Domů     Medicína
Nečekaný druh závislosti: Nosní kapky mohou být nebezpečné
Matěj Soukup 5.10.2022
Nosní kapky proti rýmě mohou vyvolat závislost. Zdroj: Pixabay

Patříte k těm, které každoročně potrápí rýma, a bez nosních kapek nedáte v sychravém počasí ani ránu? Pak byste si měli dávat pozor. Podle nedávného výzkumu si na přípravcích, které vám dočasně uleví, můžete snadno vypěstovat podobnou závislost jako na drogách nebo alkoholu..

Po kapkách do nosu sáhne podle průzkumu společnosti Sinulan forte občas tři čtvrtinu Čechů. Pozor si však musejí dávat na přípravky, které obsahují dekongestanty. To jsou látky, které zužují cévy, tím pomáhají odstranit otok nosní sliznice a přináší úlevu od rýmy a ucpaného nosu.

Tyto složky však mohou vyvolat závislost a může se stát, že po nějaké době už bez nosních sprejů nevydržíte. Je proto důležité, abyste je neužívali déle než týden, děti dokonce maximálně pět dní.

Podle lékárnice Michaely Bažantové si nosní sliznice může zvyknout na jejich pravidelný přísun a mezi jednotlivými dávkami zduří. To pak pocítíte jako ucpaný nos a logicky to vyřešíte novou dávkou. Tím vzniká začarovaný kruh závislosti.

Po přípravcích obsahujících dekongestanty sáhne v průměru každý osmý nachlazený. Nachlazení je vůbec nejrozšířenějším lidským onemocněním a průměrný člověk ho řeší zhruba dvakrát až pětkrát ročně.

Při kýchnutí se virus rozšíří až na vzdálenost 1,5 metru a v papírovém kapesníku může přežít až 12 hodin. Vyhazovat proto posmrkané kapesníky do košů v místnosti, kde se kromě vás pohybují další lidé, není příliš ohleduplné.

Pokud rýmou trpíte téměř nepřetržitě nebo jste na něco alergičtí, měli byste to těžké například v Japonsku nebo Číně. Lidově řečeno troubit do kapesníku před ostatními se tam považuje za krajně neslušné.

V zemi, která je založená na všelijakých pro nás stěží pochopitelných zdvořilostních projevech v takřka každé situaci, se to skoro rovná společenské sebevraždě.

Související články
Menopauza, při které u ženy dochází k zástavě menstruace, znamená ztrátu plodnosti ženy. Ovšem se sníženou tvorbou ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu je spojen nárůst rizika některých chorob u žen, před kterými je tyto chránily. Oddálení menopauzy by ženy před jejich rozvojem uchránilo. Nadějí by mohl být již známý imunosupresivní lék rapamycin. Ženy po […]
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se Pavel a hospitalizován byl s nádorem, který mu napadl většinu břišních orgánů a přední stranu břicha. První podobnou operaci proto podstoupil již před dvěma lety. Nové tenké střevo se však […]
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo silné svaly bez cvičení.   Miliony barev Většina z nás dokáže rozeznat asi jeden milion odstínů barev. To ale nejsou hranice lidských možností. Asi 12 % […]
O málokteré nemoci můžeme říct, že se s ní setkáváme denně, a pokud se netýká přímo vás, pak jistě někoho z blízkého okolí. Statistika mluví jasně – každý osmý člověk na světě je obézní, každý třetí trpí nadváhu. Její léčba se po celou historii rovnala boji s větrnými mlýny, v posledních letech se ale karta obrací. Žádnou magickou pilulku […]
Na první pohled se může zdát, že jde o obyčejnou únavu… Může však jít i o život. Ačkoli patří Myasthenia gravis k nejčastějším a zároveň nejnebezpečnějším svalovým onemocněním, o jeho existenci ví laická i odborná veřejnost stále velmi málo Podle předsedkyně pacientské organizace MYGRA, Miriam Křivkové, se přitom může objevit v řádu několika minut. „Tělo se […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz