Domů     Vesmír
Artemis I znovu neodstartuje, plány NASA překazilo počasí
Matěj Soukup
od Matěj Soukup 5.10.2022
Sestava Artemis I krátce po vyvezení na startovací rampu 17. srpna. Zdroj: NASA/Joel Kowsky, Public domain, via Wikimedia Commons

Mise Artemis I k Měsíci, která měla původně odstartovat už 29. srpna, neodstartoval ani na druhý pokus. Zatímco první start odsoudil k nezdaru porouchaný odvzdušňovací ventil, tentokrát bylo na vině počasí..

Nad Spojenými státy se přehnal hurikán Ian, který zasáhl nejsilněji právě Floridu, kde leží Kennedyho vesmírné středisko.

Mise Artemis I se tak musela znovu odložit. NASA oznámila, že termín startu bude posunut nejméně do 12. listopadu. S dalším pokusem o start se totiž musí vyčkávat do doby, než se Měsíc v době očekávaného příletu ocitne v optimální pozici vzhledem k Zemi.

reklama

Podmínek pro start mise je navíc vícero. NASA má v plánu vyzkoušet přistání s takzvaným odskokem, kdy se přistávací modul nejprve vnoří do vyšších vrstev atmosféry, znovu je opustí a teprve poté provede kompletní přistávací sekvenci.

Požaduje zároveň návrat za denního světla kvůli snazší práci záchranných týmů. Lodě budou přistávat do Tichého oceánu.

Mise Artemis I je první misí z programu Artemis, jehož konečným cílem je obnovit pilotované lety k Měsíci, které skončily s posledním letem programu Apollo. První mise je bez posádky a má otestovat všechny palubní systémy, kamery, odolnost lodi v případě srážky s mikroasteroidy či vesmírným smetím a především tepelný štít.

Modul Orion v továrně NASA v říjnu 2020. Zdroj: NASA, Public domain, via Wikimedia Commons

Loď se totiž při návratu do zemské atmosféry vlivem tření o houstnoucí vzduchové vrstvy rozehřeje až na teplotu přes 2500 stupňů Celsia. V případě jakékoliv poruchy tepelného štítu nemá posádka šanci přežít.

reklama

Právě poškození štítu kusem izolační pěny odtržené při startu odsoudilo v roce 2003 k smrti posádku raketoplánu Columbia, který se při návratu vlivem narůstajícího poškození křídla horkými plyny rozpadl.

Druhá mise v programu Artemis by měla následovat v roce 2024 a už by měla být pilotovaná. Na programu se podílí i soukromá kosmická společnost SpaceX podnikatele Elona Muska, která má zajistit prostřednictvím znovupoužitelné kosmické lodi Starship dvě přistání na povrchu Měsíce.

Chcete vědět jak probíhá trénink a výcvik  astronautů z mise Artemis pro přistání na Měsíci? Obsáhlý článek si můžete přečíst v čísle 12/2022, které vyjde 14. listopadu.

reklama
Související články
Loni v únoru oznámila Evropská kosmická agentura (ESA), že v březnu spustí po 11 letech nábor nových astronautů. Dorazilo jí téměř 23 000 žádostí, z toho 202 z České republiky. Nyní ESA představila vybrané astronauty… Uchazeče čekalo náročné prověřování a testy. Do prvního kola se přihlásilo 22 589 lidí, z toho 24 % žen. Mezi […]
Střední Ameriku vojensky, kulturně i technologicky ovládali po 1200 let, dokud je nepřemohlo úmorné sucho. V období největšího rozmachu položili základy oborů astronomie, matematiky i stavitelství, čímž pomyslnou studnici vědomostí naplnili doslova po okraj. A současní vědci z ní pijí dosud… Jejich znalosti zdaleka předčily dobu i největší kapacity astronomie v čele s Mikulášem Koperníkem […]
Za hranice Česka a ještě dál se vydává letošní festival kosmických aktivit Czech Space Week. Odstartoval dnes 28. listopadu v prostorách Kongresového centra Praha dvoudenní akcí Space2Business a potrvá až do pátku 2. prosince. Z České republiky se pomalu stává Mekka kosmického průmyslu. Má velký potenciál a talent v oblasti kosmických aktivit. V porovnání s […]
Už více než rok a půl zkoumá rover Perseverance povrch Marsu. Pohybuje se v oblasti kráteru Jezero, v místech, kde se v dávných dobách vyskytovala voda. Kromě stop, které zdejší výskyt vody v minulosti potvrzují, zde vozítko našlo velké množství organických látek. Vědci poprvé použili palubní ultrafialový spektrometr nazvaný „SHERLOC“. Zařízení využívá různé spektrometry, kamery […]
Rekordně drahá i silná kosmická loď SLS s modulem Orion je ve vesmíru. Odstartovala tím program Artemis, návrat člověka na Měsíc i vybudování oběžné lunární stanice. Byl to velmi sledovaný let, mnohokrát odložený. I proto, že do vesmíru zamířila nikoli největší, ale nejsilnější raketa, jakou kdy lidstvo postavilo. Raketa SLS (Space Launch System) měří na […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz