Domů     Příroda
Kočko-člověčí pouto
Dagmar Garciová
od Dagmar Garciová 21.9.2022
Foto: Pixabay

Nedávný výzkum se pokusil hlouběji prozkoumat družnost koček porovnáním jejich preferencí pro interakci s lidmi s jejich preferencemi pro jídlo, hračky a vůně. Autoři studie našli podobný počet koček, které preferovaly interakci s lidmi, než těch, které preferovaly jídlo..

Výrazně menší skupina koček preferovala hračky a vůně. Upřednostňování hraní nebo mazlení s lidmi před jídlem je v rozporu s odvěkým přesvědčením, že lidé jsou jen „kočičí sluhové“, které kočky tolerují jen proto, že jim poskytují jídlo.

Tento názor je rovněž zpochybňován zjištěními, že poskytování jídla v nepřítomnosti jiných sociálních interakcí ze strany lidského pečovatele, jako je mluvení nebo hlazení, nemůže udržet sociální pouto.

Kočičí imitátor

Kočka Ebisu, nazvaná podle japonského boha prosperity, může být prvním kočičím imitátorem lidí na světě. Vědci prokázali, že japonská kočka dokáže za kontrolovaných vědeckých podmínek napodobit činy svého majitele.

reklama

Tato schopnost byla pozorována pouze u hrstky tvorů a nález by mohl naznačovat, že napodobování vzniklo relativně brzy v evoluci savců. „Je to opravdu vzrušující,“ uvedla Kristyn Vitale, výzkumnice v oblasti poznávání koček a behavioristka zvířat na Unity College. „Lidé považují kočky za samotářské a asociální, ale tato studie posiluje myšlenku, že nás sledují a učí se od nás.“.

Foto: Pixabay

Kopíruj mě!

K nálezu došlo šťastnou náhodou. Claudia Fugazza, etoložka na Univerzitě Eötvöse Loránda, studovala psí poznávací schopnosti téměř 10 let. Při této metodě výzkumník nejprve vycvičí psa nebo jiné zvíře, aby zkopírovalo chování, které již zná – například převalování – tím, že řekne „Udělej to, co dělám já“, předvede chování a pak řekne „Udělej to!“.

reklama

Pes je pak za svůj úspěch odměněn. Časem se zvíře naučí, že „Udělej to!“ znamená „Zkopíruj mě!“. Tento přístup lze použít k testování, zda zvířata dokážou skutečně napodobovat – tedy kopírovat akce, které nikdy předtím nedělala.

Fugazza pracovala s Fumi Higaki, trenérkou psů z Ichinomiya v Japonsku, ta jí řekla, že jednu ze svých koček vycvičila pomocí „Dělej to jako já“. Tehdy jedenáctiletá samice Ebisu žila ve zverimexu.

Její motivace jídlem byla veliká, takže se snadno trénovala. „Často se vplížila do mých kurzů výcviku psů, protože věděla, že tamní lidé mají dobré pamlsky,“ popsala Higaki.

Foto: Pixabay

Náhoda, nebo záměr?

Higaki předvedla, jak Ebisu dokáže kopírovat známé akce, jako je otevření plastové zásuvky a překousnutí gumového provázku. Pak požádala kočku, aby napodobila dvě nová chování. Trenérka stála před kočkou, která seděla na desce vedle kartonové krabice.

reklama

Žena zvedla pravou ruku a dotkla se krabice, kočka to po ní zopakovala. Když se žena dotkla krabice svým obličejem, tak kočka udělala totéž. Skutečnost, že kočka použila tlapku a obličej, aby se dotkla krabice, když její majitel použil ruku a obličej, naznačuje, že byla schopna „mapovat“ části těla svého majitele na svou vlastní anatomii.

I když byla studie provedena na jediné kočce, Fugazza se domnívá, že je pravděpodobné, že většina koček dokáže napodobovat lidi. Výzkum s Ebisu ukázal nové způsoby, jak trénovat a dělat kognitivní experimenty s kočkami, které bylo obtížné studovat.

Foto: Pixabay

Dokument například zdůrazňuje, že kočky – na rozdíl od psů – pravděpodobně projeví své skutečné schopnosti pouze tehdy, je-li přítomen jejich majitel. Naneštěstí Ebisu již nežije, ale z jejích dovedností budou vycházet budoucí výzkumy.

reklama
Související články
Megalodon představoval stvoření jako vystřižené z nejhrůznějších nočních můr, a tak není divu, že ani miliony let po svém pravděpodobném vyhynutí nedává spát vědcům ani amatérským badatelům! Nutno podotknout, že toto úsilí zůstává odměňováno stále novými a novými zjištěními, která podtrhují už tak dosti fascinující příběh největšího žraloka všech dob. Při pohledu na zjev takového […]
Škrkavky, roupi či nedejbože tasemnice rozhodně na lidském žebříčku popularity živočichů nestojí na nejvyšších příčkách. Ba právě naopak, koneckonců, kdo by miloval parazity. Ale i tito tvorové jsou součástí živočišné říše a lidstvo už doprovázejí velmi dlouho. Hlístice, kam patří roup nebo škrkavka, stejně jako ploštěnci, ke kterým náleží tasemnice, jsou evolučně jedny z nejstarších […]
Vousy u koček a psů nejsou jen tak na ozdobu, slouží jim jako takový druhý hmat, podobně to mají i tuleni, kteří dokážou zaznamenat vodní vlnění, pocházející od ryby z veliké dálky, díky čemuž svou kořist snadno najdou a uloví. Tulení vousy jsou mnohem citlivější, než je tomu u našich domácích mazlíčků, což je vlastnost, […]
Žraločí zátoka u Austrálie příhodně ve čtenáři vyvolává pocit strachu z přítomnosti žraloků. Nicméně zde žije také něco jiného, něco mnohem většího, než jsou ozubené stroje na smrt. Co to je? Řeč je o louce mořské trávy známé jako Posidonie australská (Posidonia australis), která u pobřeží Austrálie zabírá plochu více než 200 kilometrů čtverečních, což […]
Věda ve své honbě za poznáním nezná hranic. Důkazem nám může být tým odborníků, který ze severoamerického souvrství Morrison nadšeně informoval o nálezu  pestré směsky pozůstatků obojživelníků, které vyzvrátilo jiné zvíře.    150 milionů let staré zvratky některého ze zástupců čeledi kaprounovitých, kteří cíleným zvracením pozřené potravy běžně matou predátory, podle odborníků odhalují, že starověké […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz