Domů     Technika
Jak dovézt zásoby vojákům? Robotickou raketou!
21.stoleti 22.12.2010

Americká armáda má novou hračku. Je jí létající robot, jehož nasazení není primárně bojové, ale naopak záchranářské. Vojákům v nouzi totiž může přivézt životně důležité zásoby.

Americká armáda má novou hračku. Je jí létající robot, jehož nasazení není primárně bojové, ale naopak záchranářské. Vojákům v nouzi totiž může přivézt životně důležité zásoby.

Když se koncem roku 1942 šestá armáda Wehrmachtu ocitla ve stalingradském obklíčení, nacističtí pohlaváři přemýšleli, jak ji obstarat zásoby. Letecký most, kterým se chvástal šéf Luftwaffe Göring, totálně selhal a 31. ledna 1943 se hladové a zmrzlé zbytky německých jednotek vzdaly. Kdoví, jak by vše dopadlo, kdyby Němci měli k dispozici raketu, kterou nyní vyvinula americká agentura DARPA.

Donáška až »domů«
Projekt DARPA je našim čtenářům důvěrně známý. Už jsme vás informovali o robotických terénních vozech, o robotických vojácích a o mnoha dalších věcech, které pocházejí z této líhně. Nyní technologové z tohoto střediska přicházejí s dalším nápadem – s raketou, která funguje jako zásobovač.
Základní vlastností rakety s označením V-Bat je schopnost přistát na místě a přitom nést těžký náklad. Je jedno, zda se jedná o munici nebo proviant. Americké jednotky, které působí na odloučených místech nebo jsou vlivem bojové situace odříznuty, by tak měly o starost méně.

Chytrá raketa
Rozpětí křídel rakety přesahuje tři metry a není příliš těžká; váží 30 kilogramů. V-Bat může dosáhnout rychlosti až 210 kilometrů v hodině. Je tedy pomalejší než její bojoví sourozenci, ale V-Bat vyšší rychlost vlastně ani nepotřebuje. Je slušně sofistikovaná, umí si vybrat kvalitní místo k přistání a toto místo může být menší, než jsou tři metry čtvereční. Stejně tak sama najde nejideálnější cestu k cíli, ovšem jen za předpokladu, že neletí déle než pět hodin.
Prototyp tohoto létajícího zásobovače je již na světě. Co se týče letových vlastností, technologové z DAPRA mohou být spokojeni, raketa splnila vše, co se od ní očekávalo. Ale přece jen, malý detail je ještě třeba vychytat. Raketa zatím neunese více než tříkilogramový náklad, takže potenciální zásoby, které by odstřižené jednotce přivezla, by asi nebyly nijak velké. Cíl technologů z DARPA je tak jasný, nosnost rakety minimálně ztrojnásobit. Teprve pak může být stoprocentně využita i v praxi.

Výzkumné středisko Pentagonu

DARPA (v překladu Agentura pro výzkum pokročilých obraných projektů) je středisko amerického ministerstva obrany, které je zodpovědné za vývoj nových vojenských technologií. Není to žádné monstrum, počet zaměstnanců je 240, z čehož 140 jsou experti na techniku. Rozpočet agentury je přibližně 3,2 miliardy dolarů. Z těchto prostředků jsou financovány malé vývojové týmy z univerzit nebo firemní týmy z různých podniků. Pod taktovkou DARPA například vznikl v roce 1969 ARPANET, předchůdce dnešního internetu. Agentura byla založena již v roce 1958 a její úkol byl udržet technologický náskok ozbrojených sil USA a předejít tak překvapením, jakým bylo nečekané vypuštění první družice Sputnik 1.

Související články
Věda se spojuje, aby byla silnější. Němci to pochopili už před první světovou válkou, když vznikla Společnost Maxe Plancka. V Česku vědecké klastry a interdisciplinární instituce začaly vznikat teprve nedávno, ale výsledky se už dostavují. Svoje interdisciplinární instituce má už každé významnější město, například Praha, Brno, Ostrava. Před devíti lety myšlenka spojit tři vědecká centra […]
Informační a komunikační technologie se staly základním stavebním kamenem, který formuje naše každodenní životy i způsob, jakým pracujeme a podnikáme. Od prvních počítačů až po současné cloudové služby a umělou inteligenci prošla oblast ICT zásadní proměnou. Pojďme si posvítit na to, kde všude se ICT technologie využívají.  Co je ICT?  ICT je zkratka pro informační […]
První ložiska, tedy součásti, které snižují tření, lidstvo využívalo už v antice. A vývoj stále pokračuje. Na moderních hydrostatických ložiscích pracují odborníci na tribologii z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Přišli na to, jak udělat ložiska energeticky až o pětinu úspornější.   Využití by vylepšená technologie mohla najít ve velkých obráběcích strojích, divadelních točnách […]
Celoevropský společný podnik EuroHPC (EuroHPC JU) vyhlásil výběrové řízení na dodavatele nového kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice a propojen se superpočítačem KAROLINA. Národní superpočítačové centrum IT4Innovations, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava, se tak stane domovem prvního českého kvantového počítače. Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q bude založený na supravodivých […]
Společnost OpenAI na sklonku ledna značně pozměnila „pravidla hry“. Ze svých zásad totiž odstranila zákaz týkající se poskytování umělé inteligence armádám. Proč? Kvůli prevenci! Spolupráci s Pentagonem navázalo „dítko“ Elona Muska a Sama Altmana v polovině ledna, a to konkrétně v oblasti kybernetické bezpečnosti. Projekt, do kterého společnost prozatím zapojila je však ryze preventivní – […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz