Domů     Technika
Klimatizace chladí, topí, ale i čistí vzduch

komerční sdělení
0082

Domácí klimatizace jsou na vzestupu. V důsledku extrémních výkyvů teplot, které zažíváme posledních pár let i v našich zeměpisných šířkách, řeší jejich pořízení čím dál více lidí. Výběr mezi nimi je velký.

Jedním z parametrů, které vám mohou usnadnit rozhodování, je funkce čištění vzduchu. Jelikož v budovách trávíme až 90 % svého času a mnohé studie ukazují, že kvalita vzduchu uvnitř bývá až 5x horší než venku, klimatizace s čištěním vzduchu se zdá být ideální volbou. .

Chodíte doma s rouškou? Možná byste měli

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký vzduch doma dýcháte? Kromě prachových částic a alergenů můžete vdechovat i další, zdraví škodlivé látky. Například formaldehyd, který se uvolňuje z nábytku či podlahových krytin, dále výpary z čisticích prostředků nebo oxid uhličitý a oxid uhelnatý, pokud vlastníte krb, máte ucpaný komín nebo špatně instalovaný bojler.

Na kvalitu ovzduší v interiéru má samozřejmě vliv i samotná stavba, míra její vlhkosti atp.

Cílem samozřejmě není dosáhnout hygienicky sterilního prostředí, to ani není v běžných podmínkách možné. Co ale pro své zdraví a domácí pohodu udělat můžete, je alespoň minimalizovat rizika a zvýšit kvalitu vzduchu, který doma dýcháte. Třeba právě výběrem vhodné domácí klimatizace, která zároveň čistí vzduch.

Výhody klimatizace s funkcí čištění vzduchu

Výhodou klimatizace do domu s funkcí čištění vzduchu je především její víceúčelové využití.

Místo několika různých zařízení, máte v domácnosti jedno, které v horkém létě chladí, na jaře a na podzim topí, a navíc udržuje v domácnosti po celý rok zdravější ovzduší. K venkovní jednotce můžete přidat více vnitřních klimatizačních jednotek (tzv.

multisplit) a tím vyřešit klima v každé místnosti vašeho domu či bytu. Vnitřní jednotky mohou být parapetní, nástěnné nebo podhledové. Pomocí dálkového ovládání, případně mobilní aplikace pak můžete ovládat každou jednotku zvlášť a systém přizpůsobit svým individuálním potřebám.

Jak vybrat klimatizaci

Důležitými parametry při výběru domácí klimatizace jsou: energetická náročnost, hlučnost, systém proudění vzduchu a kvalita filtrů. V dnešní době se již většina zařízení pohybuje v energetické třídě A+++, větší rozdíly tedy hledejme u ostatních parametrů.

K dosažení optimálních podmínek by zařízení mělo být v provozu většinu dne i noci. Hlučnost klimatizační jednotky je tedy velmi zásadní na každodenní činnosti v domácnosti. Samozřejmostí by měla být možnost regulace výkonu, ideálně tichý režim, když potřebujete odpočívat, pracovat nebo studovat.

Značka Daikin například nabízí domácí klimatizace s čištěním vzduchu s tichým režimem pouhých 19 dBA.

Kvalita čištění vzduchu závisí na množství a typu použitých filtrů. Klimatizace může disponovat filtry buď pasivními nebo aktivními, které jsou účinnější. Aktivní technologie Flash Streamer efektivně ničí viry i bakterie.

Filtry se musí pravidelně měnit, případně manuálně čistit (zejména ty prachové). Na trhu jsou i klimatizace, např. Ururu Sarara, s funkcí zvlhčování nebo odvlhčování vzduchu.

Účinnost výměny vzduchu v místnosti závisí také na systému proudění. Klimatizační jednotky s tzv. 3D prouděním vzduchu automaticky kombinují svislé a vodorovné natáčení, aby chladný i teplý vzduch mohl cirkulovat po celé místnosti.

Inteligentní senzory dokážou reagovat na pohyb osob v daném prostoru a na ně potom nasměrovat proud vzduchu. V případě, že senzory žádný pohyb nezaznamenají, přepnou se automaticky do úsporného režimu.

Pokud tedy hledáte způsob, jak doma vytvořit příjemné a zdravé prostředí během celého roku, domácí klimatizace s čištěním vzduchu pro vás mohou být tou správnou volbou. Téměř okamžitě zajistí optimální teplotu v místnosti, vyčistí vzduch od nežádoucích látek a pomůžou také s vlhkostí nebo naopak se zvlhčením.

Související články
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější průzkum zemské družice. Zapojení lunárního křižníku je jedním z hlavních bodů dohody o spolupráci, kterou NASA uzavřela s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru JAXA. Projekt stavby lunárního křižníku […]
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil vývoj vozítka VIPER. Jeho úkolem mělo být pátrání po vodě či dalších zdrojích na Měsíci. Jako důvod uvedla rostoucí náklady, odkládání startu, ale také možné ohrožení dalších projektů Původně měl VIPER započít svou misi k Měsíci už na sklonku minulého roku. Nakonec však NASA požádala o odložení […]
Na dně moře u japonského pobřeží bylo objeveno gigantické naleziště klíčových prvků pro výrobu baterií do elektromobilů, ložisko niklu a kobaltu. První vrty u ostrova Minami-Torišima budou zahájeny příští rok. Využívání ložiska v průmyslovém měřítku má být zahájeno v roce 2026. Podle nadace The Nippon Foundation, která v posledních měsících zkoumala mořské dno u ostrova […]
Filmový průmysl se neustále vyvíjí a nové technologie mu umožňují vytvářet stále realističtější a poutavější zážitky pro diváky. Jaké nejmodernější technologie se v současné době používají ve filmech k tomu, aby zmátly smysly diváků? Technologií, která posouvá současný filmový průmysl neuvěřitelným způsobem vpřed, jsou tak zvané počítačově generované obrazy neboli computer generated imagery (CGI). Jedná […]
Svět se mění… Elektrifikuje se Severní Amerika, Evropa i Čína. Musejí. Statisíce vědců ze všech koutů planety přicházejí se znepokojivými čísly. Jenže v blízké budoucnosti nebude nutné bojovat jen s růstem CO2 v ovzduší, zároveň se budeme potýkat s nedostatkem lithia, potřebným pro výrobu baterií do elektromobilů. Do roku 2040 podle analýzy Benchmark Minerals Intelligence […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz