Domů     Příroda
Jaká teplota vzduchu je pro stromy kritická?
Dagmar Garciová 25.5.2020

U stromů v tropických lesích je charakteristické, že při oteplování mohou vázat značné množství oxidu uhličitého, teplota ale nesmí překročit hranici 32 stupňů Celsia, jak naznačil nejnovější výzkum.

Kondice stromu je rovněž důležitým faktorem, jenž má vliv na ukládání či uvolňování uhlíku..

Mezinárodní výzkumný tým ve spolupráci s českými vědci se zaměřil na dlouhodobé měření několika tisícovek stromů a na výzkum jejich mortality v národním parku Ulu Temburong v Bruneji na ostrově Borneo.

Množství ukládaného uhlíku bylo zjištěno pomocí opakovaných měření průměrů kmene a výšek jednotlivých stromů na trvalých monitorovacích plochách. Výpočet změn množství uhlíku uloženého ve stromech vyžadoval taxonomické určení téměř 10 tisíců druhů půl milionu stromů a 2 miliony jednotlivých měření průměru kmene v 813 lesích ve 24 zemích.

„Tropické lesy jsou do budoucna schopny vstřebávat uhlík z atmosféry. Novinkou, kterou přinesl výzkum, který dal dřívější poznatky do určitého kontextu, je však to, že pro stromy je kritická maximální teplota vzduchu 32 stupňů.

Když se přesáhne, především v souvislosti s globálním oteplováním, tak stromy v tropických lesích mohou začít uhlík naopak uvolňovat,“ uvedl Radim Hédl z Botanického ústavu AV ČR z oddělení vegetační ekologie. Vlivem nepříznivých faktorů se stromy začnou rozkládat.

V dlouhodobém srovnání má teplota nejspíš zásadní vliv na ukládání uhlíku skrze snížený růst stromů, druhým nepříznivým faktorem je pak sucho, jež vede k odumírání stromů. Odborníci jsou toho názoru, že uvolňování uhlíku pak může klimatickou změnu ještě zhoršit.

Opět platí, že je třeba podporovat snahy o omezení skleníkových plynů, mezi které patří právě oxid uhličitý. Lesy by také měly zůstat nedotčeny lidskou činností.

„Současné poznatky ukazují obdivuhodnou schopnost nedotčených tropických lesů čelit vysokým teplotám. Většina lesů v tropech je však již do různé míry ovlivněna činností člověka, což se může projevit i v dlouhodobém narušení jejich fungování a snížení odolnosti tropických lesů vůči klimatickým extrémům,“ řekl spoluautor studie Martin Svátek z Mendelovy univerzity v Brně.

Související články
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13 metrů. Nyní vědci v Indii objevili obratle zřejmě ještě většího příslušníka podřádu hadi… V hnědouhelném dole Panandhro v indickém státě Gudžarát bylo objeveno celkem […]
Chilli papričky jsou dnes nedílnou součástí čínské kuchyně, především v podobě pálivé omáčky chili crisp, na kterou nedá řada lidí dopustit. Čína ale rozhodně není domovinou pálivých papriček, které tvoří základ této omáčky. Jak se tedy do Číny dostaly? Rostliny Capsicum, mezi které se řadí jak klasické papriky, tak i pálivé chilli papričky, pochází ze […]
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidnatější metropole, Šanghaj, se za poslední století propadla o více než tři metry… K tomuto závěru došel tým čínských odborníků po detailním prozkoumání 82 měst, včetně […]
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul oxidu uhličitého než v roce 1750. A jak se oxid uhličitý hromadí v atmosféře, zachycuje stále více tepla, což […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz