Domů     Historie
Monumentální stavba pod drobnohledem
Pavel Polcar 7.7.2022
Foto zdroj: Pixabay

Jak byli Mayové zdatnými architekty, dokazuje také zhruba 3 tisíce let starý chrám, který se v polovině roku 2020 podařilo archeologům objevit.

Jedná se o pozůstatky skutečně monumentálního komplexu, jenž je odborníky považován za největší a nejstarší dosud objevenou stavbu mayské civilizace. Komplex, který sloužil zřejmě ke společným rituálním obřadům, byl podle vědců postaven mezi léty 1000 a 800 před naším letopočtem na 1,4 kilometru dlouhém a 400 metrů širokém území.

Tato oblast je přitom obydlená, není to žádná džungle, ale dosud to místo nikdo neodhalil, protože je příliš rozlehlé a ploché. Z letadla jsme vysílali laserové paprsky, které pronikaly přes koruny stromů.

Jejich odraz nám umožnil objekt trojrozměrně změřit,“ řekl Takeši Inomata z Arizonské univerzity.

Odkrývání tajemství civilizace

Vědeckému týmu se podařilo najít pestrou škálu předmětů vypovídající svá tajemství o tehdejší civilizaci. „Výzkum sice teprve začal, ale věřím, že přinese důležité informace o politické organizaci Mayů, jejich vnímání světa i o jejich vztahu k Olmékům.

Obecně se předpokládá, že Mayové se ve společenském uspořádání či architektuře inspirovali u Olméků, ale tento objev může znamenat, že tomu tak nebylo,“ dodala ředitelka mexického institutu Adriana Velázquezová.

Stále se vedou diskuze o tom, zda olmécká civilizace vedla k rozvoji civilizace mayské, či zda se Mayové vyvíjeli nezávisle na Olmécích,“ zmínil na závěr Inomata. Vědci objev učinili s pomocí systému LIDAR (Light Detection And Ranging, také LADAR), což je metoda dálkového měření vzdálenosti na základě výpočtu doby šíření pulsu laserového paprsku odraženého od snímaného objektu.

Jenom kapka v moři

Tento objev přišel jen zhruba půl roku poté, co se jiné skupině archeologů povedlo objevit na východě Mexika pozůstatky více než 1000 let starého mayského paláce. Budova byla podle všeho 55 metrů dlouhá a 15 metrů široká a nacházela se na nalezišti Kulubá, které leží cca 100 kilometrů západně od známého letoviska Cancún na poloostrově Yucatán.

Z dostupných údajů byl palác využíván ve dvou obdobích, a to mezi lety 600 a 900 n. l. a mezi lety 850 a 1050 n. l. Hlavní budova je součástí komplexu, ve kterém jsou dvě místnosti, jež sloužily k bydlení, dále oltář a velká pec kruhového tvaru.

Archeologové odkryli rovněž část pohřebiště, v budoucnu doufají, že jim analýza ostatků přinese nové a zajímavé informace o místních obyvatelích.

Související články
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky denisovanů byly objeveny v roce 2008 v Denisově jeskyni na Altaji v Rusku, podle tohoto místa nálezu jsou pojmenovaní. Stáří tamních kosterních pozůstatků bylo odhadnuto na 41 000 let. […]
Ve středověku byla lepra neboli malomocenství obávanou nemocí, do Evropy byla zavlečena v době křižáckých válek. Dlouho na ni neexistoval lék, nemocní proto byli shromažďování v leprosáriích, aby se zabránilo šíření nemoci. Nejnovější výzkum ukazuje, že lepru, která byla považována za výhradně lidskou nemoc, ve středověku zřejmě pomáhaly šířit veverky! Lepra je infekční onemocnění, které […]
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu vybudovali traťové tunely na všech třech trasách pražského metra a celkem 49 stanic, z toho 33 hloubených a 16 ražených. V roce 2018 bylo pražské metro zařazeno mezi 100 nejlepších děl v anketě […]
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Svatý Vojtěch, který pocházel ze slavného rodu Slavníkovců, jež bojovali s Přemyslovci o český trůn, byl druhým pražským biskupem a prvním českého původu. Unikl vyvraždění Slavníkovců, aby byl zabit na misii v Prusku. Nyní se mezinárodnímu týmu podařilo zrekonstruovat jeho tvář. Vojtěch, který je v zahraničí známý pod svým biřmovacím jménem Adalbert, se narodil kolem […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz