Domů     Technika
Základní pomůcka pro elektrotechniky: Jak vybrat vhodný osciloskop?

komerční sdělení

Osciloskopy se používají v elektrotechnice, kde jsou nepostradatelnými pomůckami. K čemu slouží a jak si vybrat ten správný?

Co je osciloskop?

Osciloskop je typem elektronického měřícího přístroje. Tato zařízení jsou vybavena obrazovkou, na které se vykresluje časový průběh měřeného napěťového signálu.

Výběr osciloskopu je především nutné přizpůsobit účelu využití. Zejména je proto nutné si stanovit předpokládaný kmitočtový rozsah. Stejně tak je vhodné si na počátku uvědomit, zda bude přístroj sloužit ke zkoumání analogových signálů nebo i digitálních.

Rozdělení osciloskopů a nejdůležitější vlastnosti

Zařízení je v základu možno rozdělit na analogová a digitální. Analogové osciloskopy se pak dělí na klasické, paměťové a vzorkovací. Výhodou je, že u nich nedochází ke zkreslování signálu A/D převodem. Naměřené hodnoty se však obtížněji zpracovávají, proto se tyto typy osciloskopů objevují již méně často.

Digitální přístroje tvoří samostatnou skupinu. Mohou zastoupit funkci paměťových a vzorkovacích osciloskopů, případně komunikovat s počítačem. Běžně se u zařízení, která využívají PC, také setkáte s označením USB osciloskopy.

Osciloskopy také existují v přenosné variantě. Zde je však nutné si uvědomit, že jejich pořízení je finančně náročnější. Přenosné osciloskopy mohou také vykazovat horší parametry oproti klasickému provedení.

Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru osciloskopu je vertikální rozlišení osciloskopu. Dalšími podstatnými vlastnostmi, na které je nutno se zaměřit, jsou i šířka frekvenčního pásma BWD a vzorkovací rychlost.

Další podstatné vlastnosti představují i velikost akviziční paměti a počet kanálů.

Využití osciloskopu

Kvalitní osciloskop s vhodně vybranými parametry může s úspěchem nahradit i multimetr. Efektivně lze díky tomu omezit náklady na vybavení dílny.

Svoje uplatnění najdou tyto přístroje jak v profesionální sféře, například v automobilovém průmyslu při diagnostice poruch elektrických komponent automobilů, případně i v podmínkách dílen amatérských elektroniků.

O společnosti TME

Osciloskopy a další přístroje pro tento segment, jako jsou například již vzpomenuté multimetry, najdete v rozmanité nabídce produktového portfolia značky TME.

Tato polská společnost sídlí ve městě Lodž. Svoje logistické zázemí pak má ve středním Polsku. Skladovací centrum tvoří prostory o celkovém rozsahu 18 800 m. Díky tomuto rozsáhlému prostoru lze denně expedovat až 5 000 objednávek do zemí celého světa.

Dnes tak TME, celým názvem Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o., patří k předním distributorům součástek pro oblast elektrotechniky, elektroniky, dílenského vybavení a průmyslové automatizace.

Jedná se o nadnárodní firmu, která má kromě České republiky své pobočky i v řadě dalších světových zemích, jako je Německo či Itálie.

Související články
Ostatní Technika 2.12.2024
Vodíkové vozy nejsou na silnicích příliš obvyklé, Toyota v nich ale vidí vedle elektromobilů alternativu pro ekologickou mobilitu budoucnosti. Důležitým aspektem je také bezpečnost. Tu zajišťuje speciálně zkonstruovaná nádrž, která musí vydržet tlak až 700 barů. Tvoří ji proto tři pláště. První obal je plastový, který zabraňuje unikání plynu, druhý je kompozit s uhlíkovými vlákny […]
Kvantové technologie zažívají boom. Spolu s ním také výrazně roste počet odborných publikací, které tuto technologii zkoumají. Od stostránkových článků přiznávajících, že algoritmy bude možné nasadit nejprve za 10 let, až po třístránkové zprávy oznamující zdařilou implementaci algoritmů, avšak s velmi omezenými výsledky. Jen málo odborných článků splňuje obojí, a tak je i pro řadu […]
Objevy Ostatní Technika 11.11.2024
Martin Ševeček z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze se svým týmem úspěšně otestoval materiály pokrytí jaderného paliva, které mohou poskytnout provozovatelům ekonomický benefit, a v krajním případě i dodatečný čas pro zvládnutí jaderné havárie. Poslední rok podroboval zkouškám různé varianty palivových proutků na MIT, jedné z nejlepších technických škol na planetě. Výsledky několika běžících […]
Byl prvním sériově vyráběným hybridem, který způsobil revoluci v automobilovém průmyslu. Který z Toyoty udělal lídra v oblasti elektrifikace a vlastně i největší automobilku na světě. Dodnes je to první legenda – Prius. Už více než čtvrt století zanechává Prius automobilový otisk jako první sériově vyráběný elektrifikovaný vůz. Každá další generace přinesla lepší hybridy, lepší […]
NOVINKY Objevy Technika 7.11.2024
Google dosáhl významného pokroku ve vývoji kvantových počítačů. S procesorem Sycamore nyní dokáže překonat nejlepší superpočítače na světě při provádění složitých a specifických výpočtů. Tento procesor s 67 kvantovými bity (qubity) vykazuje novou úroveň výpočetní síly díky pokročilým operacím, které vstupují do tzv. fáze slabého šumu. Je to důležitý milník v oblasti kvantových výpočtů, protože […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz