Domů     Zajímavosti
Jak se těží sůl?
Dagmar Garciová
od Dagmar Garciová 3.8.2022
Foto: Pixabay

Sůl kamenná je český název pro minerál halit. V minulosti se využívala nejen jako ochucovadlo, ale i jako zdroj zdraví prospěšných složek.

Sůl však nesloužila pouze jako potravinová složka, nýbrž v dobách Julia Caesara (100 př. n. l.-44 př. n. l.) byla používána i jako platidlo. Římským legionářům byla část žoldu vyplácena solí. Některé náboženské kulty používaly sůl při svých obřadech.

V antice se údajně novorozencům potírala těla či ústa solí na přivítání. Jiná tradice vítání – chlebem a solí – přetrvala dodnes.

Díky své dostupnosti má široké využití

Podle údajů Ministerstva zdravotnictví ČR dospělý jedinec zkonzumuje v průměru za rok přibližně 6,5 kilogramů soli.

Foto: Pixabay

Sůl kamenná je stěžejní jednak pro potravinářský průmysl, jednak pro průmysl chemický. V potravinářství se mimo jiné využívá při konzervaci masa. V chemickém odvětví je halit důležitý pro tvorbu sodíku, jedlé sody, chlóru, kyseliny solné a dalších látek.

Díky své dostupnosti je sůl hojně využívána i ve sklářství, metalurgii či v mydlovarnictví.

Za hlavní dva zdroje soli se považuje jednak mořská voda či přírodní solné vody, jednak nánosy soli z podzemních ložisek, jež vznikly odpařením starších moří a zanechaly tak vrstvu horninové soli – halit.

reklama

Obecně se lze od sebe rozlišit tři typy soli – sůl odpařovanou, mořskou a kamennou. Sůl se získává hornickou těžbou, louhováním nebo odpařováním mořské vody. Každá z těchto metod využívá specifické technologie a nejvhodnější techniky podle konkrétních topografických a socioekonomických podmínek v dané oblasti.

Foto: Pixabay

Nejznámější solná ložiska

Ložiska soli se nalézají po celém světě, ale největším z nich zůstává moře. Nejznámějším ložiskem je Hallstatt u Salzburgu, jehož důl je světovým unikátem. Sůl se zde těžila již před sedmi tisíci lety a těží se zde dodnes.

reklama

Neméně významný je i polský solný důl Wieliczka ležící pár kilometrů od města Krakov. Těžba soli zde začala ve 13. století. Od roku 1978 je důl zapsán na seznamu UNESCO. Historická těžba ve slovenském naleziště Solivaru u Prešova sahala rovněž do 13. století.

Sůl se získávala ze solných pramenů, které vyvěraly na úpatí Slanských vrchů kousek od Prešova.

Foto: Pixabay

Předchozí článek
reklama
Související články
Americko-australský vědecký tým se chystá v následujících měsících spustit odvážný a nákladný projekt, jehož hlavním cílem bude vzkříšení vyhynulého tasmánského tygra.   Poslední tasmánský tygr, neboli vakovlk tasmánský, uhynul již ve 30. letech minulého století. Odborníci se však domnívají, že by ho bylo prostřednictvím kmenových buněk a technologie úpravy genů možné znovu oživit. Podle načrtnutého […]
Nejrůznější způsoby zkrášlování jsou vymýšleny již od nepaměti, historie sahá dokonce až do pravěku. Mnoho z nás při potřebě vyzdvihnutí krásy sahá po kosmetických produktech. Jejich používání ale není jen tak, je zapotřebí dbát na určité zásady, jež by se měly dodržovat, jinak může hrozit i vážné poškození zdraví. Podle nové studie publikované v odborném periodiku […]
Naše domovská planeta si před pár týdny připsala nový světový rekord. 29. červen byl totiž nejkratším dnem v historii detailního měření.   Když Země dokončí jednu úplnou otáčku kolem své osy, rychlost otáčení – téměř 24 hodin s malými výkyvy – určuje délku našeho dne. Jenže 29. června se Země otáčela o něco rychleji než […]
Pigmenty jsou práškové barvy, jež jsou prakticky nerozpustitelné nejen ve vodě, ale i v mnoha organických rozpouštědlech. Používají se k malbě v nejrůznějších pojivech a technikách. Využití prvních pigmentů se datuje do doby kamenné. Nejstaršími zdroji pigmentu byly přírodní materiály, které byly snadno dostupné jako např. zbarvené hlíny, rákosí, okry (barevné jíly) nebo uhlíky. Podle odborníků […]
Život ve vesmíru se ani vzdáleně nedá srovnávat s tím na Zemi. Přestože astronautům mnohdy vše ulehčuje mikrogravitace, není to „to pravé ořechové“. Jaké další nástrahy musí každý den lidé žijící stovky kilometrů nad námi překonávat? Člověk je uzpůsoben životu na planetě Zemi v atmosféře a gravitaci, na kterou si za tisíce let již zvykl. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz