Domů     Historie
Kostnice – revoluce v pohřbívání
Pavel Polcar
od Pavel Polcar 10.8.2022
Foto: Pixabay

Při návštěvě prakticky jakékoliv kostnice na člověka dýchne závan minulosti. Zdá se skutečně téměř neuvěřitelné, že lidské kosti mohly v dřívější době sloužit k výzdobě takovýchto místností. Jako dekorace sloužily i jinde, například v kostelech a kaplích.

Dnes jsou kostnice především turisticky zajímavými destinacemi, kde se v návštěvnících probouzí úzkost a na tvářích se projevuje úžas. Za mnohými kostnicemi se však skrývá mnohem více než jen kupa lidských ostatků.

Kostnice se nacházejí prakticky po celé Evropě, mnoho z nich je dobře zachovaných a otevřených pro turisty. Pořád se však jedná o místa, která si zaslouží úctu a pokoru, přece jen, zde odpočívají mrtví, a ty si nechce nikdo rozhněvat.

reklama

Kostnice vznikaly jako odpověď na nedostatek místa na klasických hřbitovech, jejich plocha byla značně omezená a kolikrát musely být hroby vrstveny jeden na druhý, čímž nemohl být mrtvým takříkajíc dopřán klid posledního odpočinku.

Mnoho druhů

Kostnice byly v té době rozděleny do nejrůznějších typů, ty nejjednodušší představovaly obyčejnou prohlubeň do země, kam se kosti bez jakéhokoliv uspořádání ukládaly. Tyto „stavby“ byly oblíbené, jelikož byly snadné na výstavbu, a především šetřili místo.

Dalším typem byly oddělené objekty, které byly stavěny v těsné blízkosti kostelů nebo hřbitovních hradeb, nebo byly dokonce umístěny v již existujících prostorách kostelů nebo věží.

Foto: Pixabay

Nejvyspělejším typem kostnic pak byly samostatně umístěné stavby, které měly svůj vlastní vchod. „Zvláštním druhem osárií (kostnic) byly karnery, které měly kruhový půdorys a dvě podlaží, v podzemním podlaží se uschovávaly kosti a v nadzemní části byla kaple, klasické karnery se však v České republice nenachází,“ uvádí Aleš Svoboda, autor knihy Kostnice u sv. Jakuba.

Přístupné pro každého

V minulosti byly středověké kostnice volně přístupné, a každý návštěvník hřbitova tak měl možnost vidět uskladněné ostatky. Údajně to bylo především proto, aby si každý mohl připomenout pomíjívost lidského života.

reklama

Kostnice jsou architektonicky jednoduché stavby a od 17. a 18. století se začaly využívat také jako márnice nebo kaple, i z tohoto důvodu není nic neobvyklého najít v osáriu oltář. Vnitřní prostory bývají většinou rozděleny na prostory s kosterními ostatky a prostor s kaplí.

Dekorace interiéru bývá většinou s tématikou Posledního soudu a jiných výjevů z Bible.

Foto: Pixabay

reklama
Související články
Megalodon představoval stvoření jako vystřižené z nejhrůznějších nočních můr, a tak není divu, že ani miliony let po svém pravděpodobném vyhynutí nedává spát vědcům ani amatérským badatelům! Nutno podotknout, že toto úsilí zůstává odměňováno stále novými a novými zjištěními, která podtrhují už tak dosti fascinující příběh největšího žraloka všech dob. Při pohledu na zjev takového […]
Škrkavky, roupi či nedejbože tasemnice rozhodně na lidském žebříčku popularity živočichů nestojí na nejvyšších příčkách. Ba právě naopak, koneckonců, kdo by miloval parazity. Ale i tito tvorové jsou součástí živočišné říše a lidstvo už doprovázejí velmi dlouho. Hlístice, kam patří roup nebo škrkavka, stejně jako ploštěnci, ke kterým náleží tasemnice, jsou evolučně jedny z nejstarších […]
Činnost pravěkého člověka rozhodně nevrcholila jen nečinným posedáváním u ohně či kreslením obrazců na nudou oplývající šedé stěny jeskyně. Letošní studie mezinárodního vědeckého týmu, jehož součástí byli i naši odborníci, přišla s překvapivým zjištěním, že lidé už tehdy intenzivně cestovali přes Lamanšský průliv v touze po vzkvétajícím obchodu a kulturním obohacení. Jak odborníci k těmto […]
Život v Sýrii snad nikdy nebyl tak těžký, jako je tomu v posledních letech. Každodenní umírání a ničení kulturních památek se v očích radikálů stalo jakýmsi pomateným bojem pro „vyšší dobro“. Zatímco lidské životy už nikdo nevrátí, obnově památek se věnují také čeští odborníci. Válka nevratně zničila mnoho zdejších památek, některé navždy smazala z povrchu […]
Věda ve své honbě za poznáním nezná hranic. Důkazem nám může být tým odborníků, který ze severoamerického souvrství Morrison nadšeně informoval o nálezu  pestré směsky pozůstatků obojživelníků, které vyzvrátilo jiné zvíře.    150 milionů let staré zvratky některého ze zástupců čeledi kaprounovitých, kteří cíleným zvracením pozřené potravy běžně matou predátory, podle odborníků odhalují, že starověké […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz