Domů     Příroda
Jaká teplota vzduchu je pro stromy kritická?
Dagmar Garciová 25.5.2020

U stromů v tropických lesích je charakteristické, že při oteplování mohou vázat značné množství oxidu uhličitého, teplota ale nesmí překročit hranici 32 stupňů Celsia, jak naznačil nejnovější výzkum.

Kondice stromu je rovněž důležitým faktorem, jenž má vliv na ukládání či uvolňování uhlíku..

Mezinárodní výzkumný tým ve spolupráci s českými vědci se zaměřil na dlouhodobé měření několika tisícovek stromů a na výzkum jejich mortality v národním parku Ulu Temburong v Bruneji na ostrově Borneo.

Množství ukládaného uhlíku bylo zjištěno pomocí opakovaných měření průměrů kmene a výšek jednotlivých stromů na trvalých monitorovacích plochách. Výpočet změn množství uhlíku uloženého ve stromech vyžadoval taxonomické určení téměř 10 tisíců druhů půl milionu stromů a 2 miliony jednotlivých měření průměru kmene v 813 lesích ve 24 zemích.

„Tropické lesy jsou do budoucna schopny vstřebávat uhlík z atmosféry. Novinkou, kterou přinesl výzkum, který dal dřívější poznatky do určitého kontextu, je však to, že pro stromy je kritická maximální teplota vzduchu 32 stupňů.

Když se přesáhne, především v souvislosti s globálním oteplováním, tak stromy v tropických lesích mohou začít uhlík naopak uvolňovat,“ uvedl Radim Hédl z Botanického ústavu AV ČR z oddělení vegetační ekologie. Vlivem nepříznivých faktorů se stromy začnou rozkládat.

V dlouhodobém srovnání má teplota nejspíš zásadní vliv na ukládání uhlíku skrze snížený růst stromů, druhým nepříznivým faktorem je pak sucho, jež vede k odumírání stromů. Odborníci jsou toho názoru, že uvolňování uhlíku pak může klimatickou změnu ještě zhoršit.

Opět platí, že je třeba podporovat snahy o omezení skleníkových plynů, mezi které patří právě oxid uhličitý. Lesy by také měly zůstat nedotčeny lidskou činností.

„Současné poznatky ukazují obdivuhodnou schopnost nedotčených tropických lesů čelit vysokým teplotám. Většina lesů v tropech je však již do různé míry ovlivněna činností člověka, což se může projevit i v dlouhodobém narušení jejich fungování a snížení odolnosti tropických lesů vůči klimatickým extrémům,“ řekl spoluautor studie Martin Svátek z Mendelovy univerzity v Brně.

reklama
Související články
Pokud jste v nedávné době surfovali na vlnách internetu, mohla vás zaskočit zpráva, že vanilkové aroma již dávno není tím, čím bývalo. Do výrobní rovnice totiž měli vstoupit bobři… A to konkrétně s látkou kastoreum, která však člověku není tak úplně neznámá. Pro různé účely ji totiž více či méně využíval přes 2000 let. Je […]
Samotářské včely, tiší a nenápadní opylovači, hrají klíčovou roli v našem ekosystému. I když se jim říká samotářské, řada z nich se ráda druží a i ony, podobně jako včely medonosné, mohou žít v koloniích. V České republice existuje více než 580 druhů samotářských včel, z nichž mnohé jsou ohroženy vyhynutím. Mezi samotářské včely patří […]
Přírodní pastva velkých kopytníků může být velice účinným nástrojem pro zmírnění klimatických změn. Pastva divokých koní, zubrů či praturů totiž vede k ukládání uhlíku do půd v podobě stabilní organické hmoty, která uhlík uzavře v půdě a uchová mimo atmosféru po stovky let. Díky tomu mohly v dobách před expanzí člověka na všech kontinentech žít milionová […]
Kurosh Karimi a Günther Kletetschka z Ústavu hydrogeologie, inženýrské geologie a užité geofyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy popsali novou metodu lokalizace tělesa skrytého pod povrchem. Nová metoda umožňuje odhadnout polohu, zejména hloubku tělesa a byla publikována v časopise Scientific Reports. Vše v zemské kůře má svou specifickou hustotu, například dvě přibližně stejně velké struktury mohou mít […]
Odborníci z Kolumbijské univerzity přinesli důkazy o tom, že rypouni Petersovi jsou schopní, zřejmě jako jediné ryby na světě, sdílet mezi sebou informace, týkající se jejich smyslového vnímání. To jim pomáhá najít potravu a přátele, stejně jako identifikovat nepřátele, a díky tomu snáze přežít. Rypoun Petersův je sladkovodní ryba, vyskytující se v povodí afrických řek […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz