Domů     Medicína
Krátkozrakost: Nová epidemie na obzoru?

Technologická revoluce pomalu, ale jistě začíná ukazovat druhou tvář. Až dvě miliardy jedinců na celém světě totiž sužuje krátkozrakost. Do roku 2050 má podle predikcí odborníků dojít k nárůstu na pět miliard. Stojíme na prahu další epidemie…(?).

Počet lidí, které trápí zhoršený zrak, s každým rokem povážlivě roste. Podle oftalmologů je na vině nejen časté sledování počítače a mobilního telefonu, ale také čas, který trávíme v práci či doma – neboli uvnitř jakýchkoli budov, jež nás nutí neustále koukat na kratší vzdálenosti.

V České republice trápí rozmazlené vidění na blízko zhruba pětinu populace. A může být hůř…

Raketový nárůst

Epidemie může mít mnoho podob, od té hojně medializované až po nenápadnou, jež však stojí za masivním nárůstem očních potíží. Pro krátkozrakost nebo myopii je typické, že se paprsky světla usměrněné oční čočkou sbíhají už před sítnicí, což způsobuje, že předměty blízké vidíte jasně a ostře, ale předměty vzdálenější vypadají rozmazaně.

Podle nejnovější analýzy publikované v odborném periodiku PLOS One je nárůst krátkozrakých jedinců v posledních dekádách přímo raketový. Svá tvrzení opírají experti z University College London o data pocházející od 107 442 osob evidovaných v britské biobance. A jejich výsledek?

Generační (ne)výhoda

Lidé narození koncem 60. let minulého století mají o 10 % vyšší pravděpodobnost, že budou krátkozrací než ti, kteří se narodili o tři dekády dříve. „Krátkozrakost je naléhavý problém veřejného zdraví, a to v globálním měřítku.

Začínající epidemie je charakterizována zvýšeným výskytem a posunem k mladšímu věku na počátku a k větší závažnosti v pozdějším věku,“ uvádí studie. Jako hlavní příčinu rostoucích obtíží vidí odborníci v prostém faktu, že lidské oči nejsou „nastaveny“ na současný životní styl, který představuje neustálý pohled do zářících monitorů.

Zdroj: Pixabay

Souboj pohlaví

Aby si vědci udělali lepší obrázek o tom, zda jsou některé skupiny ohroženější než jiné, rozhodli se porovnat jednotlivé účastníky podle pohlaví, etnické příslušnosti a také dosaženého vzdělání. Zatímco v minulosti bylo zjištěno, že ženy trápí krátkozrakost mnohem častěji než muže – a to zejména v mladším věku, tentokrát byly získané informace o něco konkrétnější.

U žen existuje o 24 % vyšší riziko, že onemocní krátkozrakostí v dětství, naproti tomu v dospělosti se tato pravděpodobnost snížila na „pouhých“ 12 %. Ačkoli není jasné, proč jsou ženy ke krátkozrakosti náchylnější, samotná věda se přiklání k názoru, že jde o mix hormonálních změn a životního stylu, který se zásadně liší.

Ze zkoumání etnické příslušnosti se jako nejvíce ohrožená skupina ukázali Číňané. Riziko, že u nich oční onemocnění propukne, bylo o 240 % vyšší než u obyvatel Evropy, Afriky a USA.

Více se dočtete v čísle 11/2022, které vychází již 13. října! 

Související články
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky denisovanů byly objeveny v roce 2008 v Denisově jeskyni na Altaji v Rusku, podle tohoto místa nálezu jsou pojmenovaní. Stáří tamních kosterních pozůstatků bylo odhadnuto na 41 000 let. […]
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocnění, nemocí srdce a onemocnění dýchacích cest. Celkem ve zdravotnických zařízeních po celé republice probíhá 481 těchto hodnocení, jež zdravotnickému systému ušetřila více než jeden a půl […]
Univerzálními dárci krve jsou lidé s krevní skupinou 0. Ne vždy je ale této krve dostatek, proto se vědci snaží vymyslet, jak to zařídit, aby mohl člověk s jakoukoliv krevní skupinou darovat krev ostatním, aniž by došlo k úhoně. Této vysněné metě se nyní velmi přiblížili. Krevní skupiny A, B a O objevil v roce […]
Jako by nestačil návrat starých známých infekcí, začaly se objevovat nové. A nejsou bezzubé, podle odhadů umírá na zdánlivě nenápadné mykózy celosvětově dvakrát více nemocných než před 10 lety. Co jsou vlastně mykózy? Jde o infekce způsobené některými zástupci říše hub – jednobuněčnými kvasinkami nebo vláknitými houbami, známými spíš pod značením plísně. Tedy nic, co […]
Nejsou to jen oteklé končetiny a utiskovaný močový měchýř. Na příchod dítěte se adaptují téměř všechny systémy těla matky, a za jeden z nich byl nedávno uznán také mozek. Jak přesně k tomu dochází, se ale dosavadní studie nedokázaly shodnout. Objasnit celou záležitost pomohla nová studie. Vědecký zájem o neurobiologické procesy spojené s mateřstvím je ve fázi […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz