Domů     Historie
Monumentální stavba pod drobnohledem
Pavel Polcar
od Pavel Polcar 7.7.2022
Foto zdroj: Pixabay

Jak byli Mayové zdatnými architekty, dokazuje také zhruba 3 tisíce let starý chrám, který se v polovině roku 2020 podařilo archeologům objevit.

Jedná se o pozůstatky skutečně monumentálního komplexu, jenž je odborníky považován za největší a nejstarší dosud objevenou stavbu mayské civilizace. Komplex, který sloužil zřejmě ke společným rituálním obřadům, byl podle vědců postaven mezi léty 1000 a 800 před naším letopočtem na 1,4 kilometru dlouhém a 400 metrů širokém území.

Tato oblast je přitom obydlená, není to žádná džungle, ale dosud to místo nikdo neodhalil, protože je příliš rozlehlé a ploché. Z letadla jsme vysílali laserové paprsky, které pronikaly přes koruny stromů.

reklama

Jejich odraz nám umožnil objekt trojrozměrně změřit,“ řekl Takeši Inomata z Arizonské univerzity.

Odkrývání tajemství civilizace

Vědeckému týmu se podařilo najít pestrou škálu předmětů vypovídající svá tajemství o tehdejší civilizaci. „Výzkum sice teprve začal, ale věřím, že přinese důležité informace o politické organizaci Mayů, jejich vnímání světa i o jejich vztahu k Olmékům.

Obecně se předpokládá, že Mayové se ve společenském uspořádání či architektuře inspirovali u Olméků, ale tento objev může znamenat, že tomu tak nebylo,“ dodala ředitelka mexického institutu Adriana Velázquezová.

reklama

Stále se vedou diskuze o tom, zda olmécká civilizace vedla k rozvoji civilizace mayské, či zda se Mayové vyvíjeli nezávisle na Olmécích,“ zmínil na závěr Inomata. Vědci objev učinili s pomocí systému LIDAR (Light Detection And Ranging, také LADAR), což je metoda dálkového měření vzdálenosti na základě výpočtu doby šíření pulsu laserového paprsku odraženého od snímaného objektu.

Jenom kapka v moři

Tento objev přišel jen zhruba půl roku poté, co se jiné skupině archeologů povedlo objevit na východě Mexika pozůstatky více než 1000 let starého mayského paláce. Budova byla podle všeho 55 metrů dlouhá a 15 metrů široká a nacházela se na nalezišti Kulubá, které leží cca 100 kilometrů západně od známého letoviska Cancún na poloostrově Yucatán.

Z dostupných údajů byl palác využíván ve dvou obdobích, a to mezi lety 600 a 900 n. l. a mezi lety 850 a 1050 n. l. Hlavní budova je součástí komplexu, ve kterém jsou dvě místnosti, jež sloužily k bydlení, dále oltář a velká pec kruhového tvaru.

reklama

Archeologové odkryli rovněž část pohřebiště, v budoucnu doufají, že jim analýza ostatků přinese nové a zajímavé informace o místních obyvatelích.

reklama
Související články
Na první pohled vzbuzuje tento prehistorický masožravý tvor úžas, ale zároveň i hrůzu. Jeden z největších a nejnebezpečnějších suchozemských dinosaurů, jaký kdy žil na naší planetě, Tyrannosaurus rex, si podle nejnovějšího amerického výzkumu pravděpodobně zahříval své mohutné tělo pomocí dutin v horní části lebky. Veškeré domněnky, které panovaly o anatomickém uspořádání lebky Tyrannosaura rexe, byly […]
Při návštěvě prakticky jakékoliv kostnice na člověka dýchne závan minulosti. Zdá se skutečně téměř neuvěřitelné, že lidské kosti mohly v dřívější době sloužit k výzdobě takovýchto místností. Jako dekorace sloužily i jinde, například v kostelech a kaplích. Dnes jsou kostnice především turisticky zajímavými destinacemi, kde se v návštěvnících probouzí úzkost a na tvářích se projevuje […]
Ani otroci, ba ani mimozemšťané. Za to, že do Egypta každoročně proudí miliony turistů, aby zhlédli velkolepé pyramidy, vděčí zdejší ministerstvo turismu především sezonním dělníkům, kteří se obvykle rekrutovali z řad zemědělců. A byť nad jejich hlavami nehvízdaly biče, jejich každodenní život nebyl jednoduchý. I když v Nilu už uplynulo hodně vody od doby, kdy […]
Unikátní vhled do života příslušníků reformní křesťanské společnosti hlásící se k novokřtěnectví, známých též pod označením habáni, přináší antropologicko-archeologický výzkum hřbitova v Přibicích na Brněnsku. Tým antropologů z Ústavu antropologie Přírodovědecké fakulty MU tam pracuje už pátou sezonu. Výsledky jejich práce ukazují, jak se s migrací vypořádávali naši předkové a k jakým vzájemným interakcím přistěhovalých […]
Pigmenty jsou práškové barvy, jež jsou prakticky nerozpustitelné nejen ve vodě, ale i v mnoha organických rozpouštědlech. Používají se k malbě v nejrůznějších pojivech a technikách. Využití prvních pigmentů se datuje do doby kamenné. Nejstaršími zdroji pigmentu byly přírodní materiály, které byly snadno dostupné jako např. zbarvené hlíny, rákosí, okry (barevné jíly) nebo uhlíky. Podle odborníků […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz