Domů     Technika
Je libo garsonku, nebo 3+1?
Pavel Polcar
od Pavel Polcar 11.8.2022
Foto: Pixabay

3D tisk ušel za několik málo let skutečně dlouhou cestu, moderní technologie umožňuje tisknout trojrozměrné objekty pomocí naprogramované předlohy. 3D tisk se vyvinul až tak, že dnes již touto technologií dokážeme postavit i dům.

Ať už se jedná o bungalov, či o několika patrovou budovu, 3D tisku se nekladou v tomto ohledu meze.

V posledních dvou letech byly ve Francii a USA postaveny nemovitosti částečně zkonstruované 3D tiskem a vznikající projekty se množí po celém světě, postavit však celý dům díky 3D tisku je unikát z roku 2021. Své bydlení si s pomocí moderní technologie pořídil manželský pár žijící v Nizozemí.

reklama

Obydlí má jednoduchý tvar, poněkud připomínající kámen, a to nejen svou barvou. „Dům se pyšní obyvatelnou plochou o velikosti 94 metrů čtverečních, jde o první legálně obyvatelnou a komerčně pronajatou nemovitost, kde byly nosné stěny vyrobeny pomocí trysky 3D tiskárny,“ uvedl Bas Huysmans, generální ředitel Weber Benelux.

Projekt Milestone je spoluprací s Eindhovenskou technologickou univerzitou a bytovou společností Vesteda. Původně měl být dům postaven již v roce 2019, ale architektonické úpravy si vyžádaly více času.

Metoda, kterou byl dům postaven, zahrnuje obrovské robotické rameno s tryskou, jež vypouští speciální cement, o kterém se říká, že má texturu šlehačky. Cement je „vytištěn“ podle návrhu architekta a přidáváním vrstvy po vrstvě vytváří kompletní stěnu.

„Nový dům se skládá z 24 betonových prvků. Dohromady to zabralo asi 120 hodin,“ dodal Huysmans.

Foto: Pixabay

Domy na vodě

Podobný projet probíhal také v České republice, přičemž zde se jedná dokonce o výstavbu plovoucího domu o rozměrech 43 metrů čtverečních. Při budování panovaly ztížené podmínky způsobené nepřízní počasí, i přesto se však vše zdárně podařilo dotáhnout až do konce.

reklama

Čas čistého tisku byl zhruba 32 hodin a spotřebovalo se přibližně 16 tun speciálně upravené směsi. Následně dům 28 dní tuhl a současně na něm byly prováděny další práce jako výroba zelené střechy, podlah, všech rozvodů, oken, dveří apod. Celý dům má přes 30 tun a jeho délka se pohybuje kolem 13 metrů.

Na Českém vysokém učení technickém v Praze prošel Prvok, jak je dílo nazýváno, tlakovými zkouškami, přičemž ani 50tunový náklad s ním nehnul. Autoři se nechali slyšet, že dům vydrží větší zátěž, než představuje tíha sněhu při lavině.

„Koupelna disponuje baterií vyrobenou z práškového titanu, ta byla rovněž vytištěna na 3D tiskárně, neméně zajímavá je i recirkulační sprcha, jež má díky zabudovanému systému šetřit až 90 % vody. Speciální čidla dvacetkrát za sekundu vyhodnocují kvalitu odtékající vody, tu, pokud je čistá, po přečištění a přehřátí navrátí zpět do oběhu,“ uvedl Michal Trpák, sochař a autor domu. Prvok je prototyp, do budoucna je však v plánu jemu podobné domy prodávat.

Foto: Pixabay

reklama
Související články
Společnost Honda podepsala smlouvu o výzkumu a vývoji s japonskou kosmickou agenturou Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) týkající se „systému oběhu obnovitelné energie“, který má dodávat elektřinu pro zachování funkčnosti životního prostoru a různých systémů lunárních vozítek. Na základě této smlouvy agentura JAXA pověří společnost Honda, aby nejprve provedla koncepční studie a poté do konce […]
Německo se opět přiblížilo k dlouhodobé ekologičtější náhradě za ruský zemní plyn a uhlí. Německá energetická společnost RWE s norskou státní energetickou firmou Equinor oznámily, že v příštích několika letech v Německu vybudují vodíkové elektrárny a velkokapacitní produktovod pro dodávku paliva, uvedla to CNN. Dohoda je součástí německé snahy do roku 2030 postupně vyřadit všechny […]
Nedávná studie Harvardovy univerzity a dalších vědeckých pracovišť došla k závěru, že spalování fosilních paliv zkracuje každý rok život osmi milionům Britů. Další vědecké práce hovoří o jiných číslech, ale v jednom se shodují: špivaný vzduch je nekompromisním zabijákem. „Spalování fosilních paliv, jako je uhlí, benzin nebo nafta, může za smrt každého pátého člověka na […]
Když vozy Toyota doslouží, šetrně se zrecyklují a suroviny se dále využijí. Jsou k tomu už dopředu navržené, vyrobené a smontované. Například kabelový svazek vytáhnete ven jako byste oddělovali kostru z grilované ryby. Toyota od roku 2003 využívá konstrukci, která optimalizuje rozebírání a třídění k usnadnění recyklace surovin, například mědi a vzácných kovů, z vyřazených vozidel. […]
Budoucnost se zdá být lepší než dobrá všemu a všem navzdory. Francouzská automobilka Citroën pustila na trh nové SUV C5 Aircross plug-in hybrid. Jak dobrý je druhý nejlepší model dvojitého šípu? Citroën už více jak 100 let zpřístupňuje automobily co nejširšímu počtu lidí, kašle na fanfarónství, na pózy a masky. Dvojitý šíp vždycky chtěl být […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz