Domů     Vesmír
Artemis I znovu neodstartuje, plány NASA překazilo počasí
Matěj Soukup 5.10.2022
Sestava Artemis I krátce po vyvezení na startovací rampu 17. srpna. Zdroj: NASA/Joel Kowsky, Public domain, via Wikimedia Commons

Mise Artemis I k Měsíci, která měla původně odstartovat už 29. srpna, neodstartoval ani na druhý pokus. Zatímco první start odsoudil k nezdaru porouchaný odvzdušňovací ventil, tentokrát bylo na vině počasí..

Nad Spojenými státy se přehnal hurikán Ian, který zasáhl nejsilněji právě Floridu, kde leží Kennedyho vesmírné středisko.

Mise Artemis I se tak musela znovu odložit. NASA oznámila, že termín startu bude posunut nejméně do 12. listopadu. S dalším pokusem o start se totiž musí vyčkávat do doby, než se Měsíc v době očekávaného příletu ocitne v optimální pozici vzhledem k Zemi.

Podmínek pro start mise je navíc vícero. NASA má v plánu vyzkoušet přistání s takzvaným odskokem, kdy se přistávací modul nejprve vnoří do vyšších vrstev atmosféry, znovu je opustí a teprve poté provede kompletní přistávací sekvenci.

Požaduje zároveň návrat za denního světla kvůli snazší práci záchranných týmů. Lodě budou přistávat do Tichého oceánu.

Mise Artemis I je první misí z programu Artemis, jehož konečným cílem je obnovit pilotované lety k Měsíci, které skončily s posledním letem programu Apollo. První mise je bez posádky a má otestovat všechny palubní systémy, kamery, odolnost lodi v případě srážky s mikroasteroidy či vesmírným smetím a především tepelný štít.

Modul Orion v továrně NASA v říjnu 2020. Zdroj: NASA, Public domain, via Wikimedia Commons

Loď se totiž při návratu do zemské atmosféry vlivem tření o houstnoucí vzduchové vrstvy rozehřeje až na teplotu přes 2500 stupňů Celsia. V případě jakékoliv poruchy tepelného štítu nemá posádka šanci přežít.

Právě poškození štítu kusem izolační pěny odtržené při startu odsoudilo v roce 2003 k smrti posádku raketoplánu Columbia, který se při návratu vlivem narůstajícího poškození křídla horkými plyny rozpadl.

Druhá mise v programu Artemis by měla následovat v roce 2024 a už by měla být pilotovaná. Na programu se podílí i soukromá kosmická společnost SpaceX podnikatele Elona Muska, která má zajistit prostřednictvím znovupoužitelné kosmické lodi Starship dvě přistání na povrchu Měsíce.

Chcete vědět jak probíhá trénink a výcvik  astronautů z mise Artemis pro přistání na Měsíci? Obsáhlý článek si můžete přečíst v čísle 12/2022, které vyjde 14. listopadu.

Související články
Že vesmír je poněkud děsivé místo, ukazuje několik posledních astronomických objevů. V květnu astronomové oznámili pozorování hvězdy, která právě polyká jednu ze svých vlastních planet. Krátce předtím jiný tým popsal černé díry, které trhají hvězdy na kusy a pohlcují je v procesu známém jako slapový rozvrat. Nyní mezinárodní skupina astronomů oznámila, že pozoruje jeden z […]
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava působí jako vzorová hvězdná rodina. Nedá se ovšem vyloučit, že kdysi dávno v raných fázích vývoje Sluneční soustavy gravitační kulečník mohl některou z planet […]
Pete Conrad byl třetím člověkem na Měsíci, zemřel v roce 1999 při havárii motocyklu, který sám řídil. Manželka Nancy na jeho počest spustila Conrad Challange, prestižní mezinárodní soutěž, v rámci které mohou mladí lidé z celého světa soutěžit o to, kdo navrhne nejužitečnější inovaci pro vesmírný program. Letos v ní uspěla pětice studentů z Čech. […]
Americká sonda Juno zkoumá Jupiter už od roku 2016. Největší planeta Sluneční soustavy je bezesporu zajímavým tělesem, ale to samé platí i o jejích oběžnicích. Proto sonda čas od času zaměří svou pozornost na některou z nich. Kdyby na Jupiterově měsíci Io žili nějací kartografové, byly by ze své práce zoufalí. Extrémní vulkanismus tohoto tělesa, […]
Astronomové objevili dosud nejhmotnější hvězdnou černou díru v Mléčné dráze. Prozradila ji obíhající hvězda, která se kvůli ní při svém pohybu podivně „kymácí“. Neunikla tak pozornosti mise Gaia Evropské kosmické agentury. K ověření hmotnosti černé díry byla použita data z dalekohledu Very Large Telescope Evropské jižní observatoře (ESO VLT) a dalších pozemních observatoří, podle nichž […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz