Domů     Technika
PFAS: Balíme jídlo do jedu?
Pavel Polcar 22.9.2022
Foto: Pixabay

Jejich výroba započala někdy v polovině 20. století – PFAS neboli nesmrtelné chemikálie. Lidé je používají pro odpuzení vody a mastnoty z obalů potravin, rekreačního oblečení či koberců. Pro zdraví člověka jsou vysoce toxické, co ale s tím, když je přijímáme spolu s vodou a potravinami?

Okem je spatřit nelze, tudíž nejsou pro člověka viditelné, přesto se nacházejí prakticky všude kolem nás – jsou součástí předmětů, s nimiž dennodenně přicházíme do styku, jsou jak uvnitř těla, tak i venku, v přírodě.

Víte, s čím přicházíte do kontaktu?

V nedávné době se devět evropských nevládních organizací rozhodlo analyzovat dohromady 40 obalových materiálů potravin, které jsou v Evropské unii běžně prodejné. Z tohoto množství bylo zhruba 30 ošetřeno látkami PFAS. „V papírových nebo kartonových obalech se tyto látky užívají na ochranu před prosakováním tuku, aby se například na sáčku s hranolky nevytvářely mastné skvrny, nebo abyste si neumazali prsty,“ vysvětlil François Veillerette, mluvčí nevládní organizace Génération Futures, a dodal, že mají tedy velmi omezený přínos v porovnání s možným rizikem proniknutí do těla spotřebitele.

Foto: Pixabay

Neberte rizika na lehkou váhu

Sice se to nemusí na první pohled zdát, ale rizika jsou skutečně závažná, na tento fakt upozorňuje mimo jiné také Evropský úřad pro bezpečnost potravin. Během uplynulé dekády se akceptovatelný limit snížil až 17000krát.

„V perinatálním období může být těmto látkám vystavena matka s možnými důsledky pro dítě,“ podotkla ředitelka výzkumu INRAE a potravinová toxikoložka Muriel Mercier-Boninová, a doplnila, že se setkávají s případy rakoviny, účinků na štítnou žlázu a snížení účinnosti imunitního systému.

Toxikolog z Toulouské univerzity, Hervé Robert, zas varuje, že během nedávných očkovacích kampaní se jejich dopad mohl oslabit, pokud byli lidé vystaveni tomuto druhu sloučenin.

Foto: Pixabay

Spousta firem je rozhodnutá postupně přítomnost PFAS ve svých produktech eliminovat, například se k tomu chystá také gigant na poli obalových materiálů Tera Pak. „Tetra Pak má tisíce položek, pokud jde o obalový materiál.

V obalech Tetra Pak nejsou žádné látky PFAS, s výjimkou několika málo položek. Jde o tak minimální množství, že je zcela mimo zájem evropských úřadů,“ uzavřela Sarah Nerbonneová, ředitelka marketingu Tetra Paku France&Benelux.

Odborníci doufají, že do budoucna to bude ostatním společnostem už dáno zákonem.

Foto: Pixabay

Související články
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější průzkum zemské družice. Zapojení lunárního křižníku je jedním z hlavních bodů dohody o spolupráci, kterou NASA uzavřela s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru JAXA. Projekt stavby lunárního křižníku […]
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil vývoj vozítka VIPER. Jeho úkolem mělo být pátrání po vodě či dalších zdrojích na Měsíci. Jako důvod uvedla rostoucí náklady, odkládání startu, ale také možné ohrožení dalších projektů Původně měl VIPER započít svou misi k Měsíci už na sklonku minulého roku. Nakonec však NASA požádala o odložení […]
Na dně moře u japonského pobřeží bylo objeveno gigantické naleziště klíčových prvků pro výrobu baterií do elektromobilů, ložisko niklu a kobaltu. První vrty u ostrova Minami-Torišima budou zahájeny příští rok. Využívání ložiska v průmyslovém měřítku má být zahájeno v roce 2026. Podle nadace The Nippon Foundation, která v posledních měsících zkoumala mořské dno u ostrova […]
Filmový průmysl se neustále vyvíjí a nové technologie mu umožňují vytvářet stále realističtější a poutavější zážitky pro diváky. Jaké nejmodernější technologie se v současné době používají ve filmech k tomu, aby zmátly smysly diváků? Technologií, která posouvá současný filmový průmysl neuvěřitelným způsobem vpřed, jsou tak zvané počítačově generované obrazy neboli computer generated imagery (CGI). Jedná […]
Svět se mění… Elektrifikuje se Severní Amerika, Evropa i Čína. Musejí. Statisíce vědců ze všech koutů planety přicházejí se znepokojivými čísly. Jenže v blízké budoucnosti nebude nutné bojovat jen s růstem CO2 v ovzduší, zároveň se budeme potýkat s nedostatkem lithia, potřebným pro výrobu baterií do elektromobilů. Do roku 2040 podle analýzy Benchmark Minerals Intelligence […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz