Domů     Technika
Kdo hradí opravy v pronájmu? Nájemce, nebo pronajímatel?
Martin Macourek
od Martin Macourek 10.10.2022

komerční sdělení

Častou otázkou osob žijících v pronajatém bytě je, kdo by měl hradit realizované úpravy, opravy a vylepšení. Jak jistě tušíte, odpověď není zcela jednoznačná, určitá pravidla ale existují..

Stav bytu při nastěhování

Pokud se stěhujete do bytu, který si nově pronajímáte, měli byste do užívání dostat nemovitost k tomu způsobilou. To zcela jednoduše řečeno znamená, že by měly fungovat elektrické zásuvky, osvětlení, přívod vody, odpady.

reklama

Funkční by měla být okna, dveře. V dobrém stavu by měly být omítky a výmalba nebo podlahy. V pořádku by byt měl být i z hlediska úklidu a hygienických podmínek.

V ideálním případě by měl být stav takto charakterizován v nájemní smlouvě, takřka dokonalou situací je pak zpracovaný předávací protokol, který případně vyjmenovává nedostatky, které se v bytě nacházejí.

Protože by uzavření nájemní smlouvy měla vždy předcházet prohlídka bytu, můžete se s pronajímatelem domluvit na opravě či vylepšení některých prvků v bytě. Můžete například požádat o výmalbu kuchyně nebo opravu kapajícího kohoutku v koupelně.

Tyto opravy by pak měl jednoznačně hradit pronajímatel. Není důvod, abyste opravovali byt, který teprve začínáte užívat, pokud jsou důvody k opravě oprávněné.

Pokud něco poškodíte, náprava jde za vámi

Jestliže v bytě způsobíte nějakou škodu, zcela logicky byste pak škodu měli hradit vy jako nájemce. Byt byste totiž na konci nájmu měli vrátit v původním stavu. Je běžné, že je-li vina na straně pronajímatele, opravy hradí on sám.

reklama

Jako pojistka pro takové případy slouží kauce, která při vystěhování nemusí být vrácena, jestliže stav bytu neodpovídá původnímu.

Pokud se ale něco poškodí bez zavinění obývající rodiny, je situace diametrálně odlišná. Běžné opotřebení materiálu, nábytku a spotřebičů jde naopak za majitelem nemovitosti.

Prasklá žárovka? Pronajímatele neobtěžujte

Běžné drobnosti typu prasklé žárovky si individuálně řeší nájemce bytu. Opravy v řádu stokorun nejsou něčím, s čím byste měli obtěžovat majitele nemovitosti.

reklama

Specifickou situací jsou ale krátkodobé pronájmy, zde by měl pronajímatel řešit i takové drobnosti, jako je například prasklá žárovka.

Není důvod, aby někdo, kdo v bytě stráví dvě noci, kupoval novou žárovku.

Vše je především o domluvě

Přestože na podobné situace myslí například občanský zákoník, v první řadě by se měly obě strany dohodnout na tom, jak se bude která situace řešit. Zákon totiž v tomto případě ani zdaleka nemůže jasně stanovit řešení každé individuální situace. Racionální lidská domluva naopak funguje spolehlivě..

Zdroj foto: pexels

reklama
Související články
Za hranice Česka a ještě dál se vydává letošní festival kosmických aktivit Czech Space Week. Odstartoval dnes 28. listopadu v prostorách Kongresového centra Praha dvoudenní akcí Space2Business a potrvá až do pátku 2. prosince. Z České republiky se pomalu stává Mekka kosmického průmyslu. Má velký potenciál a talent v oblasti kosmických aktivit. V porovnání s […]
Do žebříčku 50 nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední a jihovýchodní Evropě se probojovalo 13 českých společností. Ve 23. ročníku soutěže Deloitte Technology Fast 50 CE získaly prestižní ocenění CE Tech Rocketship české firmy LutherOne a CYRKL, ale vůbec nejlepší a nejrychleji rostoucí tech firmou je opět FTMO. Nejrychleji rostoucí technologickou firmou ve střední Evropě […]
Staré úsloví tvrdí, že co má člověk v hlavě, to mu nikdo neukradne. Na první pohled se to zdá logické. Avšak moderní technologie v mnohém převracejí současný svět naruby. Bankovní účet, heslo k emailu, přístup k mobilnímu telefonu a řada dalších věcí. Kdo chce vymoženosti moderní doby využívat, potřebuje nějaké heslo či identifikační číslo známé […]
Rekordně drahá i silná kosmická loď SLS s modulem Orion je ve vesmíru. Odstartovala tím program Artemis, návrat člověka na Měsíc i vybudování oběžné lunární stanice. Byl to velmi sledovaný let, mnohokrát odložený. I proto, že do vesmíru zamířila nikoli největší, ale nejsilnější raketa, jakou kdy lidstvo postavilo. Raketa SLS (Space Launch System) měří na […]
Za hranice Česka a ještě dál se vydá letošní festival kosmických aktivit Czech Space Week, který pořádá Ministerstvo dopravy společně s agenturou CzechInvest, Hvězdárnou a planetáriem v Praze a dalšími partnery.  Akce potrvá od 28. listopadu do 2. prosince a nabídne bohatý program pro firmy, investory, startupy, studenty, děti a ostatní fanoušky vesmíru. Festival oslaví […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz