Domů     Technika
Kdo hradí opravy v pronájmu? Nájemce, nebo pronajímatel?

komerční sdělení

Častou otázkou osob žijících v pronajatém bytě je, kdo by měl hradit realizované úpravy, opravy a vylepšení. Jak jistě tušíte, odpověď není zcela jednoznačná, určitá pravidla ale existují..

Stav bytu při nastěhování

Pokud se stěhujete do bytu, který si nově pronajímáte, měli byste do užívání dostat nemovitost k tomu způsobilou. To zcela jednoduše řečeno znamená, že by měly fungovat elektrické zásuvky, osvětlení, přívod vody, odpady.

Funkční by měla být okna, dveře. V dobrém stavu by měly být omítky a výmalba nebo podlahy. V pořádku by byt měl být i z hlediska úklidu a hygienických podmínek.

V ideálním případě by měl být stav takto charakterizován v nájemní smlouvě, takřka dokonalou situací je pak zpracovaný předávací protokol, který případně vyjmenovává nedostatky, které se v bytě nacházejí.

Protože by uzavření nájemní smlouvy měla vždy předcházet prohlídka bytu, můžete se s pronajímatelem domluvit na opravě či vylepšení některých prvků v bytě. Můžete například požádat o výmalbu kuchyně nebo opravu kapajícího kohoutku v koupelně.

Tyto opravy by pak měl jednoznačně hradit pronajímatel. Není důvod, abyste opravovali byt, který teprve začínáte užívat, pokud jsou důvody k opravě oprávněné.

Pokud něco poškodíte, náprava jde za vámi

Jestliže v bytě způsobíte nějakou škodu, zcela logicky byste pak škodu měli hradit vy jako nájemce. Byt byste totiž na konci nájmu měli vrátit v původním stavu. Je běžné, že je-li vina na straně pronajímatele, opravy hradí on sám.

Jako pojistka pro takové případy slouží kauce, která při vystěhování nemusí být vrácena, jestliže stav bytu neodpovídá původnímu.

Pokud se ale něco poškodí bez zavinění obývající rodiny, je situace diametrálně odlišná. Běžné opotřebení materiálu, nábytku a spotřebičů jde naopak za majitelem nemovitosti.

Prasklá žárovka? Pronajímatele neobtěžujte

Běžné drobnosti typu prasklé žárovky si individuálně řeší nájemce bytu. Opravy v řádu stokorun nejsou něčím, s čím byste měli obtěžovat majitele nemovitosti.

Specifickou situací jsou ale krátkodobé pronájmy, zde by měl pronajímatel řešit i takové drobnosti, jako je například prasklá žárovka.

Není důvod, aby někdo, kdo v bytě stráví dvě noci, kupoval novou žárovku.

Vše je především o domluvě

Přestože na podobné situace myslí například občanský zákoník, v první řadě by se měly obě strany dohodnout na tom, jak se bude která situace řešit. Zákon totiž v tomto případě ani zdaleka nemůže jasně stanovit řešení každé individuální situace. Racionální lidská domluva naopak funguje spolehlivě..

Zdroj foto: pexels

reklama
Související články
Stejně jako člověk šlechtil tisíce let odolnější a výnosnější odrůdy pšenice, vědci v laboratořích dnes „domestikují“ a „šlechtí“ bakterie a kvasinky pro efektivnější produkci léčiv, biopaliv nebo nových materiálů. Učebnicovým příkladem je inzulin, který nám od 80. let 20. století vyrábějí geneticky upravené bakterie a kvasinky. Vědecký tým pod vedením syntetického biologa Pavla Dvořáka z Masarykovy univerzity pracuje s bakterií Pseudomanas putida. Ta byla […]
Poslední listopadový týden bude v Česku už 6. rokem patřit populárnímu festivalu Czech Space Week, který oslaví úspěchy českého kosmického průmyslu a nabídne unikátní prostor pro spolupráci firem i akademického sektoru. Časopis 21. STOLETÍ je mediálním partnerem kosmického týdne. Czech Space Week určený pro firmy, investory, startupy, studenty, děti a všechny ostatní fanoušky vesmíru, potrvá […]
Mercedes-Benz uspořádal globálně vůbec první veřejný nárazový test dvou elektromobilů, aby prokázal bezpečnost těchto vozů v podmínkách, které se co nejvíce blíží reálným střetům na silnici. Zatímco u standardních bezpečnostních testů, jako je Euro NCAP, naráží vozík o hmotnosti 1 400 kg polovinou své deformovatelné hliníkové přídě do zkoušeného vozu, test stuttgartské automobilky proběhl za […]
Dnes odpoledne se uskutečnil druhý testovací let kosmického dopravního systému Starship společnosti SpaceX. Kosmická loď poprvé dosáhla hranice vesmíru, nicméně ve výšce 148 kilometrů vybuchla. Dvoustupňová loď odstartovala ve 14,03 z odpalovací rampy Starbase poblíž Boca Chica v Texasu na plánovaný devadesátiminutový let do vesmíru bez posádky. Třiatřiceti motorům Raptor rakety Super Heavy podařilo vynést […]
Chemická kybernetika. Biochemie a mikrobiologie. Omezování klimatických změn.  Vodíkové technologie a nanomateriály. Na dnech otevřených dveří, které 24. a 25. listopadu pořádá pražská Vysoká škola chemicko-technologická, se středoškoláci a jejich rodiče seznámí se širokým spektrem studijních oborů, špičkovým vybavením laboratoří nebo výrobou ve výzkumném minipivovaru. „Zájemci si vyzkouší moderní přístroje a technologie, ale především budou […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz