Domů     Zajímavosti
Proč jsou kryptoměny zajímavý finanční instrument a co potřebuji, abych začal investovat?
Martin Macourek
od Martin Macourek 6.10.2022

komerční sdělení

Kryptoměny jsou stále oblíbenější finanční instrument i pro velké hráče z celého světa. Díky své popularitě lákají stále více „běžných lidí“, kteří chtějí investovat své peníze. Kryptoměny jednoznačně jsou zajímavý finanční instrument s vysokou volatilitou, ale investice do nich přináší i určitá rizika.

Jak být při obchodování s kryptoměnami úspěšný a co k tomu budete potřebovat?.

Co jsou kryptoměny?

Kryptoměny jsou v podstatě elektronické peníze, nebo také digitální měny. Existují pouze ve virtuálním prostoru a jejich objem je pevně daný. Nejznámější kryptoměnou je Bitcoin, který je zároveň také úplně první měnou tohoto druhu.

reklama

Klasické měny jsou centralizované a příslušná instituce, centrální banka, rozhoduje o jejich objemu v oběhu. Čím větší objem peněz je v oběhu, tím vyšší je inflace.

Díky decentralizaci kryptoměn nemůže nikdo jejich objem uměle zvyšovat nebo snižovat. Například objem Bitcoinu je 21 milionů mincí a nelze jej měnit. Mohou pouze vznikat další kryptoměny odštěpením od Bitcoinu.

V tom je jeden z nejpodstatnějších rozdílů mezi kryptoměnami a klasickými jmény, tedy fyzickými penězi. V pohledu udržení své hodnoty jsou kryptoměny bezpečnější a navíc se spíše očekává růst jejich hodnoty.

Kterou kryptoměnu si vybrat?

Nejznámější a nejstarší kryptoměna je Bitcoin, která působí již 11 let. Za tu dobu se na trhu objevilo více než 1 000 dalších digitálních jmen. Kromě Bitcoinu se nejvíce obchoduje s kryptoměnou Ethereum, Litecoin, Ripple, EOS, NEO, Dogecoin, Polkadot či Cosmos. Odštěpením od Bitcoin vznikem Bitcoin Cash, který je také populární.

reklama

Online investiční platformy obvykle nabízejí nejpopulárnější kryptoměny, obvykle jich je tak 20 – 30, které mají i nejlepší kurzy. Samozřejmě je zde také možnost zariskovat a investovat do méně známých nebo nových kryptoměn.

Stále jste však limitováni i nabídkou platformy, přes kterou obchodujete.

Jak začít investovat do kryptoměn?

Investovat do kryptoměn můžete prostřednictvím online investičních platforem, přes které můžete investovat i do jiných finančních instrumentů. Koupit kryptoměny je tedy stejně jednoduché jako pořídit například akcie nebo ETF fondy.

reklama

Nabízejí je prakticky všichni významní investiční brokeři. Stačí si tedy vytvořit účet v obchodní platformě, vložit peníze a pořídit svou první kryptoměnu. Stačí Vám pouze chytrý telefon, tablet nebo notebook s připojením na internet.

Pokud nemáte větší sumu peněz, kterou byste mohli hned investovat, nezoufejte. Pro začátek Vám stačí i několik desítek eur měsíčně. Jednou z možností, jak si pořídit kryptoměny jsou i automaty na kryptoměny. Najít je můžete už i v Čechách obvykle v obchodních centrech.

Jaké jsou výhody kryptoměn?

Kryptoměny většinou používají blockchain, tedy decentralizované systémy. Blockchain je veřejný soubor transakcí, databáze, a spravují jej systémy a osoby, které těží kryptoměny. Jedná se o šifrovaný a zabezpečený systém.

Transakce jsou sice veřejné, ale anonymní, takže jsou bezpečné, transparentní a v podstatě se nedají vystopovat. Provádět se mohou bez zprostředkovatele. Transakcí se tedy neúčastní třetí strany, a pokud si budete hlídat číslo Vaší peněženky, anonymita nebude narušena.

Jak již bylo zmíněno, hodnotu kryptoměn neovlivňují centrální banky a jejich objem je pevně daný. Kryptoměny mají spíše deflační charakter a růst se předpokládá i z dlouhodobého hlediska. Převody kryptoměn jsou rychlé, platba proběhne téměř okamžitě a nezáleží na tom, zda se jedná o platbu v rámci země nebo ji posíláte na jiný kontinent.

Kryptoměny jsou stále jen na začátku svého „života“, Bitcoin se objevil až v roce 2009. Pro mnohé jsou kryptoměny něco, co je jen hudba budoucnosti. Právě v budoucnosti se mohou stát běžně používanou měnou, kterou budete moci platit tak běžně, jako dnes platební kartou, chytrým telefonem nebo hotovostí.

Kryptoměny přinášejí i rizika

Investice s sebou vždy nesou určitou míru rizika. Kryptoměny nejsou výjimka. Pokud investujete do kryptoměn, musíte počítat s tím, že mohou přijít výrazné kolísání, které je třeba ustát zejména psychicky.

Cena kryptoměny může během dne během dne prudce klesnout nebo i narůst. Výjimkou nejsou ani vzestupy a pády na úrovni 10 % a to za jediný den.

Počítat je třeba i s tím, že kryptoměnové burzy jsou pravidelným cílem hackerů, kteří dokáží Váš účet dokonale vyprázdnit. Určitou formou ochrany je obchodování přes regulovaných brokerů. Pozor si musíte dávat i při zadávání převodu.

Pokud ze svého účtu v bance pošlete omylem peníze na nesprávný účet nebo zadáte nesprávnou částku, lze tento problém vyřešit. U kryptoměn takovou možnost nemáte, protože transakce jsou anonymní. Kryptoměny poslané na nesprávný účet jsou navždy pryč.

Rozdělení investice

V kryptoměnách je stále poměrně malý kapitál, protože se ještě zcela nerozjely. Přece jen jde o poměrně mladý finanční instrument, do kterého se vkládají naděje do budoucna. To je dobrý důvod, proč do nich investovat.

Avšak vložit do nich celý kapitál nemusí být vzhledem k jejich nevýhodám rozumné. I v tomto případě platí, že kapitál by se měl rozložit, abyste nepřišli o všechno. Risk sice může znamenat velký zisk, ale také bankrot.

Je proto dobré, rozdělit kapitál mezi více finančních instrumentů.

Kromě kryptoměn můžete investovat do oblíbených akcií, ETF ale také komodit nebo indexů.

Rozdělení rizika je základem pro úspěšné investování a rozhodně se netýká pouze kryptoměn, ale obchodování na burze obecně.

Další informace o investování naleznete na webstránce winsidetrading.com..

reklama
Související články
Prokrastinace představuje fenomén odkládání plnění povinností a úkolů. Místo toho se člověk raději věnuje nedůležité činnosti, nebo přímo nicnedělání. Rozhodně si však při ní neodpočinete, nestojí za ní ale ani lenost. Co ji způsobuje a jak s ní zatočit? Podle odborníků je prokrastinace výrazná a chronická tendence odkládat plnění povinností a úkolů, zejména těch náročných a […]
Večeře v rodinném kruhu jsou příjemným zakončením dne, příležitost se uvolnit a popovídat si se svými blízkými. I když je Češi milují, každý den si je dopřává jen 9 % rodin. Alespoň třikrát týdně pak 60 % rodin. Společné večeře přitom přinášejí spoustu výhod, včetně zdravotních. Třeba… Nejnovější průzkum uskutečněný v září tohoto roku American Heart Association, […]
Na tuto otázku mohou pomoci odpovědět lidé, kteří přežili válku v Jugoslávii! Výzkumníci centra CEITEC Masarykovy univerzity hledají dobrovolníky pro mezinárodně uznávanou studii… Stres je přirozenou reakcí organismu na vnímané hrozby nebo problémy. Vyvolává v našem těle řadu fyziologických změn, včetně uvolňování stresových hormonů, jako je kortizol a adrenalin. Zatímco krátkodobý stres může být pro […]
Až se astronauti poprvé po více než 50 letech vrátí na Měsíc v rámci mise NASA Artemis III, budou mít na sobě skafandr nové generace. Lepší, flexibilnější, odolnější, pohodlnější. Pokročilý speciální oblek zajistí, že astronauti budou vybaveni vysoce výkonným a robustním vybavením a že se do něj vejde mnoho typů lidských postav. Nový skafandr Axiom […]
Neodvratitelná je sudba vysychajícího Aralského jezera. Z kdysi obří vodní plochy zůstal jen malý pozůstatek na kazašské straně hranice. Zcela stejný osud však hrozí i dalším jezerům – mezi nimi i Urmijskému jezeru v Íránu, které bývalo největším jezerem na Blízkém východě. Voda v bezodtokém jezeře, které mělo dříve rozlohu 5000 km2 jako Ústecký kraj, ubývá nepřetržitě od […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz