Domů     Technika
PFAS: Balíme jídlo do jedu?
Pavel Polcar
od Pavel Polcar 22.9.2022
Foto: Pixabay

Jejich výroba započala někdy v polovině 20. století – PFAS neboli nesmrtelné chemikálie. Lidé je používají pro odpuzení vody a mastnoty z obalů potravin, rekreačního oblečení či koberců. Pro zdraví člověka jsou vysoce toxické, co ale s tím, když je přijímáme spolu s vodou a potravinami?

Okem je spatřit nelze, tudíž nejsou pro člověka viditelné, přesto se nacházejí prakticky všude kolem nás – jsou součástí předmětů, s nimiž dennodenně přicházíme do styku, jsou jak uvnitř těla, tak i venku, v přírodě.

Víte, s čím přicházíte do kontaktu?

V nedávné době se devět evropských nevládních organizací rozhodlo analyzovat dohromady 40 obalových materiálů potravin, které jsou v Evropské unii běžně prodejné. Z tohoto množství bylo zhruba 30 ošetřeno látkami PFAS. „V papírových nebo kartonových obalech se tyto látky užívají na ochranu před prosakováním tuku, aby se například na sáčku s hranolky nevytvářely mastné skvrny, nebo abyste si neumazali prsty,“ vysvětlil François Veillerette, mluvčí nevládní organizace Génération Futures, a dodal, že mají tedy velmi omezený přínos v porovnání s možným rizikem proniknutí do těla spotřebitele.

Foto: Pixabay

Neberte rizika na lehkou váhu

Sice se to nemusí na první pohled zdát, ale rizika jsou skutečně závažná, na tento fakt upozorňuje mimo jiné také Evropský úřad pro bezpečnost potravin. Během uplynulé dekády se akceptovatelný limit snížil až 17000krát.

reklama

„V perinatálním období může být těmto látkám vystavena matka s možnými důsledky pro dítě,“ podotkla ředitelka výzkumu INRAE a potravinová toxikoložka Muriel Mercier-Boninová, a doplnila, že se setkávají s případy rakoviny, účinků na štítnou žlázu a snížení účinnosti imunitního systému.

Toxikolog z Toulouské univerzity, Hervé Robert, zas varuje, že během nedávných očkovacích kampaní se jejich dopad mohl oslabit, pokud byli lidé vystaveni tomuto druhu sloučenin.

Foto: Pixabay

Spousta firem je rozhodnutá postupně přítomnost PFAS ve svých produktech eliminovat, například se k tomu chystá také gigant na poli obalových materiálů Tera Pak. „Tetra Pak má tisíce položek, pokud jde o obalový materiál.

reklama

V obalech Tetra Pak nejsou žádné látky PFAS, s výjimkou několika málo položek. Jde o tak minimální množství, že je zcela mimo zájem evropských úřadů,“ uzavřela Sarah Nerbonneová, ředitelka marketingu Tetra Paku France&Benelux.

Odborníci doufají, že do budoucna to bude ostatním společnostem už dáno zákonem.

Foto: Pixabay

reklama
Související články
Společnost Honda podepsala smlouvu o výzkumu a vývoji s japonskou kosmickou agenturou Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) týkající se „systému oběhu obnovitelné energie“, který má dodávat elektřinu pro zachování funkčnosti životního prostoru a různých systémů lunárních vozítek. Na základě této smlouvy agentura JAXA pověří společnost Honda, aby nejprve provedla koncepční studie a poté do konce […]
Německo se opět přiblížilo k dlouhodobé ekologičtější náhradě za ruský zemní plyn a uhlí. Německá energetická společnost RWE s norskou státní energetickou firmou Equinor oznámily, že v příštích několika letech v Německu vybudují vodíkové elektrárny a velkokapacitní produktovod pro dodávku paliva, uvedla to CNN. Dohoda je součástí německé snahy do roku 2030 postupně vyřadit všechny […]
Nedávná studie Harvardovy univerzity a dalších vědeckých pracovišť došla k závěru, že spalování fosilních paliv zkracuje každý rok život osmi milionům Britů. Další vědecké práce hovoří o jiných číslech, ale v jednom se shodují: špivaný vzduch je nekompromisním zabijákem. „Spalování fosilních paliv, jako je uhlí, benzin nebo nafta, může za smrt každého pátého člověka na […]
Když vozy Toyota doslouží, šetrně se zrecyklují a suroviny se dále využijí. Jsou k tomu už dopředu navržené, vyrobené a smontované. Například kabelový svazek vytáhnete ven jako byste oddělovali kostru z grilované ryby. Toyota od roku 2003 využívá konstrukci, která optimalizuje rozebírání a třídění k usnadnění recyklace surovin, například mědi a vzácných kovů, z vyřazených vozidel. […]
Budoucnost se zdá být lepší než dobrá všemu a všem navzdory. Francouzská automobilka Citroën pustila na trh nové SUV C5 Aircross plug-in hybrid. Jak dobrý je druhý nejlepší model dvojitého šípu? Citroën už více jak 100 let zpřístupňuje automobily co nejširšímu počtu lidí, kašle na fanfarónství, na pózy a masky. Dvojitý šíp vždycky chtěl být […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz