Domů     Vesmír
Artemis I znovu neodstartuje, plány NASA překazilo počasí
Matěj Soukup 5.10.2022
Sestava Artemis I krátce po vyvezení na startovací rampu 17. srpna. Zdroj: NASA/Joel Kowsky, Public domain, via Wikimedia Commons

Mise Artemis I k Měsíci, která měla původně odstartovat už 29. srpna, neodstartoval ani na druhý pokus. Zatímco první start odsoudil k nezdaru porouchaný odvzdušňovací ventil, tentokrát bylo na vině počasí..

Nad Spojenými státy se přehnal hurikán Ian, který zasáhl nejsilněji právě Floridu, kde leží Kennedyho vesmírné středisko.

Mise Artemis I se tak musela znovu odložit. NASA oznámila, že termín startu bude posunut nejméně do 12. listopadu. S dalším pokusem o start se totiž musí vyčkávat do doby, než se Měsíc v době očekávaného příletu ocitne v optimální pozici vzhledem k Zemi.

Podmínek pro start mise je navíc vícero. NASA má v plánu vyzkoušet přistání s takzvaným odskokem, kdy se přistávací modul nejprve vnoří do vyšších vrstev atmosféry, znovu je opustí a teprve poté provede kompletní přistávací sekvenci.

Požaduje zároveň návrat za denního světla kvůli snazší práci záchranných týmů. Lodě budou přistávat do Tichého oceánu.

Mise Artemis I je první misí z programu Artemis, jehož konečným cílem je obnovit pilotované lety k Měsíci, které skončily s posledním letem programu Apollo. První mise je bez posádky a má otestovat všechny palubní systémy, kamery, odolnost lodi v případě srážky s mikroasteroidy či vesmírným smetím a především tepelný štít.

Modul Orion v továrně NASA v říjnu 2020. Zdroj: NASA, Public domain, via Wikimedia Commons

Loď se totiž při návratu do zemské atmosféry vlivem tření o houstnoucí vzduchové vrstvy rozehřeje až na teplotu přes 2500 stupňů Celsia. V případě jakékoliv poruchy tepelného štítu nemá posádka šanci přežít.

Právě poškození štítu kusem izolační pěny odtržené při startu odsoudilo v roce 2003 k smrti posádku raketoplánu Columbia, který se při návratu vlivem narůstajícího poškození křídla horkými plyny rozpadl.

Druhá mise v programu Artemis by měla následovat v roce 2024 a už by měla být pilotovaná. Na programu se podílí i soukromá kosmická společnost SpaceX podnikatele Elona Muska, která má zajistit prostřednictvím znovupoužitelné kosmické lodi Starship dvě přistání na povrchu Měsíce.

Chcete vědět jak probíhá trénink a výcvik  astronautů z mise Artemis pro přistání na Měsíci? Obsáhlý článek si můžete přečíst v čísle 12/2022, které vyjde 14. listopadu.

reklama
Související články
Dostat člověka na Měsíc, to je oč tu běží… A dlouho připravovaná mise Artemis II. má NASA tento sen znovu splnit. To ale není to jediné, čím se program hodlá zapsat do dějin. Od chvíle kdy noha Neila Armstronga (1930–2012) ve skafandru, poprvé vstoupila na prašný povrch Měsíce, uplynulo 54 let. Společně s Buzzem Aldrinem […]
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopravit na Zemi. Mise je splněna, kapsle dnes dosedla na povrch pouště v Utahu. Podle NASA je navíc neporušená, takže vědci se […]
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této polévce mohou přežívat mimozemské organismy… Pozorování provedená vesmírným teleskopem Jamese Webba naznačují, že suchý led čili zmrzlý oxid uhličitý detekovaný na povrchu Europy […]
V sobotu 23. září 2023 v 8 hodin a 50 minut našeho času nastane podzimní rovnodennost. Z astronomického pohledu jde o okamžik, kdy se střed slunečního kotouče ocitne na světovém rovníku v souhvězdí Panny, severně od jasné hvězdy Spica. Pozorovat noční oblohu můžete v tento den třeba v brněnské hvězdárně a planetáriu, program naleznete zde. Vzácně může […]
Snímek otisku boty Buzze Aldrina na Měsíci patří mezi kultovní. Na povrchu věčného souputníka Země se dnes nachází stovky stop, které tam zanechalo 12 astronautů mise Apollo mezi roky 1969 až 1972. Bez větru a deště tam zůstanou miliony let. Nyní se NASA připravuje na návrat člověka na Měsíc, při kterém nesmí chybět, vedle nových […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz