Domů     Technika
3 věci, které možná nevíte o kleštích!

komerční sdělení

Kleště – běžná věc, kterou čas od času také používáte? Zjistěte, kolik existuje druhů kleští, čím se liší, z čeho přesně se skládají a jaké mohou mít tvary. Pokud vybíráte dílenské nářadí jako dárek pro své blízké nebo pro sebe, podívejte se na pár zajímavostí!

10 druhů kleští? To je málo…

V současné době existuje na trhu až 100 různých druhů kleští, které více či méně známe.

Samozřejmě se nejedná pouze o běžné nářadí do dílny, ale celkový počet se opravdu pohybuje až kolem stovky.

Neřekli byste, že?

Prodloužená ruka…

Ne doslova „prodloužená ruka, ale kleště tak opravdu vznikly. Jaké jsou ale přesné důvody?

Dodržování hygieny

Pevnější, bezpečnější úchop

Možnost bezpečně držet i příliš horké či chladné předměty/hmoty

Usnadnění práce na těžko dostupných místech

Z čeho se skládají?

Kleště se přesně skládají ze dvou pák, za které můžeme toto nářadí uchopit. V dnešní době již má většina kleští ergonomicky upravené páky, aby co nejlépe padly do dlaně a daly se držet bezpečně a příjemně.

Uprostřed kleští (mezi dvěma zkříženými pákami) je takzvaný kloub, díky kterému je možné kleště rozevírat a uzavírat. Na konci kleští (na opačné straně, než je držíme), se nachází takzvané hlavy.

Právě hlavy odlišují jednotlivé druhy kleští. Podle toho, jak jsou hlavy upraveny a čím jsou vybaveny, tak se mohou kleště využít k té či oné činnosti.

Nejběžnější druhy kleští

Odizolovací kleště (stripovací) – speciální kleště, kterými lze bezpečně odstranit izolaci drátů, aniž byste samotný drát poškodili

Nýtovací kleště – právě těmi bez problémů spojíte dva materiály i v případě, že se k danému místu nedostanete ze dvou stran, abyste použili klasický šroub.

Elektrikářské kleště – typ kleští, jejichž rukojeť je bezpečně odizolována – většinou až do napětí 1000 V. Kleště jsou většinou vybaveny štípacími čelistmi, aby bylo vždy možné uštípnout potřebnou délku drátu.

Krimpovací kleště – ty se používají především k nasazování příslušných konektorů na konce kabelů. Jsou však většinou vybaveny také dutinkou, s níž snadno zbavíte konec kabelu izolace (stejně jako pomocí stripovacích kleští).

Kombinované kleště – neboli kominačky – jedny z nejběžnějších typů kleští. Díky tvaru jejich čelistí lze snadno uchopit, stlačit či uštípnout, co je zrovna potřeba.

Sikovky – kleště, které mají dlouhá ramena a nastavitelné čelisti. Snadno a pevně s nimi tedy uchopíte i předměty většího průměru.

Štípačky – nejvíce je oceníte, když potřebujete přepůlit nebo odštípnout kus izolovaného či neizolovaného drátu.

Zcela běžné nářadí, stejně jako sada šroubováků, které by měl mít doma úplně každý, bez ohledu na zručnost.

Minimálně kombinačky a sikovky by v žádné domácnosti neměly chybět – nikdy nevíte, kterou domácí pohromu budete nuceni řešit, tudíž je lepší být vždy připraven/a!

reklama
Související články
Informační a komunikační technologie se staly základním stavebním kamenem, který formuje naše každodenní životy i způsob, jakým pracujeme a podnikáme. Od prvních počítačů až po současné cloudové služby a umělou inteligenci prošla oblast ICT zásadní proměnou. Pojďme si posvítit na to, kde všude se ICT technologie využívají.  Co je ICT?  ICT je zkratka pro informační […]
První ložiska, tedy součásti, které snižují tření, lidstvo využívalo už v antice. A vývoj stále pokračuje. Na moderních hydrostatických ložiscích pracují odborníci na tribologii z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Přišli na to, jak udělat ložiska energeticky až o pětinu úspornější.   Využití by vylepšená technologie mohla najít ve velkých obráběcích strojích, divadelních točnách […]
Celoevropský společný podnik EuroHPC (EuroHPC JU) vyhlásil výběrové řízení na dodavatele nového kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice a propojen se superpočítačem KAROLINA. Národní superpočítačové centrum IT4Innovations, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava, se tak stane domovem prvního českého kvantového počítače. Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q bude založený na supravodivých […]
Společnost OpenAI na sklonku ledna značně pozměnila „pravidla hry“. Ze svých zásad totiž odstranila zákaz týkající se poskytování umělé inteligence armádám. Proč? Kvůli prevenci! Spolupráci s Pentagonem navázalo „dítko“ Elona Muska a Sama Altmana v polovině ledna, a to konkrétně v oblasti kybernetické bezpečnosti. Projekt, do kterého společnost prozatím zapojila je však ryze preventivní – […]
Když Mercedes‑Benz představoval SUV GLC, šlo o zcela nově vyvinutou modelovou řadu, která měla spojovat design, technikou, sportovní jízdní výkony i komfort a agilitu. A to vše s nejvyšší možno hospodárností. A víte co? Povedlo se dokonale. Od začátku bylo jasné, že tenhle model bude existovat výhradně s plně elektrifikovanými pohony jako plug-in hybrid. A to jak se […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz