Jdou dohromady videohry a vyšší inteligence?
„Neseď u té hry pořád, zblbneš…“ Připadá vám tato věta povědomá? Mnozí rodiče ji používají na své ratolesti, aby je odradili od věčného vysedávání u počítače. Co když je to ale přesně naopak? Skupina čínských a australských vědců si tento zažitý mýtus vzala do parády a zjistila, že při hraní her u dětí nenastává…
Bude mateřské mléko pro děti z laboratoře?
Stává se to čím dál častěji, matce se narodí dítě, ale ta není schopna kojit, nebo má mléka jen minimum. Co s tím? Nadějí je společnost BIOMILQ, která pracuje na vytvoření mateřského mléka mimo tělo matky. S nápadem přišla v roce 2013 buněčná bioložka a spoluzakladatelka společnosti Leila Strickland, když viděla všudepřítomné reklamy na…
Chodíte dostatečně?
Již nějakou dobu převládá přesvědčení, že by člověk měl každý den ujít alespoň deset tisíc kroků, aby pro své tělo udělal něco prospěšného. Podle odborníků je to však mýtus, stačí i méně. Není tajemstvím, že dostatečný pohyb je nezbytný pro správné fungování lidského těla, jde o jakousi podmínku pro zdraví. Se zdravým pohybem jde…
Revoluce v pochopení pohybů zvířat
Zajímalo vás někdy, co dělají ryby v noci nebo kde se ukrývají během zimy, či kde zrovna poletuje sýkorka, která pravidelně navštěvuje vaše krmítko? Současná revoluce ve sledování pohybů zvířat může brzy poskytnout na tyto otázky odpovědi. O počátcích této revoluce pojednává článek právě vycházející v časopise Science, který vznikl i za přispění vědců z…
Bude se zkoumat vesmírné počasí
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) připravuje dvě vesmírné mise, které by měly lidem pomoci pochopit vesmírné počasí a neustále se měnící vesmírné prostředí. Vesmírný prostor je vyplněn nabitými částicemi pocházejícími ze Slunce, které reagují s magnetickými poli Země. Tento „sluneční vítr“ může v případě vzniku geomagnetické bouře velice vážně poškodit technologii…
Delší spánek, nižší kalorie
Spíte rádi? Pokud je odpověď ano, pak je dost možné, že pro své tělo děláte víc, než si myslíte. U dospělých s nadváhou by totiž delší spánek mohl vést ke ztrátě hmotnosti bez nutnosti změn v denním stravování. Američtí vědci zjistili, že lidé, kteří obvykle spali méně než 6,5 hodiny za noc, zhubli průměrně…
Stromy čekají na objevení
Zdá se, že příroda dokáže vědce stále ještě překvapit, minimálně stran stromů, jejichž druhů je s největší pravděpodobností více, než se vědci dosud domnívali, a to až o 14 procent. „Odhaduje se, že na Zemi existuje 73 300 druhů stromů, z nichž 9 000 musí být ještě objeveno,“ stojí v prohlášení vědců po celém…
Nejlepší výběr článků každý den!
Ve starověkém městě Ur se...
Obr z Cardiffu: Vtípek, který...
Camp David: Místo, kde se píšou...
V Uherském Hradišti stála škola...
Stalo se Pohansko u Břeclavi...
Život je pes! Proč psy spojujeme se...
Zlatá rybka na kolečkách
Je řízení auta a jiných strojů výsadou člověka, nebo umělé inteligence? Výzkumníci z Izraele při svému pokusu zjistili, že schopnost navigace je univerzální vlastností, a to i u takových zlatých rybek. Karasi zlatí (Carassius auratus), nesoucí pojmenování po postavách z knih Jane Austen Pýcha a předsudek, prokázali jisté schopnosti při řízení robotického vozítka s…