Domů     Technika
Je libo garsonku, nebo 3+1?
Pavel Polcar 11.8.2022
Foto: Pixabay

3D tisk ušel za několik málo let skutečně dlouhou cestu, moderní technologie umožňuje tisknout trojrozměrné objekty pomocí naprogramované předlohy. 3D tisk se vyvinul až tak, že dnes již touto technologií dokážeme postavit i dům.

Ať už se jedná o bungalov, či o několika patrovou budovu, 3D tisku se nekladou v tomto ohledu meze.

V posledních dvou letech byly ve Francii a USA postaveny nemovitosti částečně zkonstruované 3D tiskem a vznikající projekty se množí po celém světě, postavit však celý dům díky 3D tisku je unikát z roku 2021. Své bydlení si s pomocí moderní technologie pořídil manželský pár žijící v Nizozemí.

Obydlí má jednoduchý tvar, poněkud připomínající kámen, a to nejen svou barvou. „Dům se pyšní obyvatelnou plochou o velikosti 94 metrů čtverečních, jde o první legálně obyvatelnou a komerčně pronajatou nemovitost, kde byly nosné stěny vyrobeny pomocí trysky 3D tiskárny,“ uvedl Bas Huysmans, generální ředitel Weber Benelux.

Projekt Milestone je spoluprací s Eindhovenskou technologickou univerzitou a bytovou společností Vesteda. Původně měl být dům postaven již v roce 2019, ale architektonické úpravy si vyžádaly více času.

Metoda, kterou byl dům postaven, zahrnuje obrovské robotické rameno s tryskou, jež vypouští speciální cement, o kterém se říká, že má texturu šlehačky. Cement je „vytištěn“ podle návrhu architekta a přidáváním vrstvy po vrstvě vytváří kompletní stěnu.

„Nový dům se skládá z 24 betonových prvků. Dohromady to zabralo asi 120 hodin,“ dodal Huysmans.

Foto: Pixabay

Domy na vodě

Podobný projet probíhal také v České republice, přičemž zde se jedná dokonce o výstavbu plovoucího domu o rozměrech 43 metrů čtverečních. Při budování panovaly ztížené podmínky způsobené nepřízní počasí, i přesto se však vše zdárně podařilo dotáhnout až do konce.

Čas čistého tisku byl zhruba 32 hodin a spotřebovalo se přibližně 16 tun speciálně upravené směsi. Následně dům 28 dní tuhl a současně na něm byly prováděny další práce jako výroba zelené střechy, podlah, všech rozvodů, oken, dveří apod. Celý dům má přes 30 tun a jeho délka se pohybuje kolem 13 metrů.

Na Českém vysokém učení technickém v Praze prošel Prvok, jak je dílo nazýváno, tlakovými zkouškami, přičemž ani 50tunový náklad s ním nehnul. Autoři se nechali slyšet, že dům vydrží větší zátěž, než představuje tíha sněhu při lavině.

„Koupelna disponuje baterií vyrobenou z práškového titanu, ta byla rovněž vytištěna na 3D tiskárně, neméně zajímavá je i recirkulační sprcha, jež má díky zabudovanému systému šetřit až 90 % vody. Speciální čidla dvacetkrát za sekundu vyhodnocují kvalitu odtékající vody, tu, pokud je čistá, po přečištění a přehřátí navrátí zpět do oběhu,“ uvedl Michal Trpák, sochař a autor domu. Prvok je prototyp, do budoucna je však v plánu jemu podobné domy prodávat.

Foto: Pixabay

Související články
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější průzkum zemské družice. Zapojení lunárního křižníku je jedním z hlavních bodů dohody o spolupráci, kterou NASA uzavřela s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru JAXA. Projekt stavby lunárního křižníku […]
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil vývoj vozítka VIPER. Jeho úkolem mělo být pátrání po vodě či dalších zdrojích na Měsíci. Jako důvod uvedla rostoucí náklady, odkládání startu, ale také možné ohrožení dalších projektů Původně měl VIPER započít svou misi k Měsíci už na sklonku minulého roku. Nakonec však NASA požádala o odložení […]
Na dně moře u japonského pobřeží bylo objeveno gigantické naleziště klíčových prvků pro výrobu baterií do elektromobilů, ložisko niklu a kobaltu. První vrty u ostrova Minami-Torišima budou zahájeny příští rok. Využívání ložiska v průmyslovém měřítku má být zahájeno v roce 2026. Podle nadace The Nippon Foundation, která v posledních měsících zkoumala mořské dno u ostrova […]
Filmový průmysl se neustále vyvíjí a nové technologie mu umožňují vytvářet stále realističtější a poutavější zážitky pro diváky. Jaké nejmodernější technologie se v současné době používají ve filmech k tomu, aby zmátly smysly diváků? Technologií, která posouvá současný filmový průmysl neuvěřitelným způsobem vpřed, jsou tak zvané počítačově generované obrazy neboli computer generated imagery (CGI). Jedná […]
Svět se mění… Elektrifikuje se Severní Amerika, Evropa i Čína. Musejí. Statisíce vědců ze všech koutů planety přicházejí se znepokojivými čísly. Jenže v blízké budoucnosti nebude nutné bojovat jen s růstem CO2 v ovzduší, zároveň se budeme potýkat s nedostatkem lithia, potřebným pro výrobu baterií do elektromobilů. Do roku 2040 podle analýzy Benchmark Minerals Intelligence […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz