Domů     Medicína
Pokroky v léčbě rakoviny prsu a prostaty
Dagmar Garciová 11.8.2022
Foto: Pixabay

V České republice jsou aktuálně považovány za nejčastější nádorová onemocnění ta, která se týkají prostaty a prsů. Přesto i u nás se odrážejí celosvětové pokroky v léčbě těchto onemocní. Opět se jedná o zlepšení diagnostiky i kurability.

Pacienti mají větší šanci na kompletní vyléčení a ti s generalizovaným onemocněním mohou žít mnohem déle, než tomu bylo dříve. Velký důraz je kladen nejen na efektivitu, ale jsou zároveň přehodnocována zažitá schémata léčby tak, aby byla i co nejméně zatěžující pro pacienty. Tedy aby efektivita byla stejná či lepší, ale toxicita co nejmenší.

Mají mnoho společného

Obě onemocnění mají společnou velkou hormonální dependenci, proto se hormonální blokáda standardně využívá i v jejich dlouhodobé léčbě. „Pokud budu mluvit o pokrokové terapii konkrétně, u karcinomu prsu se jedná například o rozšíření chirurgických prs-šetřících výkonů, metody řízeného dýchání při ozařování nebo brachyterapii prsu, v rámci onkologické léčby pokročilého a generalizovaného tumoru prsu je to cílená léčba novými anti-HER2/neu přípavky nebo CDK4/6 inhibitory.

U tumoru prostaty vidím pokrok opět v miniinvazivitě operačních postupů a zapracování nových plánovacích programů radioterapie. Dále se zlepšila léčba kastračně rezistentních tumorů prostaty,“ udává fakta MUDr. Stanislav John.

Foto: Pixabay

Lepší diagnostika dává naději

Rakovina pro lidstvo stále představuje veliký problém, ten se patrně skrývá právě v nedokonalé diagnostice. Jedním z největších problémů současnosti je z tohoto hlediska karcinom pankreatu neboli slinivky břišní.

Z hlediska rostoucí incidence, obtížné diagnostiky raných stádií, omezených možností účinné léčby a vysoké smrtnosti považuji za nejzávažnější adenokarcinom slinivky břišní. Bohužel, Česká republika se řadí na přední místa, co se týká výskytu tohoto nádorového onemocnění.

U některých tumorů došlo k významným pokrokům v léčbě (např. maligní melanom), toto se adenokarcinomu slinivky zatím vůbec netýká,“ říká MUDr. John.

Naději však pacientům s rakovinou přináší včasný test, jenž by mohl dokázat rakovinu odhalit již v samotném počátku, dokonce v době, kdy se rakovinné buňky ještě tělem nešíří. Jeden takový test vznikl právě v roce 2020.

Foto: Pixabay

Související články
Výsledky rozsáhlé klinické studie naznačují, že dvakrát ročně podávaný antivirový lék poskytuje mladým ženám úplnou ochranu před virem HIV. Ten způsobuje smrtelnou nemoc AIDS, na kterou dosud zemřelo kolem 40 milionů lidí. Randomizovaná kontrolovaná studie s názvem Purpose 1 byla provedena v Ugandě a Jihoafrické republice. Badatelé testovali, zda injekční aplikace léku zvaného lenacapavir každých […]
Psychologie je jako tajemná džungle, plná pestrobarevných květů a pozoruhodných zvířat. Ale pozor! V jejích útrobách rozložili nedbalí lovci své pasti, a když se do hlubin vydáte, lehce můžete do jedné z nich spadnout. Těmito pastmi jsou rozmanité psychologické mýty, které se tváří jako hluboké a nezpochybnitelné pravdy o lidské psychice, ale často v nich bývá sotva to […]
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost léčby, protože je často diagnostikován až v pokročilejších stádiích. Naděje na vyléčení by mohl zvýšit nový druh léčby. Zhoubný nádor plic či […]
Sladká chuť kdysi našim předkům signalizovala, že daná potravina je zdrojem rychle využitelné energie, kterou potřebovali při dlouhých pochodech, namáhavé práci, útěku či při boji. Ovšem s dnešním pohodlnějším způsobem života a dostupností sladkostí prakticky na každém kroku se z cukru stal nepřítel číslo jedna, mimo jiné ohrožuje i naše srdce! Cukry rozlišujeme na v […]
Autoimunitní onemocnění jednoduše znamenají útok imunitního systému proti vlastním tkáním a orgánům. Protože k jejich rozvoji často dochází až po pubertě, odborníci se dlouho domnívali, že souvisí s pohlavními hormony. Nyní vědci ze Stanfordovy univerzity přichází s jiným vysvětlením jejich vzniku i toho, proč častěji postihují ženy. Zdravý imunitní systém chrání tělo před nemocemi a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz