Domů     Medicína
Je modrá v případě světla dobrá?
Dagmar Garciová 7.7.2022
Foto zdroj: Pixabay

Ze všech stran se lidé dozvídají, že je to právě modré osvícení telefonu, co ztěžuje usínání a ovlivňuje kvalitu spánku. Proto se doporučuje telefon odložit několik hodin před spaním.

Samo modré světlo vycházející z monitorů a displejů může narušovat tvorbu melatoninu, což je hormon zodpovědný za kvalitní usínání. Přes den jsou těla na modré světlo zvyklá, ale večer jsou již naladěna na světlo oranžové – oheň, obyčejné žárovky apod.

Je tomu ale skutečně tak? Vědci z anglického Manchesteru na konci roku 2019 přišli s nečekaným rozuzlením, modré světlo spánek nezabíjí. Svou studii publikovali v odborném časopise Current Biology.

Ovšem i zde se nachází pomyslné „ale“, vše je totiž ukryto v tom, jak správně modré světlo večer využívat.

Důležitá je spánková hygiena

Modré světlo se do popředí zájmu v souvislosti s nekvalitním spánkem dostalo kvůli tomu, že bylo jednoduše „na ráně“. Výzkumníci s však položili otázku, jak vlastně vypadá přirozené světlo. Jejich práce zcela jasně naznačuje, že redukce denní modři na noční oranžovou celou záležitost až příliš zjednodušuje.

Když se vezme v úvahu soumrak, který je modrý, nebo svit měsíce, jenž je taktéž modrý, dalo by se polemizovat nad tím, zda je skutečně problém v modrém světle, nebo je nutné hledat vinu někde jinde.

Manchesterští vědci proto dospěli k tezi, že nejenom barva, ale i intenzita jasu je důležitá pro spánkovou hygienu. Podle nové studie tedy dost možná nevadí samotná modrá barva, ale jen pokud je dostatečně tlumená.

Celý výzkum proběhl na několika skupinách myší, kdy byla zvířata vystavována různým typům světla, zatímco jedna skupina byla ve večerních hodinách vystavena tlumenému modrému světlu, druhá byla „ozářena“ jasným oranžovým světlem.

Škodí především jas

Ze zveřejněné práce vědců jasně vyplynulo, že méně narušené byly vnitřní hodiny těch myší, které byly pod tlumeným modrým světlem. Toto zjištění s sebou nese fakt, že všemožné oranžové filtry jsou zcela bezúčelné, pokud zároveň uživatelé výrazně nesníží jas telefonu.

Výzkumníci zároveň podotýkají, že jejich studie neříká, že je modré světlo zcela neškodné, jeho prohřešek však není natolik významný, jak se dosud předpokládalo, je to totiž právě výrazný jas, co ovlivňuje spánek a usínání.

Aby toho nebylo málo, jasné oranžové světlo má možná na spánkový rytmus pozitivnější efekt přes den než přes noc.

Výzkumníci si vliv jasu vysvětlují rolí zrakového fotopigmentu melanopsinu – právě ten předává do těla informace určené k produkci melatoninu. „O působení světla je dnes velký zájem, hlavně se však debatuje o změně vlnové délky (barvy), což má na jas minimální roli.

My tvrdíme, že takový postup není tím nejlepším, protože pouhá výměna barvy může mít menší výsledky, pokud se nezmění jas. Naše zjištění naznačují, že tlumená, chladnější světla večer a jasná, teplejší světla přes den mohou být pro spánek mnohem pozitivnější,“ řekl hlavní autor zmíněné studie Tom Brown.

Související články
Parazitologové z Biologického centra Akademie věd ČR potvrdili první autochtonní (tj. domácí, neimportovaný) případ difylobotriózy v České republice. Toto lidské onemocnění způsobuje tasemnice škulovec široký. K nákaze došlo po konzumaci syrových jiker štiky (kaviáru) pocházející z  nádrže Lipno v jižních Čechách. Tento případ naznačuje přítomnost zavlečeného parazita v nádrži, která by tak mohla představovat nové ohnisko […]
Anhedonie je snížená schopnost až neschopnost prožívat příjemné pocity. Zpravidla je spojována s depresí, vyskytnout se však může i u lidí trpících schizofrenií či Parkinsonovou chorobou. Občas ji ale zažívá většina z nás, když už je stresu, který musíme snášet, zkrátka příliš. Vědci nyní zjistili, co za tím vězí…. Schopnost radovat se či mít z […]
Medicína 3.12.2024
Náplně do elektronických cigaret dříve obsahovaly acetát vitaminu E. Jeho škodlivost popsali vědci ze Spojených států amerických už v roce 2019. Českým vědcům z Akademie věd ČR se nyní podařilo zjistit, jak přesně tato látka negativně ovlivňuje lidské plíce na molekulární úrovni. Na následky kouření elektronických cigaret zemřely jen ve Spojených státech amerických desítky lidí, […]
Medicína 29.11.2024
K detekci a potenciální inhibici virových infekcí dosud vědcům chyběl účinný nástroj. To však nyní zřejmě změní tak zvaný DNA NanoGripper, nanorobotická ruka, která je schopna účinné zachycovat objekty v nanometrovém měřítku. Úspěšně testována byla na viru SARS-CoV-2, který vyvolává covid-19. Umí ho rozpoznat a do budoucna ho snad bude schopná i zastavit dříve, než […]
Medicína 26.11.2024
Mezinárodní vědecký tým přeprogramoval buňky nádoru v buňky imunitního systému, které mají za úkol aktivovat bílé krvinky k tomu, aby ničily zhoubné nádorové buňky melanomu. Úspěch zaznamenali vědci u myší, ale věří, že v nepříliš vzdálené budoucnosti to bude možné i u lidí. Na to, že lze buňky vrátit v čase do stavu, v jakém […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz