Domů     Medicína
Nemocná kůže ohrožuje celé tělo
Veronika Tyrková 29.1.2025

Jakým ohrožením pro život může být rozsáhlejší poškození kůže, dokládají popáleniny. Jenže výzkumy posledních let ukazují, že podobné riziko mohou představovat i chronická onemocnění kůže. Následky přicházejí pomaleji, ale rovněž zasahují celé tělo. .

Popáleniny názorně a v plné šíři devastace předvádějí, co vlastně znamená neutrálně znějící formulace, že kůže je vnější bariérou těla: Naše tělo je z více než poloviny tvořeno vodou. Jakmile se bariéra poruší, otevře se cesta pro únik vody.

Čím rozsáhlejší popálenina, tím intenzivněji organismus vodu ztrácí. Následky jsou okamžité. Krevní tlak padá, a tím se zhoršuje zásobení kyslíkem i v tkáních daleko od popáleniny. V zahuštěné krvi se vychyluje chemická rovnováha, narůstá poměr bílkovin, což dál komplikuje krevní oběh a vede k selhání ledvin.

Otevřenou ranou současně do krve pronikají mikroby. Není divu, že už popáleniny pětiny povrchu těla mohou ohrozit život. Že ale k závažným následkům mohou vést také chronická onemocnění kůže, byť mnohem pomaleji, vědcům dlouho unikalo. Mají totiž trochu jinou podobu.

Nečekané souvislosti

Až porovnání studií o spojení atopického ekzému s dalšími onemocněními vyneslo na světlo nečekané souvislosti. Ze statistik totiž vyplynulo, že srdeční infarkt, mrtvice, angina pectoris a srdeční selhání postihují pacienty s atopickým ekzémem daleko častěji než běžnou populaci.

Něco velmi podobného, tedy častější srdečně-cévní onemocnění, hlásily také výzkumy zaměřené na pacienty trpící lupénkou. Vnucovala se tedy otázka, proč tomu tak je. Mezi nemocemi, které se vyskytují současně, nemusí vždy existovat příčinná souvislost.

Jenže tady se začala rýsovat celkem jasně. Pojítkem je imunitní systém. Poškození kožní bariéry, byť by šlo jen o prasklinky jako při atopickém ekzému, vyvolá imunitní poplach. V kůži se začnou uvolňovat signální látky, tzv.

cytokiny, které spouštějí zánět. Zánět má nejen chránit před infekcí, ale také pomáhat kůži zacelovat otevřená místa. Problém je, když imunitní poplach nekončí a pokračuje dlouhodobě. Přesně k tomu dochází u chronických kožních onemocnění. Cytokiny se pak šíří tělem a mohou spouštět záněty i na vzdálených tkáních.

Následky v celém těle

To, k čemu pak dochází, zkoumá věda už více než dvě desetiletí jako prozánětlivý stav v těle. Ačkoliv se nejčastěji spojuje s nezdravou stravou a nadváhou, může mít i další příčiny. Jednou z nich je právě špatný stav kůže.

Protože se imunitní signály šíří s krví, spouštějí zánět nejčastěji přímo v cévách. Proto narůstá riziko infarktů a mrtvic. Ale u toho to nekončí. Podle výzkumů se mohou podílet na vyvolání dalších chronických zánětů, například střev.

Studie také našly spojitost mezi kožními chorobami a potížemi jako úbytek svalů, řídnutí kostí nebo dokonce demence. Tím se ale rýsuje další nečekaná souvislost. Těmito nemocemi často trpí starší lidé. Ti také mívají suchou a podrážděnou kůži.

Způsobuje u nich zvýšenou zánětlivost? Laboratorní testy by tomu nasvědčovaly, ve srovnání s mladšími lidmi vykazují senioři často trvale mírně zvýšené hladiny cytokinů. Žijí vlastně trvale se zánětem nízkého stupně, který se spojuje s řadou potíží stáří, včetně demence, artritidy a cukrovky 2. typu.

Pomůže jen péče o kůži

Dá se dlouhodobým následkům nemocné a poškozené kůže vyhnout? Odpověď naznačují spojené výzkumy dermatologů Theodory Mauroové a Petera Eliase na Kalifornské univerzitě.

Vědci tam zjistili, že po lehkém poškození kůže lepicí páskou vzroste u laboratorních zvířat už za 3 hodiny hladina cytokinů v krvi. Když ale podrážděnou partii kůže ošetřili glycerinem nebo vazelínou, koncentrace prozánětlivých látek opět klesla.

Že ošetření kůže může mít velký efekt, potvrdila i čínská studie z roku 2022 zaměřená na seniory. Část z nich, která si podle instrukcí dvakrát denně ošetřovala kůži krémem, vykazovala po třech letech menší úbytek duševních schopností než kontrolní skupina.

Zdá se tedy, že zdánlivě banální péče o kůži a důsledná léčba kožních onemocnění tedy může mít nečekaně velký význam při prevenci hrozeb jako infarkt nebo mrtvice.

Autorka: Kateřina Pavelcová

Foto: FOTO: Unsplash
Zdroje informací: dermatology.ucsf.edu, eczema.org, mayoclinic.org
Související články
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz