Domů     Ostatní
Fyzikální pohotovost v Opavě: Když studenti pomáhají studentům
Jan Zelenka
od Jan Zelenka 10.10.2022

Po Matematické pohotovosti slouží studentům v Opavě nově i první pomoc z oblasti fyziky. Jedná se o aktivitu Slezské univerzity v Opavě, jejíž pokročilí studenti zajišťují pohotovostní doučování pro studenty středních škol i žáky základních škol, kteří se dostanou do dočasných problémů s chápáním učiva..

Zatímco matematická pohotovost v Opavě úspěšně slouží už třetím rokem, a veřejnost si pro velký zájem vyžádala rozšíření „ordinační doby“ na dvakrát týdně, a dokonce také o prázdninách, teď se dostalo na další „oddělení“ – fyzikální pohotovost.

Zpočátku bude dostupná během školního roku každou středu, a to od 13 do 17 hodin. Univerzita se tak snaží službou zdarma pomoci především studentům, u nichž by krátkodobý výpadek v pochopení probírané látky ve škole mohl přerůst ve vážnější studijní komplikace.

zdroj: Slezská univerzita v Opavě

Brain Fitness

Školáci a studenti v Opavě a okolí už vědí, že pokud se zcela ztratí v čerstvě probírané látce z oblasti matematiky, a hrozí, že nepomůže ani domácí samostudium, je nejlepší přímo ze školy zamířit do Brain Fitness na Beethovenově ul.

reklama

2 v centru města, provozovaného Matematickým ústavem Slezské univerzity v Opavě. „Charakter Matematické pohotovosti kopíruje systém pomoci zdravotní, ze kterého si vypůjčila název,“ komentuje základní principy fungujícího systému univerzitní zaměstnanec a duchovní otec tohoto ojedinělého projektu David Slosarczyk a pokračuje:

„Matematická pohotovost není míněna pro soustavné doučování stejně, jako lékařská služba první pomoci není určena pro chronické pacienty. Je nezištně podanou rukou v případě náhlého úrazu a stejně jako u něj platí, že se vyplatí přijít co nejdříve po jeho vzniku.“.

Od října má fyzika smysl

Veřejnost tuto iniciativu oceňuje a vítá; ve skutečnosti právě na základě její poptávky se nyní pohotovost rozšiřuje také o fyzikální část. Odbornou garanci nad novou službou zajistí Fyzikální ústav Slezské univerzity.

reklama

Léčit si nehody s fyzikou je možné od 5. října 2022 každou středu od 13 do 17 hodin, pokud zájem bude převyšovat kapacitní možnosti, bude univerzita uvažovat o rozšíření služby.

Veškerá pomoc žákům a studentům v matematice a fyzice, kterou Slezská univerzita prostřednictvím svých studentů poskytuje, je zdarma, a to i v případě opakovaných návštěv. Oba univerzitní vysokoškolské ústavy mohou tuto službu pro veřejnost provozovat bezplatně také díky altruismu majitele objektu, v němž Brain Fitness sídlí, Daniela Bahenského, který po univerzitě za poskytnuté prostory nepožaduje nájemné.

reklama
Související články
Profesor Katsuhiko Hayashi z Ósacké univerzity se už léta zaobírá léčbou neplodnosti. Na konferenci v Londýně nyní oznámil, že se mu podařilo vytvořit vajíčka z buněk myších samců. Výzkum, který je zatím v počáteční fázi, spočíval v přeměně samčích pohlavních chromozomů XY na samičí XX. Podle Hayashiho, který je celosvětově uznávaným odborníkem v této oblasti, […]
Nový rok je zde a jako vždy s sebou přináší spoustu nadějí. Aby onu fázi očekávání nevystřídala cimrmanovská fáze zklamání, o to se budou snažit i vědci. Co tedy lze očekávat v roce 2023 na poli vědy? * V dubnu by měla k Jupiteru odstartovat sonda JUICE. Kromě krále Sluneční soustavy bude zkoumat i místní […]
Náš nejbližší vesmírný souputník Měsíc má svou tvář výrazně zjizvenou krátery. To není nijak výjimečné, nějaký ten kráter si z kosmických karambolů odnese každé pevné těleso. A i když na naší planetě kvůli erozi a přírodním podmínkám nejsou tak patrné, i zde je spousta památníků na nedobrovolné schůzky Země s nezvanými kosmickými návštěvníky. A kdyby […]
Ještě před nějakými sto lety byl svět vědy otevřen téměř výhradně mužům. Byla to obrovská škoda, protože lidstvo tak využívalo jen padesát procent své intelektuální kapacity. Od té doby se však mnohé změnilo i díky průkopnicím jako byla antropoložka Ruth Benedictová. Její přesah přitom dalece vědeckou obec přesáhl, když vystupovala proti rasismu, a přišla s […]
Výzkumný tým Provozně ekonomické fakulty MENDELU, který se dlouhodobě věnuje problematice plýtvání potravinami v domácnostech, zjistil, jaké množství potravin končí ve směsném komunálním odpadu. Průměrně je to 36,4 kilogramů za rok, v sídlištní zástavbě pak až 53 kilogramů na osobu. Nyní se chtějí zaměřit na to, jak by se mohl tento odpad dále zpracovat a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz