Domů     Příroda
Kočko-člověčí pouto
Dagmar Garciová 21.9.2022
Foto: Pixabay

Nedávný výzkum se pokusil hlouběji prozkoumat družnost koček porovnáním jejich preferencí pro interakci s lidmi s jejich preferencemi pro jídlo, hračky a vůně. Autoři studie našli podobný počet koček, které preferovaly interakci s lidmi, než těch, které preferovaly jídlo..

Výrazně menší skupina koček preferovala hračky a vůně. Upřednostňování hraní nebo mazlení s lidmi před jídlem je v rozporu s odvěkým přesvědčením, že lidé jsou jen „kočičí sluhové“, které kočky tolerují jen proto, že jim poskytují jídlo.

Tento názor je rovněž zpochybňován zjištěními, že poskytování jídla v nepřítomnosti jiných sociálních interakcí ze strany lidského pečovatele, jako je mluvení nebo hlazení, nemůže udržet sociální pouto.

Kočičí imitátor

Kočka Ebisu, nazvaná podle japonského boha prosperity, může být prvním kočičím imitátorem lidí na světě. Vědci prokázali, že japonská kočka dokáže za kontrolovaných vědeckých podmínek napodobit činy svého majitele.

Tato schopnost byla pozorována pouze u hrstky tvorů a nález by mohl naznačovat, že napodobování vzniklo relativně brzy v evoluci savců. „Je to opravdu vzrušující,“ uvedla Kristyn Vitale, výzkumnice v oblasti poznávání koček a behavioristka zvířat na Unity College. „Lidé považují kočky za samotářské a asociální, ale tato studie posiluje myšlenku, že nás sledují a učí se od nás.“.

Foto: Pixabay

Kopíruj mě!

K nálezu došlo šťastnou náhodou. Claudia Fugazza, etoložka na Univerzitě Eötvöse Loránda, studovala psí poznávací schopnosti téměř 10 let. Při této metodě výzkumník nejprve vycvičí psa nebo jiné zvíře, aby zkopírovalo chování, které již zná – například převalování – tím, že řekne „Udělej to, co dělám já“, předvede chování a pak řekne „Udělej to!“.

Pes je pak za svůj úspěch odměněn. Časem se zvíře naučí, že „Udělej to!“ znamená „Zkopíruj mě!“. Tento přístup lze použít k testování, zda zvířata dokážou skutečně napodobovat – tedy kopírovat akce, které nikdy předtím nedělala.

Fugazza pracovala s Fumi Higaki, trenérkou psů z Ichinomiya v Japonsku, ta jí řekla, že jednu ze svých koček vycvičila pomocí „Dělej to jako já“. Tehdy jedenáctiletá samice Ebisu žila ve zverimexu.

Její motivace jídlem byla veliká, takže se snadno trénovala. „Často se vplížila do mých kurzů výcviku psů, protože věděla, že tamní lidé mají dobré pamlsky,“ popsala Higaki.

Foto: Pixabay

Náhoda, nebo záměr?

Higaki předvedla, jak Ebisu dokáže kopírovat známé akce, jako je otevření plastové zásuvky a překousnutí gumového provázku. Pak požádala kočku, aby napodobila dvě nová chování. Trenérka stála před kočkou, která seděla na desce vedle kartonové krabice.

Žena zvedla pravou ruku a dotkla se krabice, kočka to po ní zopakovala. Když se žena dotkla krabice svým obličejem, tak kočka udělala totéž. Skutečnost, že kočka použila tlapku a obličej, aby se dotkla krabice, když její majitel použil ruku a obličej, naznačuje, že byla schopna „mapovat“ části těla svého majitele na svou vlastní anatomii.

I když byla studie provedena na jediné kočce, Fugazza se domnívá, že je pravděpodobné, že většina koček dokáže napodobovat lidi. Výzkum s Ebisu ukázal nové způsoby, jak trénovat a dělat kognitivní experimenty s kočkami, které bylo obtížné studovat.

Foto: Pixabay

Dokument například zdůrazňuje, že kočky – na rozdíl od psů – pravděpodobně projeví své skutečné schopnosti pouze tehdy, je-li přítomen jejich majitel. Naneštěstí Ebisu již nežije, ale z jejích dovedností budou vycházet budoucí výzkumy.

Související články
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červi. Prý jsou jedovatí. Prý pouhý dotyk může lidem způsobit zdravotní obtíže. Mnohoštětinatec Hermodice carunculata, přezdívaný jako ohnivý červ kvůli zbarvení, způsobil […]
Žraloci obývají planetu Zemi dlouhých 250 milionů let. V průběhu této doby zastávaly různé druhy žraloků širokou škálu funkcí v mořském ekosystému, od vrcholových predátorů po transportéry živin. Dnes patří moderní žraloci k nejohroženějším obyvatelům moří a oceánů, nejnovější výzkum navíc odhalil, že i jejich funkční rozmanitost je dnes na svém minimu. Ekologické role jednotlivých […]
Potvrzeno! Ze studie založené na pozorování dvou sloních stád ve volné přírodě v Keni nedávno vyplynulo, že i sloni se navzájem dokážou „oslovovat“ individuálními jmény. Až dosud přitom byla tato schopnost přisuzována pouze dvěma druhům zvířat – delfínům a papouškům. Největší žijící suchozemští savci „nejenže používají specifickou vokalizaci pro každého jedince, ale také rozeznávají a […]
Koně sehráli důležitou roli v historii lidstva, umožnili lidem cesty na dlouhé vzdálenosti, převoz těžkých břemen i obsluhu strojů. Díky koním se mohli rychle stěhovat z místa na místo i bojovat z jejich hřbetů. Dřívější zkoumání umístily počátky domestikace těchto ušlechtilých zvířat do doby 3300 až 3000 př.n.l. Nejnovější analýzy ji však posouvají do roku […]
Během ničivých požárů na jihovýchodě Austrálie v letech 2019 a 2020 se objevily zprávy, že vombati chránili ostatní zvířata tím, že je nahnali do svých nor. Nu, ono to bylo trochu jinak. Vombati nezakládali záchranné týmy, nicméně jejich nory skutečně posloužily jako útočiště pro řadu drobnějších savců, ptáků i plazů. Chování vombatů nyní prošetřil ekolog […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz