Domů     Technika
Kdo hradí opravy v pronájmu? Nájemce, nebo pronajímatel?
Martin Macourek
od Martin Macourek 10.10.2022

komerční sdělení

Častou otázkou osob žijících v pronajatém bytě je, kdo by měl hradit realizované úpravy, opravy a vylepšení. Jak jistě tušíte, odpověď není zcela jednoznačná, určitá pravidla ale existují..

Stav bytu při nastěhování

Pokud se stěhujete do bytu, který si nově pronajímáte, měli byste do užívání dostat nemovitost k tomu způsobilou. To zcela jednoduše řečeno znamená, že by měly fungovat elektrické zásuvky, osvětlení, přívod vody, odpady.

reklama

Funkční by měla být okna, dveře. V dobrém stavu by měly být omítky a výmalba nebo podlahy. V pořádku by byt měl být i z hlediska úklidu a hygienických podmínek.

V ideálním případě by měl být stav takto charakterizován v nájemní smlouvě, takřka dokonalou situací je pak zpracovaný předávací protokol, který případně vyjmenovává nedostatky, které se v bytě nacházejí.

Protože by uzavření nájemní smlouvy měla vždy předcházet prohlídka bytu, můžete se s pronajímatelem domluvit na opravě či vylepšení některých prvků v bytě. Můžete například požádat o výmalbu kuchyně nebo opravu kapajícího kohoutku v koupelně.

Tyto opravy by pak měl jednoznačně hradit pronajímatel. Není důvod, abyste opravovali byt, který teprve začínáte užívat, pokud jsou důvody k opravě oprávněné.

Pokud něco poškodíte, náprava jde za vámi

Jestliže v bytě způsobíte nějakou škodu, zcela logicky byste pak škodu měli hradit vy jako nájemce. Byt byste totiž na konci nájmu měli vrátit v původním stavu. Je běžné, že je-li vina na straně pronajímatele, opravy hradí on sám.

reklama

Jako pojistka pro takové případy slouží kauce, která při vystěhování nemusí být vrácena, jestliže stav bytu neodpovídá původnímu.

Pokud se ale něco poškodí bez zavinění obývající rodiny, je situace diametrálně odlišná. Běžné opotřebení materiálu, nábytku a spotřebičů jde naopak za majitelem nemovitosti.

Prasklá žárovka? Pronajímatele neobtěžujte

Běžné drobnosti typu prasklé žárovky si individuálně řeší nájemce bytu. Opravy v řádu stokorun nejsou něčím, s čím byste měli obtěžovat majitele nemovitosti.

reklama

Specifickou situací jsou ale krátkodobé pronájmy, zde by měl pronajímatel řešit i takové drobnosti, jako je například prasklá žárovka.

Není důvod, aby někdo, kdo v bytě stráví dvě noci, kupoval novou žárovku.

Vše je především o domluvě

Přestože na podobné situace myslí například občanský zákoník, v první řadě by se měly obě strany dohodnout na tom, jak se bude která situace řešit. Zákon totiž v tomto případě ani zdaleka nemůže jasně stanovit řešení každé individuální situace. Racionální lidská domluva naopak funguje spolehlivě..

Zdroj foto: pexels

reklama
Související články
Evropská vesmírná agentura (ESA) potvrdila pokračování mezinárodní mise Lunar Geology Orbiter (LUGO), tím se projekt přesouvá do další fáze, během které mezinárodní tým vedený brněnskou společností TRL Space detailně zpracuje přesný design celé mise. LUGO chce odpovědět na nejasnosti ohledně stáří měsíční vulkanické aktivity, a zároveň jako první zmapovat jeskynní systémy na Měsíci. Sonda bude vážit […]
Bouře, hurikány, extrémní sucha i přívalové deště. Klimatické změny si s lidskou civilizací pohrávají jak mořský příboj s papírovou loďkou. Tyto změny se zatím nedaří lidstvu zastavit, ale i za pomoci české družice bude možné je monitorovat. Jedním z hlavních úkolů české družicové mise SOVA bude zpřesnit klimatické modely a předpovědi extrémního počasí. Satelit bude zkoumat procesy ve […]
V roce 2028 by měla na oběžnou dráhu Země vystoupat česká družice SOVA. Zkoumat bude procesy ve středních a vyšších vrstvách atmosféry, které dosud nebyly dostatečně studovány, což by mělo pomoci přesněji předpovídat extrémní jevy počasí. S váhou okolo 100 kg bude SOVA (anglicky Satellite Observation of waVes in the Atmosphere) největším českým satelitem letícím […]
Až se astronauti poprvé po více než 50 letech vrátí na Měsíc v rámci mise NASA Artemis III, budou mít na sobě skafandr nové generace. Lepší, flexibilnější, odolnější, pohodlnější. Pokročilý speciální oblek zajistí, že astronauti budou vybaveni vysoce výkonným a robustním vybavením a že se do něj vejde mnoho typů lidských postav. Nový skafandr Axiom […]
Automobilka, která vyvíjí a vyrábí první český hypersport Praga Bohema, uvádí na trh i výjimečnou jednostopou záležitost. Tahle motorka váží pouhých 142 kg, v rámu z chrom-molybdenové oceli je vzduchem chlazený čtyřdobý dvouválec o objemu 773 cm3 a vznikne jen 28 kusů. Praga ZS 800… Mrkněte na to. Ještě jednou. A pak na design ikonického modelu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz