo počítače, díky kterým bude moci hospodář sledovat celý statek. Zároveň mu usnadní komunikaci s jednotlivými přístroji.

Neustále on-line

Každé zařízení či stroj bude přes několik senzorů připojený k internetu, díky čemuž bude možné non-stop sledovat veškeré činnosti před, během a následně i po práci na poli. Získaná data budou vždy odesílána do vybraného softwaru, který je zanalyzuje a poskytne co nejadekvátnější řešení.

Podle výzkumné společnosti Beecham mohou chytrá zařízení zvýšit produkci potravin až o 70 %. Zemědělství již nadále nebude záviset na rovnoměrném používání vody, hnojiv a pesticidů. Namísto toho půjde o práci s minimálním požadovaným množstvím a zaměřením na specifické oblasti.

V suchých oblastech dojde k pěstování s využitím přírodním zdrojů jako je slunce a mořská voda.

Zdroj: Pixabay

Záhadné IoT

Významnou roli v digitalizaci sehraje tzv. internet věcí (IoT), který s nadcházející revolucí pomalu ale jistě klepe na dveře. Jedná se o systém vzájemně propojených zařízení, které je možné s pomocí internetu připojit k síti prostřednictvím Wi-Fi nebo síťového kabelu.

Nespornou výhodou IoT je snadná identifikace jednotlivých zařízení, což činí ze sběru dat proces o mnoho jednodušší,.

a plánování práce na polích efektivnější. Každý krok, přípravek či myšlenka budou zaznamenávány. Ve 4.0 proto vznikne možnost pro zpětnou analýzu a hledání dalších vylepšení. Podle odborníků se počet využívaných IoT zařízení aktuálně zvedl z 30 milionů využitých v roce 2015 na 75 milionů.

Nadhled z nebes

Nové technologie naruší dosud zavedené stereotypy, na které byli zemědělci zvyklí. Jako příklad můžeme uvést skautské drony, jež se brzy stanou „třetím okem“ nepřetržitě monitorující dění na zemi. Ve Spojených státech amerických se využívají zejména při pátrání po škůdcích.

Díky nim dochází ke shromažďování a následnému vyhodnocení všech údajů o činnosti škůdce a lokalitách, kde se nejčastěji vyskytuje. Kombinování pastí a automatizace monitorování přispějí k přesnější a rychlejší nápravě škod.

Nejnovější pokroky ve vývoji senzorů umožňují dronům využívat další vlnové délky, díky kterým bude možné vyhodnocovat stav a zdraví plodin. Drony využívají také orgány veřejné správy. Jsou totiž alternativou k plnění kontrolních úkolů.

Svou roli sehrávají i při udělování veřejných grantů, jelikož půdu bylo v minulosti nutné fotografovat z letadel.

Jak dnes bude?

A pak je tu technologie pro sledování předpovědí počasí. Ta umožňuje zemědělcům lépe se připravit na silné bouře nebo extrémní sucha a tím minimalizovat škody. Většina hospodářů z těchto důvodů dnes vlastní meteostanici, která jim umožňuje pečlivě monitorovat a předvídat.

Související články
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy, na které skrze online přednášky studují miliony lidé po celém světě, měl loni na konferenci TED Talk, jejímž mottem je heslo […]
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
Pro své rozměry, vybavení a technologie se stala chloubou amerického námořnictva. Jedná se totiž o největší a nejnovější letadlovou loď, která po více než 10 letech od spuštění na vodu konečně začala sloužit Spojeným státům i alianci NATO. Stavba nejmodernějšího plavidla, se kterým si USA pojistily pozici největší námořní velmoci planety, započala roku 2009. Slanost […]
Peugeot 208, ikonický drobek a nejprodávanější vůz v Evropě v roce 2022, dostává nový kabátek. Modernizací se stává ještě neodolatelnějším, zejména pak jeho elektrická verze E-208, která překonává dojezd 400 km. Celá modelová řada 208 pak profituje z nového designu, špičkových technologií a emocí z nových motorů. Peugeot 208, nástupce dlouhé řady devíti generací městských […]
Americká agentura NASA hodlá v letošním roce odstartovat pátrání po stopách života v rámci Sluneční soustavy. K měsíci Europa proto bude vyslána sonda, která kromě vědeckých přístrojů ponese také speciální poselství o člověku a planetě Zemi. Budoucím poslíčkem byla „jmenována“ Europa Clipper, jež bude vybavena spoustou špičkových přístrojů sloužících k měření ledu zakrývajícího oceán či […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz