Domů     Technika
PFAS: Balíme jídlo do jedu?
Pavel Polcar
od Pavel Polcar 22.9.2022
Foto: Pixabay

Jejich výroba započala někdy v polovině 20. století – PFAS neboli nesmrtelné chemikálie. Lidé je používají pro odpuzení vody a mastnoty z obalů potravin, rekreačního oblečení či koberců. Pro zdraví člověka jsou vysoce toxické, co ale s tím, když je přijímáme spolu s vodou a potravinami?

Okem je spatřit nelze, tudíž nejsou pro člověka viditelné, přesto se nacházejí prakticky všude kolem nás – jsou součástí předmětů, s nimiž dennodenně přicházíme do styku, jsou jak uvnitř těla, tak i venku, v přírodě.

Víte, s čím přicházíte do kontaktu?

V nedávné době se devět evropských nevládních organizací rozhodlo analyzovat dohromady 40 obalových materiálů potravin, které jsou v Evropské unii běžně prodejné. Z tohoto množství bylo zhruba 30 ošetřeno látkami PFAS. „V papírových nebo kartonových obalech se tyto látky užívají na ochranu před prosakováním tuku, aby se například na sáčku s hranolky nevytvářely mastné skvrny, nebo abyste si neumazali prsty,“ vysvětlil François Veillerette, mluvčí nevládní organizace Génération Futures, a dodal, že mají tedy velmi omezený přínos v porovnání s možným rizikem proniknutí do těla spotřebitele.

Foto: Pixabay

Neberte rizika na lehkou váhu

Sice se to nemusí na první pohled zdát, ale rizika jsou skutečně závažná, na tento fakt upozorňuje mimo jiné také Evropský úřad pro bezpečnost potravin. Během uplynulé dekády se akceptovatelný limit snížil až 17000krát.

reklama

„V perinatálním období může být těmto látkám vystavena matka s možnými důsledky pro dítě,“ podotkla ředitelka výzkumu INRAE a potravinová toxikoložka Muriel Mercier-Boninová, a doplnila, že se setkávají s případy rakoviny, účinků na štítnou žlázu a snížení účinnosti imunitního systému.

Toxikolog z Toulouské univerzity, Hervé Robert, zas varuje, že během nedávných očkovacích kampaní se jejich dopad mohl oslabit, pokud byli lidé vystaveni tomuto druhu sloučenin.

Foto: Pixabay

Spousta firem je rozhodnutá postupně přítomnost PFAS ve svých produktech eliminovat, například se k tomu chystá také gigant na poli obalových materiálů Tera Pak. „Tetra Pak má tisíce položek, pokud jde o obalový materiál.

reklama

V obalech Tetra Pak nejsou žádné látky PFAS, s výjimkou několika málo položek. Jde o tak minimální množství, že je zcela mimo zájem evropských úřadů,“ uzavřela Sarah Nerbonneová, ředitelka marketingu Tetra Paku France&Benelux.

Odborníci doufají, že do budoucna to bude ostatním společnostem už dáno zákonem.

Foto: Pixabay

reklama
Související články
Evropská komise schválila novou celoevropskou strategii kybernetické bezpečnosti, známou jako směrnice NIS 2. V platnost by měla vstoupit v roce 2024 a bude mít zásadní dopad na fungování více než 6000c českých firem a organizací. Zavádí totiž řadu pravidel pro zajištění bezpečnosti jejich kyberprostoru proti hackerským útokům. Podle expertů na kyberbezpečnost však pro naplnění takového […]
Tři vědecké týmy vyvinuly levný, účinný a recyklovatelný nanomateriál, který dokáže ve vodě nejen odhalit, ale také likvidovat těžké kovy, zejména kadmium a olovo. Jde o výsledek spolupráce vědců z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN Univerzity Palackého v Olomouci, ostravské VŠB-TUO a Katalánského institutu pro nanovědy a nanotechnologie (ICN2) v Barceloně. Kontaminace […]
Skutečně úchvatnými mořskými živočichy jsou chobotnice – vládci hlubin, jež mají osm dlouhých pružných chapadel. Proslulé jsou především díky své inteligenci. Jsou to právě poznatky ze světa zvířat, jež mohou mnohdy sloužit jako inspirace pro konstrukci technických zařízení. To se potvrdilo i při představení nové technologie ze Severní Karolíny. Podle Michaela Dickeyho, profesora chemického a […]
Technologie současnosti přestávají omezovat lidskou fantazii. Jsme ve století, kdy si dokážeme představit nebeské město, které může letět roky bez přistání díky energii malých fúzních reaktorů. Nějak jako Peter Pan. Internetem se šíří koncepční video obřího létajícího stroje Sky Cruise, který pojme 5000 cestujících a nabízí veškerý luxus světa. Jde o vizi nebeského hotelu budoucnosti, […]
Vědci z Farmaceutické fakulty MU se už roky podílejí na vývoji přesnější detekce bojových chemických látek. Teď vyvinuli nový systém, maximálně aktuální, o čemž svědčí současná geopolitická situace… Čpavek, chlor nebo sarin jsou látky zakázané Ženevskými úmluvami, přesto zabíjely před několika lety při ozbrojeném konfliktu v Sýrii. A možná zabíjely i na Ukrajině, kde je mělo […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz