Domů     Medicína
Pokroky v léčbě rakoviny prsu a prostaty
Dagmar Garciová
od Dagmar Garciová 11.8.2022
Foto: Pixabay

V České republice jsou aktuálně považovány za nejčastější nádorová onemocnění ta, která se týkají prostaty a prsů. Přesto i u nás se odrážejí celosvětové pokroky v léčbě těchto onemocní. Opět se jedná o zlepšení diagnostiky i kurability.

Pacienti mají větší šanci na kompletní vyléčení a ti s generalizovaným onemocněním mohou žít mnohem déle, než tomu bylo dříve. Velký důraz je kladen nejen na efektivitu, ale jsou zároveň přehodnocována zažitá schémata léčby tak, aby byla i co nejméně zatěžující pro pacienty. Tedy aby efektivita byla stejná či lepší, ale toxicita co nejmenší.

Mají mnoho společného

Obě onemocnění mají společnou velkou hormonální dependenci, proto se hormonální blokáda standardně využívá i v jejich dlouhodobé léčbě. „Pokud budu mluvit o pokrokové terapii konkrétně, u karcinomu prsu se jedná například o rozšíření chirurgických prs-šetřících výkonů, metody řízeného dýchání při ozařování nebo brachyterapii prsu, v rámci onkologické léčby pokročilého a generalizovaného tumoru prsu je to cílená léčba novými anti-HER2/neu přípavky nebo CDK4/6 inhibitory.

reklama

U tumoru prostaty vidím pokrok opět v miniinvazivitě operačních postupů a zapracování nových plánovacích programů radioterapie. Dále se zlepšila léčba kastračně rezistentních tumorů prostaty,“ udává fakta MUDr. Stanislav John.

Foto: Pixabay

Lepší diagnostika dává naději

Rakovina pro lidstvo stále představuje veliký problém, ten se patrně skrývá právě v nedokonalé diagnostice. Jedním z největších problémů současnosti je z tohoto hlediska karcinom pankreatu neboli slinivky břišní.

reklama

Z hlediska rostoucí incidence, obtížné diagnostiky raných stádií, omezených možností účinné léčby a vysoké smrtnosti považuji za nejzávažnější adenokarcinom slinivky břišní. Bohužel, Česká republika se řadí na přední místa, co se týká výskytu tohoto nádorového onemocnění.

U některých tumorů došlo k významným pokrokům v léčbě (např. maligní melanom), toto se adenokarcinomu slinivky zatím vůbec netýká,“ říká MUDr. John.

Naději však pacientům s rakovinou přináší včasný test, jenž by mohl dokázat rakovinu odhalit již v samotném počátku, dokonce v době, kdy se rakovinné buňky ještě tělem nešíří. Jeden takový test vznikl právě v roce 2020.

Foto: Pixabay

reklama
Související články
Nejprve je dobré si říci, co to vlastně je barefoot obutí. Tyto boty mají simulovat chůzi naboso, odtud také anglický výraz barefoot (bosá noha). Jejich základními vlastnostmi jsou – dostatečný prostor pro chodidlo a prsty, tenká, měkká a flexibilní podrážka, která umožňuje vnímat povrch, po kterém chodíme a nulový drop, neboli pata i špička v […]
Pro mnoho lidí je Alopecia areata přechodným problémem, při němž se malá místa vypadávání vlasů spontánně zotaví během několika měsíců. Pro ostatní je ale realita poněkud jiná. Z jedné italské studie vyplynulo, že jedna třetina pacientů se ztrátou vlasů na hlavě o 25 až 50 % měla při dlouhodobém sledování stále aktivní skvrnité onemocnění, přičemž […]
Telemedicínská konference LIFMAT 2022 v Praze představila revoluční novinky z oblasti umělé inteligence a moderních technologií ve zdravotnictví. Její součástí byla i interaktivní výstava. Cílem konference bylo ukázat, že telemedicína je efektivní způsob, jak zjistit více o svém zdraví. Předváděné technologie umí například odhalit diabetes ze scanu oka nebo melanom kůže přes fotoaparát a aplikaci […]
Není sporu o tom, že správně provozovaný sport prospívá jak naší tělesné schránce, tak i naší psychice. Ale má na naše tělo nějaký vliv čas, který si ke cvičení zvolíme? Odpověď na tuto otázku se jala hledat zbrusu nová studie vědců ze Skidnore College v New Yorku. A nutno podotknout, že dospěla k poměrně zajímavým […]
Častěji nemocné děti – Již dlouhou dobu panuje přesvědčení o tom, že děti narozené z umělého oplodnění bývají častěji nemocné, nebo že dokonce více trpí alergiemi a mají potíže s imunitou. Toto tvrzení nebylo nikdy žádnou studií potvrzeno, a řadí se tak mezi pouhé mýty. Obecně embryologové vybírají při metodách asistované reprodukce ta nejsilnější embrya […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz