Domů     Historie
První stadion nebo splachovací záchod. Co ještě přinesla řecká architektura?
Martin Macourek
od Martin Macourek 21.12.2021

komerční sdělení

Antické Řecko postavilo základy evropské civilizace. Co to konkrétně znamená bez přenesení významu? Přečtěte si, jaké architektonické prvky a stavby díky řeckým myslitelům vznikly.

Kolébka evropské kultury, ale také základní pilíř architektury.

Řecko není jen dovolenková velmoc.

reklama

Jeho historie nám má hodně co říct o základech vědy, kultury i techniky. Typické prvky antické architektury vídáme i na stavbách nedávno postavených. Majestátní sloupy, zdobené štíty, sochařská výzdoba a další znaky řecké architektury se těší oblíbenosti do dnešních dní.

Důmyslné vynálezy i zásadní výpočty

Antičtí matematici přišli na důležité výpočty, bez kterých by komplexní budova mohla těžko stát. Archimedes, Hippokrates, Pythagoras… těchto pár jmen známe všichni ze základní školy díky objevům, které obohatily vědu.

Významných myslitelů bylo ale mnohem víc. Řečtí architekti plánovali budovy podle přísných matematických pravidel a řešili jednotlivé proporce stavby. Dokázali také využít optické klamy ve svůj prospěch.

reklama

Řekové přišli i na vynálezy, které zvyšovaly komfort daného prostoru. Na Krétě v paláci Knóssos měli například už ústřední topení, splachovací záchody a odpadní systémy. A to mluvíme o mínojské kultuře, tedy o období kolem 1 700 př.

n. l.

Poznejte základy architektury při jedné procházce

Z antických architektonických skvostů už mnohdy zbyly jen základy. Tato skutečnost symbolicky poukazuje na to, že právě tyto stavby se staly základem evropské architektury. Nejslavnější řeckou stavbou je bezpochyby Parthenón na athénské Akropoli.

reklama

Byl zasvěcen bohyni Athéně, patronce města, a stavitelé si na něm dali opravdu záležet. Vystaven byl v letech 447 – 438 př. n. l. a jeho vysoké sloupy můžeme obdivovat ještě dnes.

TIP: Před každou cestou do zahraničí si doporučujeme srovnat cestovní pojištění, může Vám ušetřit mnoho času a peněz, v případě, že se něco na cestě přihodí.

Návštěva Akropole se vám ale vyplatí z více důvodů. Je to přehlídka architektonických skvostů: najdeme zde významné chrámy, oltáře, odeony i divadlo. Účel tohoto komplexu shlížejícího na Athény od počátku byl naklonit si bohy na svou stranu, aby chránili město a jeho obyvatele.

Není proto divu, že velká část staveb byla postavena na jejich počest. A to včetně divadla, které je samozřejmě Dionýsovo.

První olympijský stadion nemyslel na diváky

Ještě dnes výstavba olympijského stadionu patří k vrcholným architektonickým dílům. Jak ale vypadal ten úplně první? To se jeďte podívat kam jinam než do Olympie, rodiště těchto významných her. Už tehdy nešlo zdaleka jen o stadion, kde se odehrávala sportovní utkání.

Olympia byla obec zasvěcená sportovcům (a bohovi Diovi), kterým tady nic nechybělo. Péče byla na místě, protože mezi sportovci se často objevovali státníci a další významné osobnosti. Například Leonidaion, nebo-li ubytovna pro návštěvníky, ležela uprostřed zahrad s fontánami a jistě poskytovala příjemné odreagování mezi tréninky a závody.

Možná vás (ne)překvapí, že první olympijský stadion neměl prostor pro diváky. Nacházel se u něj akorát svah, který se postupně proměnil v hlediště díky udusané hlíně. Komfort fanoušci získali až ve 4. století př.

n. l., kdy se stadion přestavěl. Jeho součástí byla nově tribuna hned se 40 tisíci sedadly. Bůh Zeus měl však náramné pohodlí už od začátku. Jeho chrám byl dominantou celého Peloponésu –⁠ velikostí se mu žádný v Řecku nevyrovnal.

Ohromná byla také jeho socha od umělce Feidiase, která se tyčila do výšky úctyhodných dvanáct metrů a ve své době byla považována za jeden z divů světa.

reklama
Související články
Pomocí malé skřínky byl schopen manévrovat modelem lodičky, a to bez jakéhokoliv viditelného spojení. Vědecké kouzlo, které Nikola Tesla předvedl v Madison Square Garden vyvolalo senzaci. Jeho bezdrátové ambice ale byly mnohem větší. Nadšený profesor představoval druhákům pokrokový přístroj. Grammovo dynamo, které si nechal na Polytechnickou školu ve Štýrském Hradci v Rakousku přivézt až z Paříže, bylo vybaveno […]
Podivných dutých, kovových dvanáctistěnů s velkými otvory v každé ze stran a čepy v každém rohu, pocházejících z dob římské říše, bylo po celé Evropě nalezeno mnoho. Nikdo však netuší, k čemu tyto záhadné předměty sloužily. Nejnovější fragment římského dvanáctistěnu byl nedávno objeven v Belgii poblíž městečka Kortessem, jeho stáří je odhadováno na 1 600 […]
Vůle komunistických pohlavárů v Číně poroučí nejen větru, dešti, ale také i posmrtnému životu. Legislativní norma opravňuje stát rozhodovat o tom, kdo a zda může být novým převtělením dalajlámy. O jeho uznání pak musí buddhistické chrámy žádat v oficiálním reinkarnačním formuláři. Absurdní komedie? Ani ne… Linie spirituálních a později i politických vůdců Tibetu se ustanovila v 16. století, […]
Příběh o zvídavé Barunce, pomatené Viktorce a moudré babičce zná každý z nás… Život autorky, kterou považujeme za jednu z největších žen českých dějin, je však i po více než 160 letech obestřen hávem tajemství. Jaký byl její původ? Osud ikony a múzy české avantgardy Boženy Němcové (1820–1862) dodnes nepřestává fascinovat nejen milovníky literatury, ale […]
Touží sloužit vyšší autoritě, nebýt svázáni pozemským pozlátkem a hříchy. Chtějí rozjímat, a být v neustálém spojení s Bohem. Jak trnitá je cesta k mnišskému rouchu? Být mnichem znamená duchovně, fyzicky i filozoficky souznít s vybranou vírou. Jedním z důvodů proč se muži touží mnichy stát, je služba vyšší autoritě – ať už Bohu či […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz