Domů     Historie
Spásná narkóza: Definitivní tečka za bolestí
Zdroj: Pixabay

V běhu dějin neexistoval silnější nepřítel než bolest. Ve snaze ji porazit proto člověk zkoušel vše: Omámit, přiškrtit krční tepnu nebo bacit do hlavy. Dokud ji konečně nezkrotil…

Zatímco ve starověku pacienti žvýkali rostliny ve snaze vyhnout se bolestnému mučení, středověk se s churavými příliš nemazal. Většina z nich byla operována při plném vědomí, ti šťastnější byli „otupěni“ alespoň kapkou alkoholu.

Anebo jim bylo pouštěno žilou, dokud neupadli do bezvědomí. Ačkoli dnes se dobrý lékař pozná podle referencí, v minulosti musel být především co nejrychlejší.

Konec lékaře mučitele?

Až 18. století dalo vystrašeným pacientům malou naději v podobě oxidu dusného, známého také jako rajský plyn. Právě tehdy totiž anglický chemik Humpry Davy (1778–1829) vyslovil myšlenku, že by jej bylo možné využívat při operacích jako anestetikum.

Coby horlivý experimentátor ho navíc zkoušel sám na sobě. I když se při prvních pokusech málem otrávil, posléze došel k závěru, že inhalací si nejen zlepšil náladu, ale také zahnal vtíravou bolest zubu.

Za svůj revoluční objev však příliš nebojoval. Trvalo proto dalších 40 let, než mohla medicína upustit od krvavého mučení…

Zdroj: Wikimedia Commons

„Cítil sem jen škrábání…“

Stalo se tak 16. října 1846 v posluchárně massachusettské univerzity v Bostonu, kde stomatolog William T. Morton (1819–1868) představil zvědavému publiku skleněnou banku se dvěma hrdly a jakousi tekutinou.

Tu posléze přistrčil pod nos 21letému pacientovi Edwardu Gilbertu Abbottovi (1825–1855), který se po nasátí propadl do slastného bezvědomí. Chirurg John Collins Warren (1778–1856) následně mohl začít s odstraňováním nádoru z pacientova krku.

Hotovo bylo po 25 minutách, během kterých Abbot cítil pouze slabé škrábání. „Dnes ráno jsem v nemocnici udělal zajímavou operaci, zatímco pacient byl pod vlivem přípravku doktora Mortona na prevenci bolesti.

Použitou látkou byl sírový éter,“ zapsal si později Warren. Po penězích lačnící Morton ovšem svůj „zázrak“ světu představil nejprve jako letheon. To, aby bylo těžší odhalit jeho složení.

Šup do světa

O příznivých vlastnostech éteru si však brzy šuškala celá Amerika, přičemž začal také Mortonův tvrdý boj o patent. Neúspěšný. A tak se z omamných účinků brzy těšila i Evropa. Několik týdnů po experimentu byl éter použit na University College Hospital v Londýně, kde skotský chirurg Robert Liston (1794–1847) s jeho pomocí bezbolestně amputoval nohu.

V českých zemích došlo k průlomu 7. února 1847, kdy byla anestezie ozkoušena v dnešní nemocnici Na Františku. Chirurg Celestýn Opitz (1810–1866) se díky ní stal personou, jež přispěla k rozvoji anesteziologie.

Napuštěno na ručníku

Ačkoli je William Morton považován za objevitele éterové narkózy, nebyl prvním, kdo látku objevil. Na rozdíl od „konkurence“ ji však dokázal ve správný čas správně zpropagovat. Mnohem prozíravější byl chirurg Crawford Long (1815–1878).

Ten znecitlivující látku jednoduše nanášel na ručník, aby ji pacienti mohli snáze inhalovat. Nejenže s pomocí éteru úspěšně odstranil několik nádorů, využíval jej také při amputacích či porodech. Své poznatky ovšem publikoval až v roce 1849.

Související články
Vůně sama sice nemá ochranný efekt, ale může být důležitým signálem. Stačí ji nechat trvale sledovat senzory, a ty už upozorní, když se do ní vmísí odér rozkladu. To je praktický závěr nedávné studie v Egyptském muzeu v Káhiře. Staroegyptské archeologické nálezy jsou historickým pokladem, který zdaleka ještě nebyl kompletně prozkoumaný. U části z nich je důvodem […]
Historie 15.5.2025
Když v 19. století v pouštích středního Egypta objevili archeologové ruiny El-Amarny, nejprve se domnívali, že jde o obyčejné město. Postupem času ale jejich údiv rostl. Na starých nápisech se objevoval název města Achetaton a jméno faraona, který odtud vládl a které do té doby nikdo neznal… To jméno bylo Achnaton (?–asi 1336 př. n. l.) a […]
Hrobů vikinských válečníků bylo odhaleno poměrně velké množství. Mnoho dříve, než bylo možné určit pohlaví toho, kdo v něm odpočíval. A tak odborníci často pohlaví určili na základě předmětů, které se v hrobě nacházely. Když v něm objevili zbraně, měli zkrátka za to, že v hrobě ležely pozůstatky muže – válečníka. Analýza DNA však odhalila, […]
Enigma byl šifrovací stroj podobný psacímu stroji, který používal symetrickou šifru. S jeho pomocí nacistické velení během druhé světové války komunikovalo s jednotlivými složkami armády, například s ponorkami. Prolomit kód Enigmy trvalo spojencům, pod vedením geniálního matematika Alana Turinga, roky. Dnes by to podle odborníků zvládla umělá inteligence za chvilku. Na Enigmě se psalo podobně […]
Historie Objevy 28.4.2025
Byl vrstevníkem lékaře a etnografa Emila Holuba, ale na rozdíl od něj téměř upadl v zapomnění, a to i ve své rodné zemi. Jen Papua Nová Guinea si připomíná vědce, který se s notnou dávkou odvahy pustil do zkoumání způsobu života původních obyvatel.   Že zmínka o odvaze není nadsázka, vyplývá vylíčení prvního setkání s místními obyvateli, jak […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz