Častou otázkou osob žijících v pronajatém bytě je, kdo by měl hradit realizované úpravy, opravy a vylepšení. Jak jistě tušíte, odpověď není zcela jednoznačná, určitá pravidla ale existují..
Stav bytu při nastěhování
Pokud se stěhujete do bytu, který si nově pronajímáte, měli byste do užívání dostat nemovitost k tomu způsobilou. To zcela jednoduše řečeno znamená, že by měly fungovat elektrické zásuvky, osvětlení, přívod vody, odpady.
Funkční by měla být okna, dveře. V dobrém stavu by měly být omítky a výmalba nebo podlahy. V pořádku by byt měl být i z hlediska úklidu a hygienických podmínek.
V ideálním případě by měl být stav takto charakterizován v nájemní smlouvě, takřka dokonalou situací je pak zpracovaný předávací protokol, který případně vyjmenovává nedostatky, které se v bytě nacházejí.
Protože by uzavření nájemní smlouvy měla vždy předcházet prohlídka bytu, můžete se s pronajímatelem domluvit na opravě či vylepšení některých prvků v bytě. Můžete například požádat o výmalbu kuchyně nebo opravu kapajícího kohoutku v koupelně.
Tyto opravy by pak měl jednoznačně hradit pronajímatel. Není důvod, abyste opravovali byt, který teprve začínáte užívat, pokud jsou důvody k opravě oprávněné.
Pokud něco poškodíte, náprava jde za vámi
Jestliže v bytě způsobíte nějakou škodu, zcela logicky byste pak škodu měli hradit vy jako nájemce. Byt byste totiž na konci nájmu měli vrátit v původním stavu. Je běžné, že je-li vina na straně pronajímatele, opravy hradí on sám.
Jako pojistka pro takové případy slouží kauce, která při vystěhování nemusí být vrácena, jestliže stav bytu neodpovídá původnímu.
Pokud se ale něco poškodí bez zavinění obývající rodiny, je situace diametrálně odlišná. Běžné opotřebení materiálu, nábytku a spotřebičů jde naopak za majitelem nemovitosti.
Prasklá žárovka? Pronajímatele neobtěžujte
Běžné drobnosti typu prasklé žárovky si individuálně řeší nájemce bytu. Opravy v řádu stokorun nejsou něčím, s čím byste měli obtěžovat majitele nemovitosti.
Specifickou situací jsou ale krátkodobé pronájmy, zde by měl pronajímatel řešit i takové drobnosti, jako je například prasklá žárovka.
Není důvod, aby někdo, kdo v bytě stráví dvě noci, kupoval novou žárovku.
Vše je především o domluvě
Přestože na podobné situace myslí například občanský zákoník, v první řadě by se měly obě strany dohodnout na tom, jak se bude která situace řešit. Zákon totiž v tomto případě ani zdaleka nemůže jasně stanovit řešení každé individuální situace. Racionální lidská domluva naopak funguje spolehlivě..
Zdroj foto: pexels