Domů     Technika
Je libo garsonku, nebo 3+1?
Pavel Polcar 11.8.2022
Foto: Pixabay

3D tisk ušel za několik málo let skutečně dlouhou cestu, moderní technologie umožňuje tisknout trojrozměrné objekty pomocí naprogramované předlohy. 3D tisk se vyvinul až tak, že dnes již touto technologií dokážeme postavit i dům.

Ať už se jedná o bungalov, či o několika patrovou budovu, 3D tisku se nekladou v tomto ohledu meze.

V posledních dvou letech byly ve Francii a USA postaveny nemovitosti částečně zkonstruované 3D tiskem a vznikající projekty se množí po celém světě, postavit však celý dům díky 3D tisku je unikát z roku 2021. Své bydlení si s pomocí moderní technologie pořídil manželský pár žijící v Nizozemí.

Obydlí má jednoduchý tvar, poněkud připomínající kámen, a to nejen svou barvou. „Dům se pyšní obyvatelnou plochou o velikosti 94 metrů čtverečních, jde o první legálně obyvatelnou a komerčně pronajatou nemovitost, kde byly nosné stěny vyrobeny pomocí trysky 3D tiskárny,“ uvedl Bas Huysmans, generální ředitel Weber Benelux.

Projekt Milestone je spoluprací s Eindhovenskou technologickou univerzitou a bytovou společností Vesteda. Původně měl být dům postaven již v roce 2019, ale architektonické úpravy si vyžádaly více času.

Metoda, kterou byl dům postaven, zahrnuje obrovské robotické rameno s tryskou, jež vypouští speciální cement, o kterém se říká, že má texturu šlehačky. Cement je „vytištěn“ podle návrhu architekta a přidáváním vrstvy po vrstvě vytváří kompletní stěnu.

„Nový dům se skládá z 24 betonových prvků. Dohromady to zabralo asi 120 hodin,“ dodal Huysmans.

Foto: Pixabay

Domy na vodě

Podobný projet probíhal také v České republice, přičemž zde se jedná dokonce o výstavbu plovoucího domu o rozměrech 43 metrů čtverečních. Při budování panovaly ztížené podmínky způsobené nepřízní počasí, i přesto se však vše zdárně podařilo dotáhnout až do konce.

Čas čistého tisku byl zhruba 32 hodin a spotřebovalo se přibližně 16 tun speciálně upravené směsi. Následně dům 28 dní tuhl a současně na něm byly prováděny další práce jako výroba zelené střechy, podlah, všech rozvodů, oken, dveří apod. Celý dům má přes 30 tun a jeho délka se pohybuje kolem 13 metrů.

Na Českém vysokém učení technickém v Praze prošel Prvok, jak je dílo nazýváno, tlakovými zkouškami, přičemž ani 50tunový náklad s ním nehnul. Autoři se nechali slyšet, že dům vydrží větší zátěž, než představuje tíha sněhu při lavině.

„Koupelna disponuje baterií vyrobenou z práškového titanu, ta byla rovněž vytištěna na 3D tiskárně, neméně zajímavá je i recirkulační sprcha, jež má díky zabudovanému systému šetřit až 90 % vody. Speciální čidla dvacetkrát za sekundu vyhodnocují kvalitu odtékající vody, tu, pokud je čistá, po přečištění a přehřátí navrátí zpět do oběhu,“ uvedl Michal Trpák, sochař a autor domu. Prvok je prototyp, do budoucna je však v plánu jemu podobné domy prodávat.

Foto: Pixabay

Související články
Vezmete altermagnet, dáte ho pod rentgen, měníte polarizační filtr a pozorujete, jak materiál pohlcuje světlo. Zní to skoro jako pokus z běžné hodiny fyziky, jde však o průlomový experiment, jehož výsledkem je pozoruhodný objev fyziků z Masarykovy univerzity, Akademie věd ČR (AV ČR), Metropolitní univerzity v Ósace a University of Nottingham. Před půl rokem mezinárodní […]
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chce zažít jízdu rychlostí, za kterou by ho na silnici policie okamžitě poslala do vězení, stačí usednout do vysokorychlostního vlaku. Ten se i podle svého jízdního […]
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo. Například v medicínských aplikacích, automobilovém nebo letecké průmyslu jsou nenahraditelné. Špatnou reklamu plastům dělají jednorázové výrobky a především to, jak s nimi nakládáme…“ říká ve 27. […]
Někteří lidé používají chatboty s umělou inteligencí k vytváření avatarů svých zesnulých blízkých. Pro někoho je to zdroj útěchy, ale jiné z toho tak trochu jímá hrůza… Doktorka Stephenie Lucas Oneyová nedávno oslavila pětasedmdesáté narozeniny. Její otec, bývalý policista a soudce, je už na věčnosti, ale ona s ním stále hovoří. Nikoli však jen v […]
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz