Domů     Medicína
Nečekaný druh závislosti: Nosní kapky mohou být nebezpečné
Matěj Soukup
od Matěj Soukup 5.10.2022
Nosní kapky proti rýmě mohou vyvolat závislost. Zdroj: Pixabay

Patříte k těm, které každoročně potrápí rýma, a bez nosních kapek nedáte v sychravém počasí ani ránu? Pak byste si měli dávat pozor. Podle nedávného výzkumu si na přípravcích, které vám dočasně uleví, můžete snadno vypěstovat podobnou závislost jako na drogách nebo alkoholu..

Po kapkách do nosu sáhne podle průzkumu společnosti Sinulan forte občas tři čtvrtinu Čechů. Pozor si však musejí dávat na přípravky, které obsahují dekongestanty. To jsou látky, které zužují cévy, tím pomáhají odstranit otok nosní sliznice a přináší úlevu od rýmy a ucpaného nosu.

Tyto složky však mohou vyvolat závislost a může se stát, že po nějaké době už bez nosních sprejů nevydržíte. Je proto důležité, abyste je neužívali déle než týden, děti dokonce maximálně pět dní.

reklama

Podle lékárnice Michaely Bažantové si nosní sliznice může zvyknout na jejich pravidelný přísun a mezi jednotlivými dávkami zduří. To pak pocítíte jako ucpaný nos a logicky to vyřešíte novou dávkou. Tím vzniká začarovaný kruh závislosti.

Po přípravcích obsahujících dekongestanty sáhne v průměru každý osmý nachlazený. Nachlazení je vůbec nejrozšířenějším lidským onemocněním a průměrný člověk ho řeší zhruba dvakrát až pětkrát ročně.

Při kýchnutí se virus rozšíří až na vzdálenost 1,5 metru a v papírovém kapesníku může přežít až 12 hodin. Vyhazovat proto posmrkané kapesníky do košů v místnosti, kde se kromě vás pohybují další lidé, není příliš ohleduplné.

Pokud rýmou trpíte téměř nepřetržitě nebo jste na něco alergičtí, měli byste to těžké například v Japonsku nebo Číně. Lidově řečeno troubit do kapesníku před ostatními se tam považuje za krajně neslušné.

reklama

V zemi, která je založená na všelijakých pro nás stěží pochopitelných zdvořilostních projevech v takřka každé situaci, se to skoro rovná společenské sebevraždě.

reklama
Související články
Patří k nejmenším ze všech mikrobů na světě. Dokonce se o nich říká, že jsou tak malé, že by se na špendlíkovou hlavičku vešlo 500 milionů rhinovirů, jež způsobují nachlazení. Jsou zcela jedinečné, jelikož se množí uvnitř buněk jiných živých tvorů. Co vše o virech (ne)víme? Nachází se na kůži, drží na površích nebo si […]
Coby potomci Adama a Evy jsme byli „naprogramováni“ k tomu, abychom se milovali a množili. Proto každý rok přijde na svět 140 milionů dětí, 500 000 z nich však s pomocí umělého oplodnění. V posledních letech totiž vitalita mužských spermií klesá. Avšak Češi našli lék… Měří zhruba 0,05 mm a pouhým okem jsou neviditelné. I […]
Do žebříčku 50 nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední a jihovýchodní Evropě se probojovalo 13 českých společností. Ve 23. ročníku soutěže Deloitte Technology Fast 50 CE získaly prestižní ocenění CE Tech Rocketship české firmy LutherOne a CYRKL, ale vůbec nejlepší a nejrychleji rostoucí tech firmou je opět FTMO. Nejrychleji rostoucí technologickou firmou ve střední Evropě […]
Ve světě je moc bolesti. Jak by ji mohlo být o něco míň, to představili odborníci z FN Motol. Jde o neuromodulační metody léčby určené k tlumení nebo odstranění silných, jinak nezvládnutelných bolestí. Chronická bolest je syndrom. Toto onemocnění pacienty sužuje nejen po tělesné, ale i psychické stránce. Ale farmakologická, psychoterapeutická či rehabilitační pohybová terapie […]
Proces stárnutí začíná již v momentě našeho narození. Každý den je v lidském těle nahrazeno 330 miliard buněk. Jejich životní cyklus šlape jako hodinky, a nikdy se nemění. Je ale možné tyto základní stavební kameny přimět k pomalejšímu odchodu do penze? Jedno známé rčení praví, že „ženy stárnou otřesně, zatímco na mužích to vůbec není […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz