Domů     Medicína
Blíží se konec stárnutí?
Pavel Polcar 8.3.2022
Zdroj: Pixabay

Téma dlouhověkosti a potenciální nesmrtelnosti je nejen velice aktuální, ale také poměrně kontroverzní. Jak jsou na tom vědci s výzkumem v současné době?

Vyhlídka na lékařské terapie, které přetáčí biologické hodiny v procesu stárnutí, se trochu přiblížila poté, co vědci bezpečně omladili tkáně u myší středního věku. Američtí vědci léčili zdravá zvířata formou genové terapie, která obnovovala starší buňky, díky čemuž byla zvířata mladší podle biologických markerů, které se používají k měření účinků stárnutí.

Dříve než mnozí začnou jásat, vědci uvádějí, že opakování metody u lidí není zdaleka tak jednoduché, ale dané zjištění by mohlo podnítit nový zájem o radikální terapie, jejichž cílem je zpomalit nebo zvrátit proces stárnutí jako prostředek k řešení nemocí souvisejících s věkem, jimiž jsou rakovina, řídnutí kostí a Alzheimerova choroba.

Vědci vycházeli z práce japonského nositele Nobelovy ceny profesora Shinya Yamanaka, který ukázal, že směs čtyř molekul – známých jako faktory Yamanaka – dokáže převinout dospělé buňky do mladistvých kmenových buněk, které jsou schopny tvořit téměř jakoukoli tkáň v těle.

Americký tým, vedený Heinrichem Jasperem a profesorem Juanem Carlosem Izpisuou Belmontem ze Salk Institute v Kalifornii a San Diego Altos Institute, zjistil, že myši, které dostávaly „faktory Yamanaka“ několik měsíců, se v mnoha ohledech podobaly mladším zvířatům, zejména jejich kůže a ledviny vykazovaly známky omlazení.

Experimenty ukázaly, že omlazení bylo účinnější, když byla terapie podávána po dlouhou dobu – 7 až 10 měsíců – a když byla zvířata stará 12 až 15 měsíců, což odpovídá věku 35 až 50 let u lidí.

Vědci jsou přesto velice opatrní při používání faktorů Yamanaka u lidí, protože předchozí práce ukázaly, že plně přeprogramované buňky se mohou změnit na shluky rakovinné tkáně zvané teratomy. Nejnovější studie však ukazuje, že částečné přeprogramování může být schopné omladit tkáně bez takových rizik, ale i tak přetrvávají další překážky.

Spíše než pomocí faktorů Yamanaka k omlazení starých lidí se mnozí vědci domnívají, že k částečnému přeprogramování buněk bezpečně a efektivně budou potřeba nové léky.

Teoreticky by bylo možné biologické zvrácení stárnutí nebo snížení věku. Jsme však ve velmi raných fázích, kdy musíme mnohem lépe porozumět zákonům, které za tím vším stojí,“ uvedl Heinrich Jasper.

Související články
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky denisovanů byly objeveny v roce 2008 v Denisově jeskyni na Altaji v Rusku, podle tohoto místa nálezu jsou pojmenovaní. Stáří tamních kosterních pozůstatků bylo odhadnuto na 41 000 let. […]
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocnění, nemocí srdce a onemocnění dýchacích cest. Celkem ve zdravotnických zařízeních po celé republice probíhá 481 těchto hodnocení, jež zdravotnickému systému ušetřila více než jeden a půl […]
Univerzálními dárci krve jsou lidé s krevní skupinou 0. Ne vždy je ale této krve dostatek, proto se vědci snaží vymyslet, jak to zařídit, aby mohl člověk s jakoukoliv krevní skupinou darovat krev ostatním, aniž by došlo k úhoně. Této vysněné metě se nyní velmi přiblížili. Krevní skupiny A, B a O objevil v roce […]
Jako by nestačil návrat starých známých infekcí, začaly se objevovat nové. A nejsou bezzubé, podle odhadů umírá na zdánlivě nenápadné mykózy celosvětově dvakrát více nemocných než před 10 lety. Co jsou vlastně mykózy? Jde o infekce způsobené některými zástupci říše hub – jednobuněčnými kvasinkami nebo vláknitými houbami, známými spíš pod značením plísně. Tedy nic, co […]
Nejsou to jen oteklé končetiny a utiskovaný močový měchýř. Na příchod dítěte se adaptují téměř všechny systémy těla matky, a za jeden z nich byl nedávno uznán také mozek. Jak přesně k tomu dochází, se ale dosavadní studie nedokázaly shodnout. Objasnit celou záležitost pomohla nová studie. Vědecký zájem o neurobiologické procesy spojené s mateřstvím je ve fázi […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz