Domů     Technika
Jak dovézt zásoby vojákům? Robotickou raketou!
21.stoleti 22.12.2010

Americká armáda má novou hračku. Je jí létající robot, jehož nasazení není primárně bojové, ale naopak záchranářské. Vojákům v nouzi totiž může přivézt životně důležité zásoby.

Americká armáda má novou hračku. Je jí létající robot, jehož nasazení není primárně bojové, ale naopak záchranářské. Vojákům v nouzi totiž může přivézt životně důležité zásoby.

Když se koncem roku 1942 šestá armáda Wehrmachtu ocitla ve stalingradském obklíčení, nacističtí pohlaváři přemýšleli, jak ji obstarat zásoby. Letecký most, kterým se chvástal šéf Luftwaffe Göring, totálně selhal a 31. ledna 1943 se hladové a zmrzlé zbytky německých jednotek vzdaly. Kdoví, jak by vše dopadlo, kdyby Němci měli k dispozici raketu, kterou nyní vyvinula americká agentura DARPA.

Donáška až »domů«
Projekt DARPA je našim čtenářům důvěrně známý. Už jsme vás informovali o robotických terénních vozech, o robotických vojácích a o mnoha dalších věcech, které pocházejí z této líhně. Nyní technologové z tohoto střediska přicházejí s dalším nápadem – s raketou, která funguje jako zásobovač.
Základní vlastností rakety s označením V-Bat je schopnost přistát na místě a přitom nést těžký náklad. Je jedno, zda se jedná o munici nebo proviant. Americké jednotky, které působí na odloučených místech nebo jsou vlivem bojové situace odříznuty, by tak měly o starost méně.

Chytrá raketa
Rozpětí křídel rakety přesahuje tři metry a není příliš těžká; váží 30 kilogramů. V-Bat může dosáhnout rychlosti až 210 kilometrů v hodině. Je tedy pomalejší než její bojoví sourozenci, ale V-Bat vyšší rychlost vlastně ani nepotřebuje. Je slušně sofistikovaná, umí si vybrat kvalitní místo k přistání a toto místo může být menší, než jsou tři metry čtvereční. Stejně tak sama najde nejideálnější cestu k cíli, ovšem jen za předpokladu, že neletí déle než pět hodin.
Prototyp tohoto létajícího zásobovače je již na světě. Co se týče letových vlastností, technologové z DAPRA mohou být spokojeni, raketa splnila vše, co se od ní očekávalo. Ale přece jen, malý detail je ještě třeba vychytat. Raketa zatím neunese více než tříkilogramový náklad, takže potenciální zásoby, které by odstřižené jednotce přivezla, by asi nebyly nijak velké. Cíl technologů z DARPA je tak jasný, nosnost rakety minimálně ztrojnásobit. Teprve pak může být stoprocentně využita i v praxi.

Výzkumné středisko Pentagonu

DARPA (v překladu Agentura pro výzkum pokročilých obraných projektů) je středisko amerického ministerstva obrany, které je zodpovědné za vývoj nových vojenských technologií. Není to žádné monstrum, počet zaměstnanců je 240, z čehož 140 jsou experti na techniku. Rozpočet agentury je přibližně 3,2 miliardy dolarů. Z těchto prostředků jsou financovány malé vývojové týmy z univerzit nebo firemní týmy z různých podniků. Pod taktovkou DARPA například vznikl v roce 1969 ARPANET, předchůdce dnešního internetu. Agentura byla založena již v roce 1958 a její úkol byl udržet technologický náskok ozbrojených sil USA a předejít tak překvapením, jakým bylo nečekané vypuštění první družice Sputnik 1.

Související články
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější průzkum zemské družice. Zapojení lunárního křižníku je jedním z hlavních bodů dohody o spolupráci, kterou NASA uzavřela s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru JAXA. Projekt stavby lunárního křižníku […]
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil vývoj vozítka VIPER. Jeho úkolem mělo být pátrání po vodě či dalších zdrojích na Měsíci. Jako důvod uvedla rostoucí náklady, odkládání startu, ale také možné ohrožení dalších projektů Původně měl VIPER započít svou misi k Měsíci už na sklonku minulého roku. Nakonec však NASA požádala o odložení […]
Na dně moře u japonského pobřeží bylo objeveno gigantické naleziště klíčových prvků pro výrobu baterií do elektromobilů, ložisko niklu a kobaltu. První vrty u ostrova Minami-Torišima budou zahájeny příští rok. Využívání ložiska v průmyslovém měřítku má být zahájeno v roce 2026. Podle nadace The Nippon Foundation, která v posledních měsících zkoumala mořské dno u ostrova […]
Filmový průmysl se neustále vyvíjí a nové technologie mu umožňují vytvářet stále realističtější a poutavější zážitky pro diváky. Jaké nejmodernější technologie se v současné době používají ve filmech k tomu, aby zmátly smysly diváků? Technologií, která posouvá současný filmový průmysl neuvěřitelným způsobem vpřed, jsou tak zvané počítačově generované obrazy neboli computer generated imagery (CGI). Jedná […]
Svět se mění… Elektrifikuje se Severní Amerika, Evropa i Čína. Musejí. Statisíce vědců ze všech koutů planety přicházejí se znepokojivými čísly. Jenže v blízké budoucnosti nebude nutné bojovat jen s růstem CO2 v ovzduší, zároveň se budeme potýkat s nedostatkem lithia, potřebným pro výrobu baterií do elektromobilů. Do roku 2040 podle analýzy Benchmark Minerals Intelligence […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz