Domů     Příroda
Czech Nature Photo 2020 vyhrála série fotografií o ochraně outloňů
Dagmar Garciová 26.5.2020

Koordinátorka veterinární péče a welfare organizace The Kukang Rescue Program, terénní zooložka Zoo Olomouc a zároveň fotografka Lucie Čižmářová získala 1. místo v prestižní české fotografické soutěži Czech Nature Photo 2020..

V letošním, v pořadí již čtvrtém ročníku české fotografické soutěže Czech Nature Photo mezinárodní odborná porota hodnotila bezmála 2 tisíce snímků přírody od celkem 229 přihlášených autorů z Česka a Slovenska, a to v 11 kategoriích.

3 z nich byly letos vytvořeny zcela nově, a jednou takovou je i kategorie „Ohrožené druhy a jejich ochrana“, kterou vypsala a zaštítila Zoo Praha.

Právě v této kategorii zvítězila série fotografií aktivit záchranného programu The Kukang Rescue Program, které zachytila fotografka Lucie Čižmářová. Ten na indonéském ostrově Sumatra usiluje o ochranu ohrožených a chráněných poloopic outloňů váhavých (Nycticebus coucang) před nelegálním obchodem a mj.

tam vybudoval záchranné a rehabilitační centrum pro outloně zabavené z černého trhu s cílem navrátit je zpět do volné přírody.

„Z výhry mám velkou radost. Především mě těší, že díky tomuto úspěchu a vystavení fotografií se nám podaří opět o něco více rozšířit povědomí veřejnosti o problému nelegálního obchodu s divokými zvířaty, v tomto případě s divokými outloni.

A to je v mé fotografické práci to nejdůležitější. Outloni jsou totiž pytlačeni, pašováni a prodáváni jako domácí mazlíčci nebo nabízeni jako ‚hračka‘ pro pobavení turistů. Ti si s nimi udělají ‚roztomilou‘ fotku jako vzpomínku z cest po exotických zemích, čímž ale vážně ohrožují jejich divoké populace, jelikož tito jedinci jsou uloveni z volné přírody.

Podobně však tento zvrácený byznys ohrožuje i další divoké druhy zvířat, které nějakým způsobem poutají lidskou pozornost,“ popisuje Lucie své dojmy z výhry.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže, předání cen a zahájení výstavy nejlepších fotografií proběhlo dne 5. května v galerii Czech Photo Centre. Vzhledem k opatřením kvůli pandemii koronaviru se však letos ceremoniál konal online.

Vítězné fotografie Lucie Čižmářové i dalších autorů oceněných v dalších kategoriích si zájemci mohou prohlédnout v galerii Czech Photo Centre od 12. května do 28. července každý den kromě pondělí.

Autorka fotografií: Lucie Čižmářová

Související články
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Ostatní Příroda 21.11.2024
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska. Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách  jižní Evropy […]
Ostatní Příroda 20.11.2024
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nechávali ležet na zemi. Tím blbounu nejapnému začaly odtikávat hodiny – o století později už jako druh neexistoval. Nejbližším žijícím příbuzným doda zůstává holub […]
Ostatní Příroda 19.11.2024
Mořští biologové strávili 20 let zkoumáním hlubokomořského tvora, kterého pojmenovali Bathydevius caudactylus, aby nyní potvrdili, že se jedná o zcela nový, dosud neobjevený druh. Mořský plž, obývající hlubiny východního severního Tichého oceánu, připomíná průhlednou kapuci a jako ochranu před predátory využívá bioluminiscenci. Na rozdíl od běžných mořských plžů, kteří žijí na mořském dně případně u […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz