Domů     Medicína
Blíží se lék na plešatost?
Dagmar Garciová 22.9.2022
Foto: Pixabay

Pro mnoho lidí je Alopecia areata přechodným problémem, při němž se malá místa vypadávání vlasů spontánně zotaví během několika měsíců. Pro ostatní je ale realita poněkud jiná.

Z jedné italské studie vyplynulo, že jedna třetina pacientů se ztrátou vlasů na hlavě o 25 až 50 % měla při dlouhodobém sledování stále aktivní skvrnité onemocnění, přičemž další třetina měla progresi do Alopecia totalis nebo Alopecia universalis, což jsou pojmy, které živě vystihují extrémní rozsah. Zotavení bývá v tomto případě vzácné.

Existuje lék?

V letošním roce se v této oblasti podařil jistý pokrok, a to schválení léku na alopecii, jenž by měl u pacientů obnovovat růst vlasů. Přípravek označovaný jako baricitinib prošel schvalovacím procesem amerického Úřadu pro kontrolu léčiv (FDA), díky čemuž mohou pojišťovny tento poměrně nákladný lék pacientům proplácet, měsíční léčba totiž vychází na zhruba 2500 dolarů (cca 60 tisíc korun).

Zajímavostí je fakt, že primárně nebyl lék vytvořen proti úbytku vlasů, nýbrž byl zamýšlen jako účinná zbraň při revmatoidní artritidě a dalších autoimunitních onemocnění, přičemž v této oblasti se používá už delší dobu.

Za jeho vývojem stojí farmaceutická firma Eli Lilly, první vlaštovka, po níž budou následovat další společnosti se svými farmaky (například firmy Pfizer a Concert Pharmaceuticals).

Foto: Pixabay

Když lidé ztrácejí bujnou kštici

Alopecie není v dnešní době ničím ojedinělým, často je jejím projevem vypadávání vlasů, ovšem není výjimkou ani ztráta ochlupení po celém těle (dokonce i v nose a uších). Existuje několik forem alopecie, od těch méně závažných až po ty problematické.

Frekventovanou variantou je tzv. Alopecia areata, což je autoimunitní kožní onemocnění, vedoucí k ložiskovému vypadávání vlasů na hlavě. Doposud nebyl na trhu k dispozici žádný lék, který by pomohl, nyní se však blýská na lepší časy – baricitinib funguje tak, že obnovuje růst vlasů tím, že blokuje imunitní systém, aby neútočil na vlastní vlasové folikuly.

Jak dopadly testy?

V odborném časopise New England Journal of Medicine byly zveřejněny výsledky dvou studií, které baricitinib testovaly. Do experimentu se zapojilo 1200 osob se závažnou alopecií. Po 36 týdnech se u necelých 40 % dobrovolníků dostavil úplný nebo téměř úplný růst vlasů.

Až polovina dobrovolníků měla vlasy po roce zpět. 50% úspěšnost nepřináší úplné maximum, ale je to začátek.

Foto: Pixabay

Má pár ALE…

Co by mohlo odrazovat, je skutečnost, že když byl baricitinib zkoumán před lety evropskými lékovými úřady, tak se vyskytlo několik závažných vedlejších účinků, které nelze opomenout. „Předběžné výsledky studie s jiným léčivým přípravkem obsahujícím JAK inhibitor baricitinib (Olumiant) taktéž naznačují vyšší riziko výskytu závažných kardiovaskulárních příhod a žilní tromboembolické nemoci u pacientů s revmatoidní artritidou léčených tímto přípravkem,“ informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

V novější studii, kterou financovala firma Eli Lilly, bylo negativních důsledků podstatně méně a na škále závažnosti je lze označit za mírné – jednalo se o nepatrné zvýšení rizika akné, infekci močových cest a další infekcí.

Jisté je, že bude zapotřebí ještě pár testů, než bude moci být lék s čistým svědomím vypuštěn do světa.

Foto: Pixabay

Předchozí článek
Související články
Výsledky rozsáhlé klinické studie naznačují, že dvakrát ročně podávaný antivirový lék poskytuje mladým ženám úplnou ochranu před virem HIV. Ten způsobuje smrtelnou nemoc AIDS, na kterou dosud zemřelo kolem 40 milionů lidí. Randomizovaná kontrolovaná studie s názvem Purpose 1 byla provedena v Ugandě a Jihoafrické republice. Badatelé testovali, zda injekční aplikace léku zvaného lenacapavir každých […]
Psychologie je jako tajemná džungle, plná pestrobarevných květů a pozoruhodných zvířat. Ale pozor! V jejích útrobách rozložili nedbalí lovci své pasti, a když se do hlubin vydáte, lehce můžete do jedné z nich spadnout. Těmito pastmi jsou rozmanité psychologické mýty, které se tváří jako hluboké a nezpochybnitelné pravdy o lidské psychice, ale často v nich bývá sotva to […]
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost léčby, protože je často diagnostikován až v pokročilejších stádiích. Naděje na vyléčení by mohl zvýšit nový druh léčby. Zhoubný nádor plic či […]
Sladká chuť kdysi našim předkům signalizovala, že daná potravina je zdrojem rychle využitelné energie, kterou potřebovali při dlouhých pochodech, namáhavé práci, útěku či při boji. Ovšem s dnešním pohodlnějším způsobem života a dostupností sladkostí prakticky na každém kroku se z cukru stal nepřítel číslo jedna, mimo jiné ohrožuje i naše srdce! Cukry rozlišujeme na v […]
Autoimunitní onemocnění jednoduše znamenají útok imunitního systému proti vlastním tkáním a orgánům. Protože k jejich rozvoji často dochází až po pubertě, odborníci se dlouho domnívali, že souvisí s pohlavními hormony. Nyní vědci ze Stanfordovy univerzity přichází s jiným vysvětlením jejich vzniku i toho, proč častěji postihují ženy. Zdravý imunitní systém chrání tělo před nemocemi a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz