Domů     Vesmír
Artemis I znovu neodstartuje, plány NASA překazilo počasí
Matěj Soukup
od Matěj Soukup 5.10.2022
Sestava Artemis I krátce po vyvezení na startovací rampu 17. srpna. Zdroj: NASA/Joel Kowsky, Public domain, via Wikimedia Commons

Mise Artemis I k Měsíci, která měla původně odstartovat už 29. srpna, neodstartoval ani na druhý pokus. Zatímco první start odsoudil k nezdaru porouchaný odvzdušňovací ventil, tentokrát bylo na vině počasí..

Nad Spojenými státy se přehnal hurikán Ian, který zasáhl nejsilněji právě Floridu, kde leží Kennedyho vesmírné středisko.

Mise Artemis I se tak musela znovu odložit. NASA oznámila, že termín startu bude posunut nejméně do 12. listopadu. S dalším pokusem o start se totiž musí vyčkávat do doby, než se Měsíc v době očekávaného příletu ocitne v optimální pozici vzhledem k Zemi.

reklama

Podmínek pro start mise je navíc vícero. NASA má v plánu vyzkoušet přistání s takzvaným odskokem, kdy se přistávací modul nejprve vnoří do vyšších vrstev atmosféry, znovu je opustí a teprve poté provede kompletní přistávací sekvenci.

Požaduje zároveň návrat za denního světla kvůli snazší práci záchranných týmů. Lodě budou přistávat do Tichého oceánu.

Mise Artemis I je první misí z programu Artemis, jehož konečným cílem je obnovit pilotované lety k Měsíci, které skončily s posledním letem programu Apollo. První mise je bez posádky a má otestovat všechny palubní systémy, kamery, odolnost lodi v případě srážky s mikroasteroidy či vesmírným smetím a především tepelný štít.

Modul Orion v továrně NASA v říjnu 2020. Zdroj: NASA, Public domain, via Wikimedia Commons

Loď se totiž při návratu do zemské atmosféry vlivem tření o houstnoucí vzduchové vrstvy rozehřeje až na teplotu přes 2500 stupňů Celsia. V případě jakékoliv poruchy tepelného štítu nemá posádka šanci přežít.

reklama

Právě poškození štítu kusem izolační pěny odtržené při startu odsoudilo v roce 2003 k smrti posádku raketoplánu Columbia, který se při návratu vlivem narůstajícího poškození křídla horkými plyny rozpadl.

Druhá mise v programu Artemis by měla následovat v roce 2024 a už by měla být pilotovaná. Na programu se podílí i soukromá kosmická společnost SpaceX podnikatele Elona Muska, která má zajistit prostřednictvím znovupoužitelné kosmické lodi Starship dvě přistání na povrchu Měsíce.

Chcete vědět jak probíhá trénink a výcvik  astronautů z mise Artemis pro přistání na Měsíci? Obsáhlý článek si můžete přečíst v čísle 12/2022, které vyjde 14. listopadu.

reklama
Související články
Od vesmírného teleskopu Jamese Webba si vědci slibovali mnohé. A výkonný teleskop umístěný 1,5 milionu kilometrů od naší planety tyto naděje naplňuje. Nyní prozkoumal planetu, která se nachází v podstatě za humny, a objevil na ní řadu pozoruhodných ingrediencí. Pozemská atmosféra si s námi leckdy umí zle pohrát, ale proti jiným planetám má pořád povahu […]
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu, v tomto případě gravitačnímu. Právě gravitační síly mohou některou z planet, která dosud spokojeně obíhala svou hvězdu, udělat planetárního bezdomovce. […]
Evropská vesmírná agentura (ESA) potvrdila pokračování mezinárodní mise Lunar Geology Orbiter (LUGO), tím se projekt přesouvá do další fáze, během které mezinárodní tým vedený brněnskou společností TRL Space detailně zpracuje přesný design celé mise. LUGO chce odpovědět na nejasnosti ohledně stáří měsíční vulkanické aktivity, a zároveň jako první zmapovat jeskynní systémy na Měsíci. Sonda bude vážit […]
V roce 2028 by měla na oběžnou dráhu Země vystoupat česká družice SOVA. Zkoumat bude procesy ve středních a vyšších vrstvách atmosféry, které dosud nebyly dostatečně studovány, což by mělo pomoci přesněji předpovídat extrémní jevy počasí. S váhou okolo 100 kg bude SOVA (anglicky Satellite Observation of waVes in the Atmosphere) největším českým satelitem letícím […]
Až se astronauti poprvé po více než 50 letech vrátí na Měsíc v rámci mise NASA Artemis III, budou mít na sobě skafandr nové generace. Lepší, flexibilnější, odolnější, pohodlnější. Pokročilý speciální oblek zajistí, že astronauti budou vybaveni vysoce výkonným a robustním vybavením a že se do něj vejde mnoho typů lidských postav. Nový skafandr Axiom […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz