Domů     Technika
S elektromobilem ušetříte až 80 % nákladů na provoz

komerční sdělení

Emisní třídy a potřeba snížit naši uhlíkovou stopu je předmětem řady diskusí a ekologických summitů. Díky tomu se také tato myšlenka dostává do hlubšího povědomí mnohých lidí, kteří tak začali hledat ekologičtější způsob dopravy.

S tím jim jistě mohou pomoci elektromobily, které mají velmi nízké náklady na svůj provoz, což je třešničkou na dortu..

Proč si pořídit elektromobil

Kromě toho, že výrazně prospějete životnímu prostředí, je elektromobil i nástrojem k poměrně zajímavé úspoře nejen na provozních nákladech vozu. V současné době je totiž možné ušetřit až 80 % nákladů, pokud místo běžného vozu se spalovacím motorem budete používat elektromobil, k jehož nabíjení použijete energii získanou třeba z fotovoltaické elektrárny na vašem domě nebo přímo z distribuční sítě.

Kromě toho jsou elektromobily osvobozeny od dálničních poplatků, a navíc i při parkování v Praze na modrých zónách výrazně ušetříte, protože elektromobily jsou zatíženy pouze symbolickým poplatkem 100 Kč za rok.

Kromě toho je i povinné ručení pro elektromobily levnější, takže míst, kde vám pomůže elektromobil ušetřit je opravdu velmi mnoho.

Aby byla elektromobilita ještě výhodnější je majitelům elektromobilů poskytován výhodnější tarif na elektrické energie. Díky tomu je jejich nabíjení ještě levnější a náklady na provoz jsou minimální.

Současná síť pro nabíjení elektromobility zajišťuje plynulý pohyb i na delší vzdálenosti napříč republikou, protože se neustále rozšiřuje o nová dobíjecí místa. V současné době je řidičům elektromobilů k dispozici více než 300 dobíjecích míst.

Ceny za dobíjení se však diametrálně liší, protože některé společnosti umožňují nabíjení za měsíční tarif, jiné za kWh nebo dokonce za jedno dobití.

Vysoká pořizovací cena

Častým argumentem proti pořízení a užívaní elektromobilu je jeho vysoká pořizovací cena a dlouhá návratnost investice. Samozřejmě je pravda, že elektromobily jsou o poznání dražší než běžné vozy se spalovacím motorem nebo hybridní vozy, ale tyto cenové rozdíly se za poslední roky trochu zmenšily.

Návratnost koupě elektromobilu

Návratnost této investice tak může být snadno dosažitelná. Obecně platí, že čím více jezdíte tím více ušetříte a zkracuje se tím i doba návratnosti této investice. U mnohých modelů se vám investice vrátí dříve, než ujedete 100 000 km, bohužel u jiných se však toto číslo blíží až k 200 000 km.

Je však nutné si uvědomit, že ceny pohonných hmot s největší pravděpodobností opět porostou a jejich růst bude podstatně rychlejší než růst cen elektrické energie. A díky tomu se návratnost této investice bude neustále zkracovat.

V oblasti návratnosti investice je potřeba však zmínit i náklady na servis elektromobilu, které jsou v porovnání s vozy se spalovacím motorem znatelně nižší v případě servisních prohlídek ušetříte až 80 % nákladů dle značky vozu.

Konfigurátor elektromobility

Abyste dosáhli opravdu maximální úspory a předem znali reálné náklady pořízení elektromobilu, domácí nabíječky včetně instalace a speciálních tarifů cen elektřiny. Můžete použít konfigurátor elektromobility na webu skupiny ČEZ. S podrobnější kalkulací vás vzápětí distributor kontaktuje.

Dotace na pořízení elektromobilu

Trochu zamrzí, že v současné době není možné využít žádné dotace na elektromobil, které okolní státy nabízejí jako pobídku k jejich nákupu a ochraně životního prostředí. V České republice bylo ještě loni možné čerpat dotaci na elektromobily, které byly pořízeny pro komerční využití firmami, které sídlili mimo Prahu, pro ostatní však žádná možnost využít takovéto dotace neproběhla.

reklama
Související články
Stejně jako člověk šlechtil tisíce let odolnější a výnosnější odrůdy pšenice, vědci v laboratořích dnes „domestikují“ a „šlechtí“ bakterie a kvasinky pro efektivnější produkci léčiv, biopaliv nebo nových materiálů. Učebnicovým příkladem je inzulin, který nám od 80. let 20. století vyrábějí geneticky upravené bakterie a kvasinky. Vědecký tým pod vedením syntetického biologa Pavla Dvořáka z Masarykovy univerzity pracuje s bakterií Pseudomanas putida. Ta byla […]
Poslední listopadový týden bude v Česku už 6. rokem patřit populárnímu festivalu Czech Space Week, který oslaví úspěchy českého kosmického průmyslu a nabídne unikátní prostor pro spolupráci firem i akademického sektoru. Časopis 21. STOLETÍ je mediálním partnerem kosmického týdne. Czech Space Week určený pro firmy, investory, startupy, studenty, děti a všechny ostatní fanoušky vesmíru, potrvá […]
Mercedes-Benz uspořádal globálně vůbec první veřejný nárazový test dvou elektromobilů, aby prokázal bezpečnost těchto vozů v podmínkách, které se co nejvíce blíží reálným střetům na silnici. Zatímco u standardních bezpečnostních testů, jako je Euro NCAP, naráží vozík o hmotnosti 1 400 kg polovinou své deformovatelné hliníkové přídě do zkoušeného vozu, test stuttgartské automobilky proběhl za […]
Dnes odpoledne se uskutečnil druhý testovací let kosmického dopravního systému Starship společnosti SpaceX. Kosmická loď poprvé dosáhla hranice vesmíru, nicméně ve výšce 148 kilometrů vybuchla. Dvoustupňová loď odstartovala ve 14,03 z odpalovací rampy Starbase poblíž Boca Chica v Texasu na plánovaný devadesátiminutový let do vesmíru bez posádky. Třiatřiceti motorům Raptor rakety Super Heavy podařilo vynést […]
Chemická kybernetika. Biochemie a mikrobiologie. Omezování klimatických změn.  Vodíkové technologie a nanomateriály. Na dnech otevřených dveří, které 24. a 25. listopadu pořádá pražská Vysoká škola chemicko-technologická, se středoškoláci a jejich rodiče seznámí se širokým spektrem studijních oborů, špičkovým vybavením laboratoří nebo výrobou ve výzkumném minipivovaru. „Zájemci si vyzkouší moderní přístroje a technologie, ale především budou […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz